Sürekli Yorgun Olmaktan Yoruldunuz Mu? İşte Mutlu ve Enerjik Olmanın 7 Formülü

Sabah uyandığın andan itibaren yorgun hissetmek, çok çalışmak ama yeterince iş yapamamak insanın moralini bozabilir, özellikle de yoğun iş döneminde. Yorgunluk üzüntüyü tetikleyebilir, üzüntü de yorgunluğu.

Ama umut var! Uzun lafın kısası, bu ciddi tıbbi sorunun birkaç nedeni var ve biraz çabayla aşılabilecek şeyler. Aşağıda bu sebepler ile daha mutlu ve enerjik olmanız için gereken 7 basit çözümü listeledik.

Sebepler

Duygular:

Kaygı, depresyon, korku, yas, stres ve kontrol kaybı gibi duygular, kortizol ve diğer stres hormonlarını artırarak biyokimyasal bir reaksiyona sebep olurlar. Yeni bir yılın ilk günlerinde geçen yıl yaptıklarınızı ya da yapamadıklarınızı düşünerek kendinizi acımasızca eleştirebilir, pişmanlık duyuyor olabilirsiniz. Yahut gelecek, mali problemler ve sevdiğiniz kişiler için endişeleniyor olabilirsiniz.

Alışkanlıklar:

Yetersiz Uyku: Vücudumuzu ve iç sistemlerimizi yenilemek için gerekli uykuyu aldığımızda güne başlamak için gerekli enerjiyi buluruz. Bu yüzden en az 7 saat uyumaya ve her akşam aynı saatte yatmaya çalışın.

Çok Fazla Kafein: Yorgun hissetmek kahve tüketiminizi artırabilir. Bu da daha az yorgun hissetmek için daha çok kahve içtiğinizden daha az ve kalitesiz uyuduğunuz bir kısır döngüye dönüşebilir.

Çok Fazla Alkol: Vücudun filtreleme sistemlerine, karaciğer ve böbreklere ağır yük yüklerken kişinin düşünce ve hareketlerini de olumsuz etkileyerek yorgunluğa sebep olur.

Aşırı Abur Cubur: Gereksiz kalori alımı, vücudu daha fazla besine ihtiyaç duyar hale getirir ve vücudun emilimini azaltarak besin depolarını doldurmasını engeller.

Çözüm Önerileri

1. Daha az yorgun hissetmenin en etkili yollarından birisi rutini bozarak yeni bir şey yapmaktır. Bir kursa yazılmak, ilgilendiğiniz bir konuda araştırma yapmak, yeni bir projeye dahil olmak ya da bir hobi geliştirmek, hatta asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmak ve yeni yemekler denemek gibi basit değişiklikler bile bu konuda yardımcı olur. Monotonluk yerleştiğinde hayatımızın enerjisini sömürür ve yorgunluk hissine neden olur.

2. Fiziksel egzersiz. Egzersizin yarattığı endorfin bizi daha iyi ve daha az yorgun hissettirir. Endorfinler ağrı reseptörlerini bloke eder ve vücutta morfin gibi aynı pozitif duyguları üretirler. Egzersize başlayın ya da egzersiz programınızı artırın.

3. Dışarı çıkmak. Doğada bulunmanın iyileştirici ve modumuzu geliştirici bir özelliği var. Egzersizinizi doğayla birleştirin, yürüyüşünüzü dışarıda yapın.

4. İnsanlar sosyal varlıklardır ve olumlu sosyal etkileşimler, özellikle de dokunma gibi etkileşimler insanı iyi hissettirir. Endişelerinizi güvenilir bir kişi ile paylaşmak da yardım ve çözümler üretebilir. Arkadaşlarınızla yemek yiyin, yürüyüşe çıkın, sokak aktivitelerine katılın.

5. Önceliklerinizi belirleyin. Yapmanız gereken işlere ayıracağınız vakti gözden geçirin. Eğer yapmanız gereken çok fazla şey varsa, eleyeceklerinize ya da erteleyeceklerinize karar verin. Bu değerlendirmeleri yapmak, çok fazla şey yapmaktan kaynaklanan gerginlik ve stresin bir kısmını hafifletmenize yardımcı olabilir.

6. Yardım isteyin. Profesyonel veya ruhsal yardım arayın. Yapmanız gereken işleri bitirmek için yardım alın.

7. Manevi yardım isteyin. Manevi desteğin iyileştirici ve yenileştirici etkisi daha az yorgun ve daha mutlu hissettirecektir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz