Uykusuzluğun Adım Adım Psikolojik Etkileri

Uyku, basit bir süreç zannedilse de sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından. Yetersiz ve düzensiz bir uyku süreci vücudunuzun fiziksel olarak büyük sıkıntılar yaşamasına neden olur. Bunun yanı sıra uykusuzluk ruhsal dengenizi de bozar.

Uykusuz geçen bir gecenin ardından yaşanan ruhsal değişim saatler ilerledikçe yaşam standartlarını oldukça olumsuz etkiler.

Uykusuz bir gecenin ardından 6 saat sonra;

muthis psikoloji uyku3 e1519904439323 - Uykusuzluğun Adım Adım Psikolojik Etkileri

Bu aşamada stresle baş etmek zorunda kalırsanız. Vücudunuz aşırı miktarda kortizol üretmeye başlar. Aşırı kortizol etkisiyle yaşanan gerginlik daha sinirli ve endişeli olmanıza neden olur.

Uykusuz bir gecenin ardından 12 saat sonra;

muthis psikoloji uyku2 - Uykusuzluğun Adım Adım Psikolojik Etkileri

Beyin, tepki süresi ve karar verme gibi zihinsel işlevleri kapatmaya başlar. Kendinizi kaybetmiş gibi hissedersiniz. Ancak yine de günlük işlerle baş edebilirsiniz.

Uykusuz bir gecenin ardından 24 saat sonra;

muthis psikoloji uyku1 - Uykusuzluğun Adım Adım Psikolojik Etkileri

Bu süreçte kişi bir paradoks yaşar. Yorgun hissetmek yerine ani bir enerji patlaması yaşarsınız ve normalden daha üretken hissedebilirsiniz. Bütün duyularınız keskinleşir. Dünya ve çevrenizdeki insanlar hoş görünür. Bunun nedeni, beyinin dopamin düzeyini arttırarak uyku eksikliğini telafi etmeye çalışmasıdır.

Uykusuz bir gecenin ardından 36 saat sonra;

muthis psikoloji uyku6 - Uykusuzluğun Adım Adım Psikolojik Etkileri

Hafızanız zayıflamaya başlar ve beyniniz enerjiden tasarruf etmeye devam edince reaksiyon süreniz azalır. Uykusuz geçen bir gece daha işleri oldukça ciddileştirir. Vücudunuz artık bazı fiziksel fonksiyonları kapatmaya başlar. Bağışıklık sisteminiz direncini düşürür ve bu da daha ağır yorgunluğa neden olur.

Uykusuz bir gecenin ardından 36 saat sonra;

muthis psikoloji uyku5 - Uykusuzluğun Adım Adım Psikolojik Etkileri

İşler bu noktada dehşete düşüren bir hal almış ve halüsinasyon başlamış olabilir. Yaşamsal kimyasalların eksikliği aşırı uyarılmış beyninizdeki reaksiyonları tetikler, sanrılara neden olur. Fısıltılar, garip sesler duyabilir, gerçekte olmayan şeyleri görebilirsiniz. Ayrıca adınız veya yemek şekliniz gibi temel şeyleri unutabilirsiniz.

Uykusuz bir gecenin ardından 3 gün sonra;

muthis psikoloji uyku4 - Uykusuzluğun Adım Adım Psikolojik Etkileri

Bu aşamada yaşamsal tehditler ortaya çıkar. Fiziksel olarak tükenmişlikle birlikte halüsinasyon, paranoya hali, bulanık görme, konuşmada tutukluk, hafıza ve konsantrasyon kaybı yaşanır.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz