Yalnızken Nasıl Mutlu Olunur 5 Adımda Öğrenin

Bizim toplumumuzda yalnızlık, terk edilmişlikle, kötü ruh hali veya can sıkıntısı ile ilişkilendirilir. Çevremizde insanların olması kendi tercih ettiğimiz bir durumdur. Bir insanın ailesiyle yaşaması veya bir aile kurması tercih edilir. Bu nedenle tek başına eve çıkmak bizim toplumumuzda korkutucudur. Yalnızlık dilimize “yalın” kelimesinden türemiştir. Bu yüzden unutulmamalıdır ki, her zaman yalnızlık negatif çağrışımlar yapmaz. “Yalın olma hali” genellikle tercih edilen bir durumdur. İnsanın kendi yalın halini bulması belki de yalnızlıkla mümkündür. Ancak, yalnızlık bazen her ne kadar gerekli bir durum olsa da genellikle başa çıkması zor bir durumdur.

Nasıl yalnız kalınır?

Yalnızlıkla nasıl başa çıkılır?

Yalnızken nasıl mutlu olunur?

Yukarıdaki soruların cevabını bulmak ve yalnızlıktan korkmamak için bu 5 öneriyi okumanızı tavsiye ederiz.

 Yalnızlığınızla Barışık Olun

Ekran Resmi 2018 08 04 11.43.17 - Yalnızken Nasıl Mutlu Olunur 5 Adımda Öğrenin

Yalnızlık aslında her zaman kötü bir deneyim değildir. Yalnızlığı sahiplenir ve kendinizi onun kontrolüne bırakırsanız iyi bir deneyim haline gelir. Eğer yalnız kalmanızın sizin için korkutucu bir şey olduğunu düşünüyorsanız, kötü bir deneyime dönüşür.

Yalnızlığı iyi bir deneyime haline getirip mutlu olmanın ilk yolu yalnızlığı kabul etmektir. Yalnız olmak illa sizin bir probleminiz olduğu veya beğenilmeyen ya da sevilmeyen biri olduğunuz anlamına gelmez. Bazen ilişkilerinizde tam merkezde olamayabilirsiniz, bu durumda da bir sorun yoktur.

Kendinizle Olan İlişkinizi Kuvvetlendirin

Ekran Resmi 2018 08 04 11.41.45 - Yalnızken Nasıl Mutlu Olunur 5 Adımda Öğrenin

“Her zaman sahip olduğunuz en iyi ilişki kendinizle olandır.” Atasözü de bize öğütlüyor ki kendimizle kurduğumuz ilişki, kendimize ayırdığımız vakit diğer insanlarla kurduğumuz ilişkiden daha önemli.

Kendinizi tanımaya daha çok vakit ayırın ki bu tarz bir ilişkiyi kuvvetlendirebilesiniz. Kendinize şu soruları sorun: ”Hayatta benim için değerli olan ne?”, “ Neye daha çok ihtiyacım var?”, “Eksik hissetmemek için neye gereksinim duyuyorum?”, “Bir sonraki adımım ne olacak?”

Cevapları bir kez olsun keşfetmeye ve anlamaya başladığınız zaman, kendinizi duygusal olarak destekleyebilecek ve yeni belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için daha güçlü hissedeceksiniz.

Andrei Tarkovski’nin de dediği gibi “Kendinizikendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin.” 

Tutkularınızın Sizi Ele Geçirmesine İzin Verin

Ekran Resmi 2018 08 04 11.43.52 - Yalnızken Nasıl Mutlu Olunur 5 Adımda Öğrenin

Bir ilişki içinde olduğunuzda, tutkularınızın eşinizin veya sevgilinizin yönelimleriyle paralel olarak gittiğini fark etmişsinizdir. Örneğin; eşiniz veya sevgiliniz bir yemeği severek yiyorsa siz de o yemeğe karşı kendinizi ilgi duyup sevmeye başlarken bulabilirsiniz.

Bu durum yalnız olduğunuzda sizi heyecanlandıran tutkularınızı bulmak için ideal bir yöntemdir. Keşfetmesi biraz zaman alan bu tutkular, yalnızlığın zorlu tümseğini atlattığınızda, aradığınız tutkuyu bulmanızı sağlayacaktır.

Kendinizle Planlar Yapın

Ekran Resmi 2018 07 24 13.45.28 - Yalnızken Nasıl Mutlu Olunur 5 Adımda Öğrenin

Yalnızlığın bir getirisi de her zaman toplu etkinliklerin içinde bulunamamaktır. Bir ilişki içindeyseniz gece dışarı çıkıp eğlenmek için plan yapmak oldukça kolaydır. İyi bir arkadaş ortamınız varsa, eğlenceli birkaç aktivite yapmak kolaydır. Ancak yalnız bir bireyseniz, bu tarz aktiviteleri yapmak sizin için zorlaşır. Bu yalnızlık çemberinden çıkmak için fazladan efor sergilemeniz gerekir.

“Hiçbir planım yok.” tarzı cümleler kurup kendinizi üzmeyi bırakın. Yalnızda yapabileceğiniz birçok aktivite vardır. Bunları ortaya çıkartıp kendi başınıza yapmayı seçin. Mesela yürüyüş yapmaktan hoşlandığınız bir parka gidip güzel bir yürüyüş yapın. Her akşam en sevdiğiniz coffee shop’a gidin veya her gece ılık bir duş alın. Kendi rutinlerinizi yaratarak, merakla beklediğiniz etkinlikler oluşturmaya başlayacaksınız.

Kendinizi Gururlandırın.

Ekran Resmi 2018 04 03 14.53.59 - Yalnızken Nasıl Mutlu Olunur 5 Adımda Öğrenin

Yalnız olmanın güzel getirilerinden birisi de kendi standartlarınızla yaşayabilmenizdir. Diğer insanların beklentilerine göre hayatınızı şekillendirmek zorunda kalmazsınız ve kendinizden ne beklediğinizi anlamanıza dair size iyi bir fırsat yaratır.

Kendinizden beklentilerinizi anlamak bu beklentileri eyleme dönüştürme konusunda size yardımcı olur. Biraz gayret ile bu beklentileri gerçekleştirebilir ve kendinizi gururlandırabilirsiniz.

Kendinizi yalnız hissettiğiniz zaman bunu bir fırsata dönüştürmek için bu stratejileri kullanmayı deneyebilirsiniz. İşte bu zamanlar büyüme ve gerçekten olmak istediğiniz kişi olma zamanı.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz