Sosyal Medyayı Kullanma Biçimine Göre Ortaya Çıkan 6 Farklı Kişilik. Peki Siz Hangisisiniz?

Sosyal medya artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Hepimizin bir kişilik tipi var. Bir de sosyal medya kullanım biçimimiz var. Hal böyle olunca literatüre artık sanal kişilik tipi kavramı da girmiş oldu. Sosyal mecraları kullanma biçimimiz, paylaştığımız içerikler insanların bizim hakkımızdaki düşüncelerini büyük ölçüde etkiliyor.

Bazı markaların işe alım sürecinde sosyal medya profillerini incelediği söylentileri de var. Aynı söylentiler devlet memurluğu alımları için de geçerli. Bu yazımız sosyal medya kullanıcılarının 6 farklı kişilik tipinden bahsediyor. Yazımızı bitirdiğinizde kendi sosyal kişilik tipinizi yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

Hipster Sosyal Medyacı

Ekran Resmi 2018 07 30 14.38.11 - Sosyal Medyayı Kullanma Biçimine Göre Ortaya Çıkan 6 Farklı Kişilik. Peki Siz Hangisisiniz?

Hipsterlar en çok Tumblr, İnstagram ve Pinterest’i severler. Whatsapp ve E-mail aracılığıyla paylaşım yapmayı çok severler. Modaya uygun, renkli, sinema ve sanat içerikleri en sevdikleri içeriktir. Hipster sosyal medyacının paylaşımlarını arkadaşları ilgiyle takip eder.

Kariyerci Sosyal Medyacı

Ekran Resmi 2018 07 30 14.43.03 - Sosyal Medyayı Kullanma Biçimine Göre Ortaya Çıkan 6 Farklı Kişilik. Peki Siz Hangisisiniz?

Patronların ve kendi işinde çalışanların sosyal medya karakteri kariyerciliktir. Kariyerciler gerçek hayatlarında da başarılı bir iş çevresine sahiptir. Bağlantı kurmak onlar için çok önemlidir. Bir çoğunun sadece Linkedin ve twitter hesabı vardır. Başarı ve kariyer hakkında yazılmış yazılar ve kişisel gelişim içerikleri en çok paylaştıkları içeriklerdir.

Yardımsever Sosyal Medyacı

Ekran Resmi 2018 07 30 14.45.15 - Sosyal Medyayı Kullanma Biçimine Göre Ortaya Çıkan 6 Farklı Kişilik. Peki Siz Hangisisiniz?

Change.org en sevdikleri sitedir. Kampanya düzenlemek ekmek ve su kadar önemlidir onlar için. Yardımseverler, hayvanlarla ilgili içerikler, yardım içerikleri ve siyasi bilinçlenme içerikli paylaşımlar yapmaya bayılırlar. Acil kana ihtiyacı olan insanlar, kayıp çocuklar veya Dünya’nın herhangi bir yerindeki problemler en çok paylaştıkları içerik çeşitlerindendir.

Seçici Sosyal Medyacı

Ekran Resmi 2018 07 30 14.49.40 - Sosyal Medyayı Kullanma Biçimine Göre Ortaya Çıkan 6 Farklı Kişilik. Peki Siz Hangisisiniz?

Seçiciler popüler içeriklerden uzak dururlar. İlgilendikleri özel bir alan vardır. Kültür, tarih, doğa vb. Sürekli bu konularda içerik üretirler. Takipçileriyle etkileşime girmekten kaçınmazlar. Blog yazmayı severler. Twitter ve İnstagram en sık kullandıkları paylaşım ağlarıdır.

Bumerang Sosyal Medyacı

Ekran Resmi 2018 07 30 15.03.03 - Sosyal Medyayı Kullanma Biçimine Göre Ortaya Çıkan 6 Farklı Kişilik. Peki Siz Hangisisiniz?

Bumerang fırlattığın zaman sana geri döner. Bumerang sosyal medyacı ise her şeyi kendisini  güçlendirmek ve kabul ettirmek için yapar. Aldıkları beğeniler, retweetler ve yorumlar onlar için çok çok önemlidir. Bu yüzden popüler olmuş içerik arayışındadırlar. Onlar için sosyal medyanın tek anlamı etkileşim almaktır. En çok kullandıkları sosyal ağlar: Instagram, Facebook ve Twitter’dır.

Bağlantı Kuran Sosyal Medyacı

Ekran Resmi 2018 07 30 15.06.39 - Sosyal Medyayı Kullanma Biçimine Göre Ortaya Çıkan 6 Farklı Kişilik. Peki Siz Hangisisiniz?

Bağlantı kurucular, sosyal medyayı genellikle organizasyon düzenlemek ve olan biten organizasyonlardan haberdar olmak için kullanırlar. Facebook kullanan akrabalar bu kategoridedir. Sürekli bir yerlerden ve arkadaşlarından sosyal medya aracılığıyla haber alırlar. Kendileri çok fazla paylaşımda bulunmazlar.

Kaynak: Educators Technology

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz