Özgüvenimizi Geliştirecek 6 Önemli Davranış

motivasyon 1 - Özgüvenimizi Geliştirecek 6 Önemli Davranış

Özgüven eksikliği değiştirilemeyen bir kişilik özelliği değildir. Özgüven kazanmak ve arttırmak istiyorsanız, işe önce “kendiniz hakkında olumlu düşünmeye ve olumlu özelliklerinizi listelemeyle” başlayabilirsiniz. Sonrasında ise;

1. Hayır Demeyi Öğrenin: Sizin için makul olmayan ve keyif vermeyen, kendinizi iyi hissettirmeyen istekleri kabul etmek zorunda değilsiniz. Hayır demeyi başardığınızda fikirlerinizi açıkca ifade edebilir ve özgüveninizin artmasına yardımcı olursunuz.
2. Özgüvenli Olduğunu Düşündüğünüz Kişileri Gözlemleyin: Sizin onları garipsemediğiniz, dışlamadığınız gibi başkalarınında garipsemediğini fark edin. Sizde aynı şekilde davrandığınızda yine kimsenin garipsemeyeceğini bilin. İçinizde sandığınızdan daha fazlası var. Ne kaybedersiniz ki?
3. Başaramamaktan Korkmayın: Kimse her şeyde hemen yüksek bir performans sergilemiyor. Bir çok şey düşe kalka, deneyip yanılmalarla başarılıyor. Her başarısızlığın bir sonrakini daha iyi yapabilmek için bir deneyim ve tecrübe olduğunu unutmayın.
4. Genelleme Yapıp Sürekli Olumsuza Odaklanmayın: Bir şeyin sonucunu ve değerini tek bir davranış ya da gösterge belirlemez. Daha önce başarısız olmuş, kazanamamış ya da terk edilmiş olabilirsiniz ama bu sonraki zamanlarda da böyle olacağını göstermez.
5. Herkesin Onayını ve Sevgisini Kazanmaya Çalışmayın: Bu durum mükemmelliyetçi ve ulaşılmaz bir hedeftir. Sizin değerinizi tamamen başkalarının onayına bırakır ve adete sizi başkalarına bağımlı gibi yaşamaya sürükler.
6. Kendinizle Gurur Duyun ve Kendinizi Ödüllendirin: Kişinin kendisine yapabileceği en büyük kötülüklerden biri kendisinde var olan özgüveni yok farz etmesidir. Yaşamınızdaki başarılarınızı, sahip olduğunuz yeteneklerinizi ve becerilerinizi sürekli aklınıza getirin. Hatırladığınız ve tekrar yaptığınız her seferde kendinizle gurur duyun ve kendinizi ödüllendirin. Bu işe yarayacaktır.
PAYLAŞ
Önceki İçerikBaşarılı İnsanların Kullanmadığı 7 İfade
Sonraki İçerikDaha İyi ve Mutlu Bir Hayat İçin Savaşmamız Gereken 12 Davranış Biçimi
Fatma Akbulut
Psikoloji lisans eğitimi boyunca hastanelerde yaptığı stajlarda danışanla görüşme yapılırken birebir gözlemci olmuş ve görüşmenin seyrini izlemiştir. Aynı zamanda çocuk ve yetişkinlere çeşitli psikolojik testler uygulamıştır. Eğitim hayatı boyunca çeşitli eğitimlere katılmıştır. Şu anda ise online ve yüz yüze olarak danışan görmeye devam etmekte ve çocuk değerlendirme testlerini uygulamaktadır. Aynı zamanda kişisel bloğunda psikolojiye dair çeşitli konularda yazılar yazmaya devam etmektedir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz