Patron ile Lider Arasındaki Farkı Özetleyen 7 Muhteşem Çizim

Dünyada ve ülkemizde iş dünyasının en önemli sorunlarının başında geliyor kötü yönetici ya da patron. Kötü yöneticilerin çok fazla olmasının en önemli sebebi de liderlik vasfından yoksun olmaları.

Araştırmalar patronu ve yöneticisinden memnun olmayan insan sayısının çok fazla olduğunu ve her geçen gün de bu sayının arttığı gösteriyor. Bu da liderlik vasfını taşıyan yöneticilerin her geçen gün azaldığını gösteriyor. Kötü yöneticiler insanların sadece iş hayatını değil sosyal yaşamlarını ve geleceklerini de kötü etkiliyor.

İşte patron ile lider arasındaki farkları harika bir şekilde özetleyen 7 muhteşem çizim:

 1. Patronlar sizden faydalanır; liderler ise sizi yetiştirir.

1 - Patron ile Lider Arasındaki Farkı Özetleyen 7 Muhteşem Çizim

Patronlar tek adamlığı sever. Liderlerin ise ilgilendiği makamlar değil ortaya çıkarılan işlerdir. Patronlar her şeyi her dakika kontrol etmek ve elinde bulundurmak isterken, liderler ise görev verir, takım çalışmasına yönlendirir ve yeni cevherler yetiştirir.
 2. Patronlar emir verir; liderler ise rica ederler.

2 - Patron ile Lider Arasındaki Farkı Özetleyen 7 Muhteşem ÇizimPatronlar dinlemeyi, tavsiye almayı sevmezler koskoca patron sonuçta size soracak değil ya. Patronlar emir verirler siz de yaparsınız. Liderler ise dinlemeyi tavsiye almayı tartışmayı fikirlerinizi önemserler, rica ederler emir vermezler.

 3. Patronlar bir iş yanlış yapıldığında suçlar ve ceza verirler; lider ise amaca ulaşmak  için alternatifler sunarak sizi yönlendirir.

3 - Patron ile Lider Arasındaki Farkı Özetleyen 7 Muhteşem ÇizimPatronlar sorunlara odaklanır herkesi suçlamak ve ceza vermek isterler; liderler ise çözümlere odaklanır sorun çıktığında suçlayacak ve ceza verecek birilerini aramazlar sorunu çözmek için alternatifler sunarlar.

 4. Patron nasıl yapılacağını söyler; lider yol gösterir birlikte yapalım der.

4 - Patron ile Lider Arasındaki Farkı Özetleyen 7 Muhteşem ÇizimPatronlar emir ve talimat yağdırmayı severler. Emirlerini verir yapılmasını isterler ve kenara çekilirler. Liderler ise iyi bir yol göstericidirler, bir işin nasıl yapılacağını gösterirler size cesaret verirler size patronluk yapmazlar öncülük ederler.

 5. Patronlar güçlerini korku ve baskıdan alırlar; liderler ise saygı ve işbirliğinden.

5 - Patron ile Lider Arasındaki Farkı Özetleyen 7 Muhteşem ÇizimPatronlar güçlerini korku ve baskıdan dayatmadan alırlar çalışanlarından saygıyı bu şekilde almaya çalışırlar. Liderler ise güçlerini işbirliği ve saygıdan alırlar. Liderler saygı istemezler saygıyı hak ederler.

 6. Başarı elde edilirse patron BEN’cidir tüm başarıyı sahiplenir; lider ise BİZ demeyi bilir takım çalışmasını vurgular.

6 - Patron ile Lider Arasındaki Farkı Özetleyen 7 Muhteşem ÇizimPatronlar suçlamayı bilirler ama asla takdir ve teşekkür etmeyi bilmezler. Sonuçta sana maaş ödüyor adam işin değil mi yapacaksın tabi! Liderler ise her zaman takdir ve teşekkür etmeyi bilir ekibini motive eder ve hak ettikleri değeri asla onlardan esirgemez.

 7. Ve işte başarısızlık; tabi ki patron tüm suçu size yıkar, lider ise güven verir başarı gibi başarısızlığa da ortak olmasını bilir.

7 - Patron ile Lider Arasındaki Farkı Özetleyen 7 Muhteşem ÇizimBaşarıyı tek başına sahiplenen patronu elbette başarısızlık durumunda bulamazsınız tek suçlu sizsiniz çünkü. Kendi talimatlarını birebir uyguladığınızı söyleseniz bile inkar ederler.

Lider ise, başarıda olduğu gibi başarısızlıkta da yanınızda durmasını bilir. Güven verir, motive eder ve işin başarılması için sizi yönlendirir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz