Unutkanlıkla Baş Etmenin 7 Yolu…

597ed7077152d822d0ceda1b - Unutkanlıkla Baş Etmenin 7 Yolu...

Yoğun iş temposu, sosyal yaşam ve teknoloji birlikte hayatın hızlı bir hal alması bireylerde bazı hafıza sorunlarına neden olabilmektedir. Yaşanan bu durum kendini en basit şekliyle unutkanlık olarak gösterir. Her geçen gün biraz daha yaygın hale gelen unutkanlık sadece yaşlılarda değil gençlerin de hayatında önemli bir yer tutuyor.

Sosyal yaşantınızı olumsuz etkileyebilecek bu küçük hafıza sorunlarından kurtulmak için bazı ipuçlarını uygulamanız gerekiyor;

1- Günlük yaşantınızı düzene sokun
Evden çıkmadan önce yanınıza alacağınız saat, cüzdan, anahtarlık vb. nesneler için sabit bir yeriniz olsun. Bu durum size zaman kazandıracağı gibi her hangi bir arama kaygısına girmeyeceğiniz için güne stressiz başlamanızı sağlayacaktır.

2- Yaptıklarınız sesli olarak teyit edin
Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için zaman daha kıymetlidir. Bir amaç için belirlediğimiz süreyi sonuna kadar kullanmak isteriz ve biraz daha aceleye gelen bir yaşama alışırız. Evden çıkarken “ütünün fişini çektim mi?” ya da arabanızı park ettikten sonra “kapıları kilitledim mi?” gibi soruları sık sık kendinize soruyorsanız yapılan işleri yüksek sesle söylemek genellikle işe yaramaktadır.

3- Not alın ve teknolojiden faydalanın
Özel günleri, rutininiz dışındaki işleri, randevularınızı veya önemli telefon numaralarını not edin. Bu notu yanınızda taşımanız ya da görebileceğiniz bir yere asmanız olumlu sonuçlar verecektir. Ayrıca bilgisayar, cep telefonu cihazların anımsatıcılarını kullanmanız küçük hafıza sorunlarında yardımcı olacaktır.

4- Görsel anımsatıcı teknikleri kullanın
Bu konuda imgeler, kısaltmalar ya da ilişkilendirmeler size yardımcı olacaktır. Hatırlamak istediğiniz şey hakkında aklınızda bir görüntü oluşturun. Bu görüntüyü alışkanlıklarınızla veya sevdiğiniz bir görüntü ile ilişkilendirmeniz hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte kısaltmalar ve gruplandırmalar da kullanabileceğiniz bir tekniktir. Özellikle yeni öğrendiğiniz bilgiler için önemli bir hatırlatıcıdır. Örneğin; dil bilgisi derslerinde öğrendiğimiz ünsüz sertleşmesi veya sert ünsüz benzeşmesi kuralı için kullanılan “Fıstıkçı Şahap” hatırlatması…

5- Kendinizi rahatlatın ve konsantre olun
Bulunduğunuz ortamdaki çevresel etkenleri kontrol altına alın. Dikkati dağıtabilecek faktörleri minimize etmek hatırlamak istediğiniz konu üzerine yoğunlaşmanızı sağlar. Ayrıca stres de hatırlamayı engelleyebilmektedir. Nefes egzersizi ve hafif fiziksel egzersizler hatırlamanın yanı sıra öğrenmeyi de kolaylaştırmaktadır.

6- Uykunuza dikkat edin
Sadece unutkanlık için değil diğer birçok psikolojik ve fizyolojik sorununun temel etmenlerinden biri uyku problemleridir. İyi bir gece uykusu daha önce öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığını göstermektedir.

7- Sorununuzudan kaçmayın ve doktora gitmekten çekinmeyin
Unutkanlık ile ilgili problemleriniz varsa doktora danışmaktan çekinmeyin. Düzeltilebilir bir soruna uzman kişiler tarafından müdahale edilmediği durumlarda problemin zamanla daha da kötüleşeceğini UNUTMAYIN!

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz