Yönlendirmeye Ne Kadar Açık Olduğumuzu Gösteren Basit Bir Optik İllüzyon

muthis psikoloji algı - Yönlendirmeye Ne Kadar Açık Olduğumuzu Gösteren Basit Bir Optik İllüzyon

Yukarıda gördüğünüz resim çok bilinen bir optik yanılsama örneği. Resimde ya bir ördek ya da bir tavşan görüyorsunuz.

İlk bakışta iki hayvandan birini seçebilirsiniz bunda bir sorun yok. Peki ya aynı anda iki hayvanı görebiliyor musunuz?

Yukarıdaki resimdeki çizimler bire bir aynı. Görsellerden birini ördek, diğerini tavşan olarak görebilir misiniz? Çoğu kişi ilk görselde hangi hayvanı görüyorsa ikinci görselde de o hayvanı görür. Peki size görselde “tavşan yiyen bir ördek” hayal edin desek…

Alberta Üniversitesinden Yardımcı Doçent Kyle Mathewson, Perception dergisinde bu konu üzerinde durdu. Kyle Mathewson, insanların görseller arasında bir bağ kurduğunda büyük resmi görebildiğini söylüyor. Fakat burada asıl önemli olan nokta, insanların hangi hayvanı göreceğini, resmi sunan kişinin kullandığı metinin belirliyor olması.

“Beynimizin görüş algısını çeşitlilik dağıtır ve görüntüleri birbirine bağlama durumu dikkate alındığı zaman büyük resmi görebilirsiniz.” şeklinde açıklayan Kyle Mathewson’ un bu ifadesi bu bağlamda doğruluk kazanıyor.

Araştırmayla ilgili bir başka ilginç nokta da, katılımcıların görüntüleri belirli bir şekilde görüntülemelerini istemek için kullanılan metindir.

Mathewson, insanların hem tavşanı hem de ördeği aynı anda görüp göremeyeceği üzerinde etkili olup olmayacağını görmek için farklı cümleleri denedi. İnsanlara “ördek tavşanı yiyor” dendiğinde iki resim arasında bir bağ kurulabiliyor ve resme bakanlar hem tavşan hem de örnek görebiliyor. Fakat “tavşanın yanında bir ördek hayal et” denildiğinde kimse aynı anda iki hayvanı birden görmeyi başaramıyor. Dolayısı ile ne gördüğümüz, ne görmemizi istendiği ile doğrudan bağlantılı.

Mathewson, daha basit, daha nötr bir ifadenin katılımcıların her iki hayvanı aynı anda görmelerine yardımcı olamayacağını düşünüyor, çünkü hangi resmin ördek olması gerektiği ve hangisinin tavşan olması gerektiği ile ilgili bir işaret yok. Beynin, yapacağı seçimi bilmek ve sahneleri ayırması için bir istemciye ihtiyacı vardır.

Bu, gündelik hayatlarımızla ilgili olarak oldukça alakasız gibi görünse de, arkasındaki psikolojinin bizim için bazı etkileri de mevcut.

Mathewson, “Bu çalışma aynı zamanda beynin bilgiyi sadece birkaç kelimeyle veya bir görüntüyle yorumlama şeklini kontrol edebileceğimizi gösteriyor” diyor. Kyle Mathewson; “Hepimiz bir haber okuduğumuzda buna dikkat etmeliyiz. Bilgileri genellikle görmek istediğimiz şekilde yorumluyor ve anlıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

muthis psikoloji algı - Yönlendirmeye Ne Kadar Açık Olduğumuzu Gösteren Basit Bir Optik İllüzyon

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz