Spor Yapmanın Beyin Gelişimi Üzerindeki Büyük Etkileri

spor - Spor Yapmanın Beyin Gelişimi Üzerindeki Büyük Etkileri

Bacak kaslarını kullanmak yeni ve sağlıklı beyin hücreleri üretimine yardımcı oluyor. Bacaklarımız beyinden ne zaman hareket edeceği ile ilgili sadece mesaj almıyor, aynı zamanda beyne de mesaj gönderiyor.

Bacak hareketleri – özellikle de ağırlık kaldırma sırasında beynimize çok önemli mesajları geri iletiyor. Bacaklardaki büyük kas kütlelerinin hareketleri sayesinde üretilen yeni beyin hücreleri, yeni zorluklarla baş etmemize ve stresle başa çıkmamıza yardımcı oluyor.

Araştırmalara göre:

“Ağırlık egzersizleri yapamayan insanların – örneğin yatalak hastalar, hatta uzun seyahatlere çıkan astronotlar gibi – sadece kas kütlesini kaybetmekle kalmayıp, vücut kimyalarının hücresel düzeyde değiştiği, dahası sinir sistemlerinin olumsuz etkilendiği ortaya çıkmaktadır.”

Sonuçlar, kobay farelerin arka bacak hareketlerinin 28 gün boyunca kısıtlandığı bir çalışmadan elde edilmiş. 28 gün boyunca arka bacaklarını hareket ettirememek, farelerin yeni beyin hücresi üretimini %70 oranında kısıtlamış.

“Yürümek, koşmak, çömelmek ve bacak kaslarımızı kullanmak için bir şeyler kaldırmak, kısacası aktif olmamızın gerekliliği boşuna değil. Nörolojik sağlığımız beynimizin bacaklarımıza ‘kaldır’, ‘yürü’, ‘koş’ vs. dediği tek yönlü bir yol değil.”

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz