Stresi Kontrol Altına Alın

safe image 43 600x421 - Stresi Kontrol Altına Alın

Modern çağın kaçınılmaz sorunu stres…

Günümüzde stresi yaşamayan birey yok denecek kadar azdır. Her geçen gün değişen ve gelişen yaşam,  bununla birlikte birçok problemi de ortaya çıkarıyor. Küresellik arttıkça stresi ortaya çıkaran unsurlara bir yenisi daha ekleniyor.

Stres bugün yetişkinlerin bir sorunu olmaktan çıkıp çok küçük yaşlardaki çocuklarda bile görülmesi olası bir hal aldı. İş temposu, eğitim süreci, gelecek kaygısı, aile içi durumlar gibi bir çok faktör bireylerin yaşam standartlarını olumsuz etkilemekte…

Ancak giderek normalleşen stresle başa çıkma sürecinin ilk adımı bireyin kendi elinde.

Kendinize zaman ayırın…
Stresle başa çıkabilmenin önemli adımı kendiniz için bir şeyler yapmaktır. Günlük yaşantınızda ne kadar yoğun olursanız olun kendinize zaman ayırın. Sadece size ait olan zaman diliminde sizi stresten olabildiğince uzak tutacak aktiviteler yapmayı deneyin. Örneğin; hobilerinize vakit ayırın, spora başlayın. Kendinize ayırdığınız zamanın olumlu etkisi çevrenize de yansıyacaktır.

Psikolojik ağırlığı hafife almayın…
Fazla ağırlık ile yola çıktıysanız bir noktadan sonra takılıp düşmeniz çok normal. Bu aşamada önceliklerinizi belirleyip yükünüzü hafifletin. Böylelikle karşınıza çıkan engellerle daha rahat başa çıkabilirsiniz. İş, okul ya da aile hayatınızda dengeli ve eşit bir standart yakalayın. Çünkü sizden beklentiler arttıkça kusursuzu yakalama çabanız stresi beraberinde getirir.

Kaynağı tespit et…
Stresi ortaya çıkaran etkeni bulmak ve bunun üzerine gitmek önemlidir. Sorunun üzerine gidebilmek başa çıkma mücadelenizi olumlu yönde etkileyecek. Sorunun ne kadar kötü olacağını düşünmek yerine harekete geçin. Her şeyin üstesinden gelebileceğiniz düşüncesi işinizi kolaylaştıracak.

Harekete geçin…
Hayat her zaman karşınıza zorluklar çıkaracak. Karşılaştığınız problemler ortaya çıktığı andan itibaren üzerinizde baskı oluşturacak. Çözümü ne kadar ertelerseniz stresli ruh hali katlanarak devam eder. Ancak çözüm becerilerini geliştirerek hızlı müdahale stres yükünüzü azaltır.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz