Tüm Anne-Babaların Mutlaka Uygulaması Gereken “3 Dakika” Kuralı

Çocuğunuzla işten sonra ne kadar zaman harcıyorsunuz? Teknik olarak, sadece onlar için akşam yemeği pişirmek için yaklaşık 30 dakikaya ihtiyacımız var. Bir kitap okumak için yaklaşık 15 dakika, iyi geceler demek ve öpmek için bir dakika. Bununla birlikte uzmanlara göre tüm bu dönemlerin arasında, günün en önemli 3 dakikası var. Psikolog Nataliya Sirotich 3 dakikalık kuralı açıkladı ve ona göre, eğer bu kurala uyuyorsanız, çocuğunuzun gençken bile güvenini kazanacaksınız.

3 dakika kuralı

muthis psikoloji dakika1 - Tüm Anne-Babaların Mutlaka Uygulaması Gereken "3 Dakika" Kuralı

Bu kural, çocuğunuzla her gün sanki birbirinizi uzun zamandır görmüyormuş gibi bir araya gelmenizi söylüyor. (Bu durum 5 dakikalık bir ayrılık olsa bile)

Kural çok basit.Çocuğun gözleri ile aynı seviyeye inmek ve çocuğa 3 dakika boyunca sarılmak, bu esnada da ayrı kalınan sürede neler olduğunu sormaktır. Çocuğunuzu anaokulundan aldığınızda, okuldan veya işten eve döndüğünüzde bu kuralı uygulamak çok önemlidir.

Neden gerekli

muthis psikoloji dakika2 - Tüm Anne-Babaların Mutlaka Uygulaması Gereken "3 Dakika" Kuralı

Çocuğunuzu gördükten sonraki ilk dakikalarda, hatırlayabilecekleri bilgileri size söylerler.

Çocuğun karakterine bağlı olarak 3 dakikalık kuralı göz ardı etmenin sonuçları değişebilir. Ebeveynlere her şeyi çok önemli şeylerden ve zaman içinde konuşamayacaklarını söyleme şansına sahip olmayan biri, bazı gerçekler onlar hakkında konuşmak için yeterince önemli görünmeyecek. Bu durumda, ebeveynler çok önemli şeyleri kaçırabilirler.

Diğer çocuklar bütün akşam konuşmaya devam edecekler, her zaman yeni gerçekleri hatırlayacaklar ve sonunda tam bir hikayeye sahip olacaklar. Böyle bir çocuğun ebeveynleri de pek çok şey duyma riskine sahiptir, çünkü onlar için konuşan bir çocuk sonunda arka plan gürültüsüne dönüşür.

Ek öneriler

muthis psikoloji dakika4 - Tüm Anne-Babaların Mutlaka Uygulaması Gereken "3 Dakika" Kuralı

Sakın 3 dakika kuralının çocuğunuzla günde sadece 3 dakika geçirmeniz gerektiği anlamına geldiğini düşünmeyin. Bu kural çocuğunuzla karşılaştıktan sonra ki ilk 3 dakika içinde çocuğunuza gününün nasıl geçtiğini sormanın önemini vurguluyor.

Çocuğunuzla daha sıkı bir bağ kurmak için birlikte yapmaktan hoşlandığınız bir şey bulun. Çocuğunuza onu dinlediğinizi gösterin. Örneğin, dediklerini tekrarlayarak anlattığı her şeyi doğru anladığınızdan emin olun. Anlattıklarına karşı sahte heyecan göstermeyin. Konuşma bittikten birkaç dakika sonra anlattıklarıyla ilgili bir yorumda bulunup onunla konuştuklarınızı hatırladığınızı bilmesini sağlayın.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz