Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Ruh sağlığınız fiziksel yeterlilikle yakından alakalıdır. Eğer vücudunuz doğru çalışıyorsa stres, depresyon, anksiyete gibi durumlara karşı direnç gösterebilirsiniz.

Vücudunuz ihtiyacı olan doğal destekleri doğru gıdalar sayesinde alır. Yediklerinize dikkat etmeniz sizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlatır.

Biz de size yardımcı olacak ve vücudunuzu iyi hissettirecek yiyeceklerin bir listesini yaptık.

1. Kepekli ekmek

muthis psikoloji gıda1 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Tam buğday ekmeği, sinir sistemini güçlendirmeye, dengeli bir duygusal durumu korumaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan bir çok B6 ve B9 vitamini içerir. Enerji seviyelerimizi yüksek tutan bir şampiyon olan magnezyum da dahil olmak üzere birçok iz mineraliyle doludur. Proteinler kasları ve kemikleri inşa etmekten sorumludur ve karbonhidratlar beynimizin konsantre olmasına yardımcı olur.

2. Yaban mersini

muthis psikoloji gıda2 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Yaban mersini, cilt sağlığına katkıda bulunan ve bizi görme bozukluğundan uzak tutan çok büyük bir rol oynayan çok çeşitli besleyici vitaminlere sahiptir.

3. Avokado

muthis psikoloji gıda3 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Avokado kalbimizi korumak için burada. Kan basıncını stabilize etmeye yardımcı olur ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

4. Havuç

muthis psikoloji gıda4 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Günde bir havuç, bağışıklık sistemimize yardımcı olur. Karoten içerir (vücudumuzun içinde Vitamin А’ya dönüşen bir madde). A vitamini enfeksiyonlara karşı direncimizi artırır.

5. Muz

muthis psikoloji gıda5 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Muz, dolgunluk hissi veren ve midemizi boşaltarak yavaşlatarak iştahımızı azaltan dayanıklı nişasta içerir. Ayrıca, vücudumuzdaki toksinlerden kurtulmaya yardımcı olan pektin de içerirler.

6. Kuruyemiş

muthis psikoloji gıda6 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Kuruyemişlerde cildimizin temiz ve parlak kalmasına yardımcı olan çok miktarda lif var. Kuruyemiş döküntü, maya ve mantarın lifler yardımıyla vücudumuzdan ayrılmasına yardımcı olur.

Ama yine de, çok yağ içerdikleri gerçeğini göz ardı etmeden yeterli miktarda tüketmekte fayda var.

7. Biber 

muthis psikoloji gıda7 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Biber kolesterolü düşürür. Ayrıca saçlarımız ve cildimizin genç görünmesini sağlamada önemli bir rol oynayan A vitamini, C vitamini ve E vitamini içerir.

8. Fasulye

muthis psikoloji gıda8 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Yemekten sonra ortaya çıkabilecek ani dalgalanmalar yerine yavaş ve sürekli bir glikoz kaynağı sağlar. Fasulye diyabetli insanlar için iyidir, ancak bu soruna sahip olmasanız bile, fasülye eski hücrelerin yenileriyle değiştirilmesi sürecine yardımcı olur.

9. İncir 

muthis psikoloji gıda9 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Şekiller fruktoz, glukoz, selüloz, pektinler, organik asitler, A, C, B1 , B12 ve daha fazlasını içerir. Sindirim sağlığını iyileştirmek, kemiklerdeki kalsiyumu korumak ve osteoporoz riskini azaltmak için iyidirler.

10. Yumurta 

muthis psikoloji gıda10 - Sizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Zinde Tutacak 10 Besin

Tavuk yumurtası 12 temel vitamin içerir: A, D, E, H, K, B grubu (B1, B2, B3, B4, B9) ve diğerleri. Yumurtanın sarısı balık yağı kadar çok D vitamini içerir. Tavuk yumurtası da amino asitler açısından zengindir ve aslında bedenlerimizi doğru şekilde inşa etmede önemli bir rol oynar.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz