Yeme Bozukluğu Ölümcül Olabilir

Her insanın dış görünümü ile ilgili algılamaları vardır. Bu algının başında kendi vücudu ve kilosuyla ilgili düşünceleri gelir. Özellikle kilo algısı yeme bozukluklarının çıkış noktasını oluşturur.

Yemek yeme bozuklukları bir çok birey tarafından dikkate alınmasa da hastaların düzenlerini, düşüncelerini ve duygularını çok ciddi şekilde bozan ve aksatan hastalıklardır. Hastalık ilerleyen boyutta fiziksel olarak sıkıntılar yaşatırken bazen ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Bireyin kendi başına hastalıkla baş etmesi zor olacağından mutlak uzman kişilerden destek alması gerekmektedir.

Anoreksiya Nervoza

Anorexia man - Yeme Bozukluğu Ölümcül Olabilir

Anoreksiya nervoza, diyet veya kendini aç bırakma davranışlarının neden olduğu aşırı kilo kaybıyla ortaya çıkar. Ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir hastalıktır. Birey kilo alma konusunda mantıksız korkusundan ötürü, kaloriyi yakmak için uygunsuz beslenme alışkanlıkları geliştirir. Vücutları ile ilgili saplantı derecesinde kaygıya kapılan hastalar normal kilolarında bile kendilerini aşırı şişman görürler.

Anoreksiya olan bireyler, yiyecek ve yemek yeme alışkanlıklarında aşırı kaygı ya da korku içindedir. Birey kilo alma eğiliminden ve yemekten kaçınma eğilimi gösterdikçe korkularının da o derecede artmasına neden olur.

Hastalığın ilerleyen döneminde yalnızca endişe değil, aşırı duygular, panik, umutsuzluk ve sıkıntılı duygular yaşanır. Bozukluğun tanımlayıcı bir özelliği, bireyin sorunu inkar etmesi ve tedaviye ihtiyacı olmadığını düşünmesidir.

Anoreksiya, erkeklerde de görülse kadın bireylerde görülme sıklığı çok fazladır. Genellikle ergenlik dönemi başlangıç ​​yaşı vardır.

Bulimia Nervoza

59ad249c1400002000fa7dd3 - Yeme Bozukluğu Ölümcül Olabilir

Bulimia Nervoza, ciddi miktarda görülen ve tehlikeli bir beslenme bozukluğudur. Kısa bir süre içerisinde büyük miktarda yiyecek yiyerek oluşur ve bunu kilo almaktan kaçınmak için aşırı telafi çabaları izler.

Aşırı yedikten sonra kişinin utanç ya da suçluluk duyguları yaşaması hastalığın temelinde yatan nedenlerdendir. Kilo almamak adına bir çok yönteme başvururlar ki, buna kendilerini kusturmak, müshil veya zayıflatıcı gibi ilaçlar kullanmak da dahildir. Bu davranış zamanla alışkanlık kazanan ve değiştirilmesi zor olan kısır bir döngü haline gelme eğilimindedir.

Bulimiya nervozadan muzdarip bireyler, vücut şekilleri ve ağırlıklarına aşırı bir odaklanma eğilimindedirler. Nervoza bulimiaya yakalanan insanlar genellikle utanır veya yargılanabileceğini düşündüklerinden yardım istemekten endişe ederler.

Ne yazık ki, birçok kişi bulimia nervoza’nın tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sonuçlarına neden olabilecek tehlikeli bir durum olduğunun farkında değillerdir. Bunlara dişler, ağız ve sindirim sistemi hasarları ve ciddi vakalarda ve ölüme neden olabilecek elektrolit dengesizlikleri dahildir.

Bulimia görüldüğü yaygın yaş 16 ile 44 yaş arasındadır ve erkeklerden iki kat daha fazla kadınlarda etkilidir.

Aşırı Yeme Bozukluğu

American diet - Yeme Bozukluğu Ölümcül Olabilir

Aşırı Yeme Bozukluğu da ciddi bir rahatsızlıktır. Kısa sürede çok fazla miktarda yeme olarak tanımlanır.

Birey yemek yemeye karşı konulmaz bir dürtü ile kontrol kontrolünü kaybeder. Bu hastalığı yaşayan bireyler sıklıkla utanç, suçluluk ve kendinden nefret etme duyguları yaşasa da yemek yeme isteğine engel olmazlar.

Kendi başlarına uyguladıkları kilo alımını durdurmaya yönelik çalışma ve teknik denemeleri yararsızdır. Bununla birlikte, bu davranışlar kişiyi aşırı miktarda yemek yemeye karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz