Psişe Kaçış Nedir? İnsanlar Neden Kendilerinden Kaçarlar?

Dissosiyatif amnezi olarak bilinen psişe kaçış, herhangi bir travma sonrasında bireyin kendini bu travmadan korumak için bilinçsiz bir şekilde hafıza kaybı yaşamasıdır.

Ekran Resmi 2018 02 17 16.39.42 - Psişe Kaçış Nedir? İnsanlar Neden Kendilerinden Kaçarlar?

Fakat bu hafıza kaybı bireyin olduğu yerde, kendi yaşam alanında yaşadığı bir hafıza kaybı değildir. Dissosiyatif amnezi yaşayan bireyler genelde kendi yaşam alanlarından uzaklaşıp bilmedikleri bir yerde kendilerine yeni bir kimlik yaratıp yaşamlarını sürmeye devam ederler. Bu birey tarafından bilinçli uydurulan bir kimlik veya yaşantı değildir. Kişi bu kimliğe gerçekten inanır ve o kimliğe bürünür. Geçmişe dair kendi anılarını üretir ve inanır. Düzmece bir yaşantıyı kendi yaşantıları sanırlar ve beyin bunu bilinçsizce yapar.

Bazı amneziklerin hayatı bir matruşka gibidir. Olduklarına inandıkları kişi, ilk psişe kaçışları değildir. Var ettikleri kimlik 3. 4. hatta 5. psişe kaçışları olabilir. Her bir çözümlemenin altından, kurmaca yeni bir hayat çıkabilir.

Psişe kaçış içindeki hastaları, kaçıştan önceki öz yaşamından bilen biri tanır ve ona eski ismiyle hitap ederse, hasta ani bir yüzleşme yaşayabilir. Bu yüzleşme kiminde iyi, kiminde kötü sonuçlar doğurur.

Psişe kaçış bazı noktalarda şizofreni ile karıştırılmaktadır. Oysa bu iki hastalık arasında net sınırlar vardır. Şizofreninin kurgu olan dünyası sanrısaldır. Yani olmayan varlıkları görme, olmayan sesleri duyma gibi. Kendilerine yeni bir kimlik yaratmazlar, geçmişlerini ileri safhada dahi başkalaştırmazlar. Psişe kaçış içindeki hastalar ise öz yaşamına dair hiç bir şey hatırlamazlar ve sanrıları yoktur.

Amnezik hastaların öz yaşamları bilinçaltında kitlenmiş bir şekilde bekletilir. Bu yüzden kimi hastalar bir iki gün içinde bile öz hayatlarını ve kimliklerini hatırlayıp geri dönebilirler. Fakat bazı hastalarda bu dönem uzun sürer. Yıllar dahi alabilir. Psişe kaçışı saptanan hastaların tedavisinde bilinçaltına giden tedavi yolları izlenir. Bilinçaltına kitlenmiş olan öz yaşantılar bilinç düzeyine çıkarılmaya çalışır.

Durumunun farkına varan, yeni bir kimlikle yaşadığı kabul ettirilen bazı amnezikler, öz yaşamlarını bulmak için iz sürebilirler. Bazı hastalar ise bu durumu asla kabul etmez ve kurgulanmış hayatını öz yaşamı olarak kabul eder.

Özetle Dissosiyatif amnezi, yani psişe kaçış, bireyin ağır travmalardan, kaçarak korunma şeklidir. Ağır bir şok ile hafızasını kaybetme halidir. Bireyi öz yaşamından koparan ve yeni bir kimliğe büründüren fakat uzun zaman dahi alsa öz yaşamına döndürülebilen bir kaçıştır.

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz