Takım Çalışması ve Grup Toplantıları Bilişsel Zekayı Geriletiyor Mu?

takımcalismasi - Takım Çalışması ve Grup Toplantıları Bilişsel Zekayı Geriletiyor Mu?

Bir grupta olmak, özellikle kadınlarda, bilişsel işlevler üzerinde dramatik bir etkiye sahip olabilir. Bir araştırma grup toplantılarının insanları aptallaştırabileceğini doğruluyor.

Bir grup çalışmasında problem çözmeye çalışan bireyler IQ’larının yaklaşık %15’ini kaybediyorlar.

Bu dramatik düşüş, insanların gruplar halinde çalışırken gönderdikleri ve aldıkları sosyal sinyallerden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Kadınlar, bir grupta olmaktan dolayı IQ’ların düşmesine karşı özellikle savunmasız durumdalar. Çalışmada yer alan kişiler daha önce uygulanan IQ testinin sonuçlarını öğrendikten sonra grup çalışmasına katıldılar.

Araştırmayı yürüten Prof. Read Montague araştırmayı şöyle açıklıyor:

“IQ’ları birbirleriyle eşleşen bireylerle çalışmaya başladık. Ancak onları bilişsel görevlerdeki performanslarının akranlarına kıyasla üstün olduğu küçük gruplara yerleştirip, bu durumu da onlara ilettiğimizde, bazı problemleri çözme becerisinde dramatik düşüşler gördük. Bu düşüşte sosyal geri bildirimin önemli bir etkisi vardı.”

Bu araştırmada sosyal sinyalleri göndermek için IQ bir araç olarak kullanılırken, gerçek dünyada insanların nasıl konuştukları ya da ne söyledikleri sosyal geri bildirimler olabilir. Yahut bir topluluk/organizasyon içerisindeki herkesçe bilinen sosyal hiyerarşi bu durumun sebebi olabilir.

Yöntem ne olursa olsun, insanlar grup içindeki pozisyonlarıyla ilgili sosyal geri bildirimler alırlar ve bu onların IQ’sunu etkileyebilir. Grup hiyerarşisinde aşağıda bulunmak ise IQ’yu düşürebilir.

Dr. Kenneth Kishida konu ile ilgili şunları ekliyor:

“Bizim çalışmamız, grup ortamlarındaki ufak sosyal sinyallerin bile, bireysel bilişsel işlevler üzerindeki beklenmedik ve dramatik sonuçları olabileceğini vurgulamaktadır.

Nöro-görüntüleme yoluyla, bu sosyal ipuçlarının ortaya çıkarabileceği çok güçlü sinir tepkilerini belgeledik.”

Prof. Montague çalışmayı şöyle özetliyor:

“Grup toplantılarının beyninizi nasıl öldürdüğü konusunda şaka yapabilirsiniz, ama araştırma bulgularımız gerçekten de beynimizin bu toplantılarda ölü gibi davrandığını gösteriyor.”

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz