Panik Atak (Panik Bozukluk) Nedir? 5 Adımda Panik Atakla Nasıl Baş Edebiliriz?

Halk arasında Panik Atak olarak bilinen hastalığın aslında gerçek ismi Panik Bozukluk’tur.Panik Atak tek başına bir hastalık değildir.Panik Bozukluğu hastalığının bir kriteridir.

Ekran Resmi 2018 02 17 16.19.46 - Panik Atak (Panik Bozukluk) Nedir?  5 Adımda Panik Atakla Nasıl Baş Edebiliriz?

Panik Atak ve Panik Bozukluk Nedir?

Panik Atak, beklenmedik anda ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, kişiyi dehşet içinde bırakan şiddetli kaygı nöbetleridir.Genellikle bir tetikleyici ile başlar.Kişi atak anında inanılmaz şiddetli duygular yaşar ve kimsenin ona yardımcı olmayacağına, dünyanın kendisi için son bulacağına kendisini ölesiye inandırır.Panik Atak’lar birdenbire başladığı gibi giderek şiddetlenir ve 10 dk içerisinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar.genellikle 10-30 dakika devam ettikten sonra kendiliğinden geçer.

Panik Bozukluk ise,kendiliğinden ve beklenmeyen bir anda ortaya çıkan panik atakların sık sık olmaya başlamasıyla tanımlanan bir hastalıktır.Örneğin;bir tespihin tamamı panik bozukluksa,bu tesbih tanelerinin her bir taneside panik ataktır.

Panik Atağın Nedenleri Nelerdir?

Panik Bozukluk en çok 20-40 arasında kadınlarda,şehirde yaşayanlarda ve büyürken huzursuz bir ailede yaşamış,aşırı kontrolcü ve koruyucu anne babaya sahip olanlarda görülür.Panik Atağın nedenlerine baktığımızda genetik etkilerde karşımıza çıkıyor.Ailede Panik Atak yaşayan kişiler varsa model alarak öğrenme yoluda hastalığın oluşmasına neden olabilir.Yakın ve çok sevilen bir kişinin ölümü,cinsel taciz gibi travmatik olaylar,boşanma,iflas gibi yaşam tarzındaki büyük değişiklikler yoğun stres kaynağı olarak kişilerde panik atakların görülmesini tetikleyebilir.

5 Adımda Panik Atakla Nasıl Baş Edebiliriz?

1-)Panik Atağın Nasıl Bir Durum Olduğunu İyi Anlayın: Yaşadığınız semptomların o an içinde bulunduğunuz panik ataktan kaynaklandığını,ortada gerçek ve kaçılmaz bir tehdit olmadığını kendinize hatırlatın.Bu durumu daha öncede yaşadığınızı ve baş ettiğinizi,aynı şekilde yine geçeceğini,bunun bir kalp krizi olmadığını ve sizi ölüme sürüklemeyeceğini hatırlatan yapıcı,gerçekçi ve pozitif cümleler kullanın.

2-)Nefesinizi Düzenleyin: Atak anında kişi farkında olmadan hızlı nefes alıp vermeye başlar;buda bulantı,baş dönmesi,boğuluyormuş hissi gibi semptomlara neden olur.Atak anında nefes alışverişine dikkat edilmelidir.Yavaş ve kontrollü nefes almaya çalışılmalıdır.

3-)Atak Geçirirken Kendinizi Kameraya Kaydedin: Eğer evdeyseniz kendinizi atak sırasında telefonunuzun kamerasıyla kaydedin ve atak geçtikten sonra görüntülerinizi izleyin.Danışanların atak sonrasında kendilerini izlemeleri garip hissettirmekte ve panik atak sırasında bu davranışın sönmesini sağlamaktadır.

4-)Atak Sırasında Dikkatinizi Dışarıya Kaydırın: Dikkatinizi bedensel belirtilerinize verdikçe daha da endişelenirsiniz.Bu yüzden panik halindeyken etraftaki renkleri, ortamda bulunan eşyaları saymak ya da oradaki insanların o anda aklından geçenleri düşünmek dikkatin bedeninizden uzaklaşmasını sağlayabilir.

5-)Atak Yaşadığınız Yerleri ve Tetikleyen Faktörleri Belirleyin: Daha öncede atak yaşayan kişiler korkularını atak yaşayan yer ile bağdaştırırlar.Böylece atağın yaşandığı yerlere gitmekten çekinirler.Kişi gitmeye korktuğu ya da çekindiği yerleri belirleyip, en kolay olanından başlayarak bu yerlere tek tek gitmeyi deneyebilir.Kişinin korkularıyla yüzleşmesi zor olsa da işlevsel olacaktır.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz