Psikologlar Çocuk Gelişiminde En Deneyimli Anne-Babaların Bile Yaptığı 7 Hatayı Açıkladı

İstatistiklere göre, çoğu ebeveyn çocuklarını çok iyi yetiştirdikleri konusunda emin. Anne babalar pedagojik tecrübelerinin çok iyi olduğunu düşünüyorlar. Ancak, doğru bildiğiniz bazı uygulamalar çok sağlıklı değil. Ebeveynlerin sıklıkla yaptığı bu hatalı uygulamalar çocukların kötü tutumlar üretmesine neden olur. Psikologlar bu konuda anne babaları uyarıyor.

İşte psikologlardan ebeveynlere, negatif pedagojik kalıpların tuzağına düşülmemesi için 7 öneri.

İspiyonculuk kavramını iyi açıklayın

muthis psikoloji hata1 - Psikologlar Çocuk Gelişiminde En Deneyimli Anne-Babaların Bile Yaptığı 7 Hatayı Açıkladı

Ebeveynler çocuklarına “ispiyonculuk yapma” diyorlar ve bunun gerçekten iyi bir kural olduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, psikologlar ispiyon etme olayının doğru açıklanmadığında çocukların sorunları hakkında konuşmama yönünde eğilim göstermesinden endişe duymaktadır. Psikologlar çoğu çocuğun bu durumda taciz veya zorbalıktan söz etmediğini düşünüyor. Çünkü bir ispiyoncu olarak anılmaktan korkuyorlar.

Bunun yerine, haksız durumlardan söz etmeyi ve yetkilileri olaya dahil etme konusunda çocuklara destek olun.

Olumsuz duygularını ifade etmelerine izin verin 

muthis psikoloji hata2 - Psikologlar Çocuk Gelişiminde En Deneyimli Anne-Babaların Bile Yaptığı 7 Hatayı Açıkladı

Ebeveynler çocuklarının ağlama, öfkeli olma ya da ani tepkiler vermelerinden hoşlanmazlar hatta çoğu zaman nefret ederler. Bu yüzden sorunun ne olduğunu bulmak yerine “ağlama!” diye bağırmak daha kolay gelir.

Bu tür tepkiler en kötüsüdür. Çünkü olumsuz duyguların çoğaltılması yerine bir çıkış yolu bulmak en doğrusudur. Bu psikolojik sağlığın köşe taşıdır. Olumsuz duyguları ifade etme sadece çocuğunuzun gelecekte ihtiyaç duyacağı bir şeydir. Bu yüzden şimdi geliştirmeye başlamalıdırlar.

Çocuğunuz kendini herkese sevdirmek zorunda değil

muthis psikoloji hata31 - Psikologlar Çocuk Gelişiminde En Deneyimli Anne-Babaların Bile Yaptığı 7 Hatayı Açıkladı

Bütün ebeveynler çocuklarının başkalarıyla barış içinde yaşadığını hayal eder. Asla bir hakaret duymalarını veya akranlarıyla herhangi bir çatışma yaşamalarını istemezler. Bu düşüncede hiçbir sakınca yok. Ancak bunu başarmaya çalışırken bazen “herkese iyi davranma” taktiğini seçerler.

Tabii ki, hayat akışına devam edebilmek ve başkalarıyla saygılı bir şekilde iletişim kurabilmek çok önemlidir. Ama herkesi memnun etmeye çalışmak için fazla ileri gidilmemelidir . Çünkü genellikle kendi çıkarlarınızı ve hedeflerinizi feda etmeniz gerekir.

Gelecek için motive edin kaygılandırmayın

muthis psikoloji hata4 - Psikologlar Çocuk Gelişiminde En Deneyimli Anne-Babaların Bile Yaptığı 7 Hatayı Açıkladı

Birçok ebeveyn, çocuklarının okuldaki başarısının yetişkin yaşamındaki başarılarıyla doğrudan ilişkili olduğuna inanmaktadır. Tabii ki, eğitim büyük bir rol oynar ancak başarılı olmanın tek çaresi değildir.

Her şeye sahip olması için tüm imkanınızı kullanmayın 

muthis psikoloji hata5 - Psikologlar Çocuk Gelişiminde En Deneyimli Anne-Babaların Bile Yaptığı 7 Hatayı Açıkladı

Sosyologlar, ebeveynlerin çocuklarına harcadıkları para miktarının her yıl büyüdüğünü iddia ediyorlar. Finans uzmanları da ebeveynlerin çocuklarına için gerekenden daha fazla para harcadıklarına inanıyor. Uzmanlar, çocuğunuz için satın aldığınız şeylerin gerçekten gerekli olup olmadığını düşünmenizi öneriyor.

Tasarruf sizi kötü bir ebeveyn yapmaz. Tam tersine, tasarruflu ebeveynler çocukları için büyük bir rol model olabilir ve onlara gereksiz şeylere para harcamamalarını öğretir.

Ceza verirken keskin bir dil kullanmayın 

muthis psikoloji hata6 - Psikologlar Çocuk Gelişiminde En Deneyimli Anne-Babaların Bile Yaptığı 7 Hatayı Açıkladı

Psikologlar, çocuğu bir şeyden mahrum etmenin etkili bir ceza biçimi olmadığı görüşünde. Bu, çocuğunuzla kurduğunuz zehirli iletişimin en tehlikeli özelliklerinden biridir.  Çünkü ceza genellikle ebeveynlerin ruh hallerine bağlıdır.

Bir çocuğu sevdiği bir şeyden mahrum etmek onlara iyi bir şey öğretmeyecektir.

Çocuğunuz yapacağı her şeyi planlamayın 

muthis psikoloji hata7 - Psikologlar Çocuk Gelişiminde En Deneyimli Anne-Babaların Bile Yaptığı 7 Hatayı Açıkladı

Pek çok ebeveyn çocukların okul dışı zamanlarının planını kendilerinin yapmalarından övgüyle bahsederler.  İyi niyetli olarak çocuğun can sıkıntısı yaşamadığından ve gelişiminden emin olmaya çalışırlar.

Ancak, psikologlar ebeveynlerin çocuklara bu konuda şans verilmesi gerektiği görüşünde. Çocukların hobilerini, ilgi alanlarını kendi belirlemeleri, can sıkıntılarını giderme konusunda kendi inisiyatifleri öğrenme konusunda oldukça etkili.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz