Ölümle Sonuçlanan Dehşet Verici Bir Deney

David Reimer, 1965 yılında Bruce Reimer olarak dünyaya geldi. Bruce, henüz 6 aylık iken az görülen bir idrar yolu rahatsızlığına yakalandı. Ailesi onu tedavi ettirmek için tıbbi destek aldı. Fakat doktorlar alışılagelmedik bir sünnet tekniği kullanacaktı.

Bruce’un penisini yakarak sünnet edeceklerdi. Bunun daha iyi olabileceğini düşünmüşlerdi. Ancak işler istedikleri gibi gitmedi. Ameliyat esnasında sıkıntı çıktı ve David Reimer‘in penisi tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

muthis pskoloji david reimer4 - Ölümle Sonuçlanan Dehşet Verici Bir Deney

Bruce’un, ilerleyen yıllarda yaşaması muhtemel sorunlardan endişelenen ailesi onu ünlü John Hopkins Hastanesi’ne götürdü. Burada cinsel gelişim üzerine yaptığı çalışmalarla isim yapmış Dr. John Money ile görüştüler. Money, aileye zarar gören penisi onarmaktan daha kolay olan bir yöntemi önerdi. Dr. John Money, Bruce’un anne babasını çocuğun penisi olmayan bir erkek olarak büyümesindense gerçek cinsiyetini bilmeyen bir kız olarak büyütülmesi gerektiğine inandırdı.

Dr. John Money, “cinsiyetin doğaya değil, yetişme tarzına bağlı olduğu” teorisini kanıtlamak için en güzel deney fırsatını yakalamıştı. Bruce ameliyat edildi ve bir kız olan Brenda olarak yetiştirildi.

muthis pskoloji david reimer1 - Ölümle Sonuçlanan Dehşet Verici Bir Deney

Brenda’ya, tam bir küçük kız gibi davranması dayatılıyordu. Bebekle oynama, kurabiye pişirme, süslü elbiseler giyme gibi. Hatta bir adım daha ileri gidilerek yapılanlar arasında cinselliği bir dişi olarak tanımlayabilmesi için daha küçük yaşlarda dişilerin cinsel durumlarını öğrenmesi vardı. Bu yüzden araştırmacılar öğrenmesi ve alışması için Brenda’ya zorla cinsel telkinlerde bulunuyorlar kimi zamansa çıplak bırakarak cinsel organlarını keşfetmesini istiyorlardı.

Deneyler küçük bir çocuğun hayatını karartmaya devam ederken Dr. Money de boş durmuyor deneyin gidişatı hakkında bilimsel makaleler yazarak deneyin büyük bir başarı olduğunu anlatıyordu.

muthis pskoloji david reimer3 - Ölümle Sonuçlanan Dehşet Verici Bir Deney

Ancak gerçek çok farklıydı. 7 yaş civarında Brenda erkeksi bir şekilde hareket etmeye başladı. Bunu durdurmak için Money, Brenda’nın kadın olduğunu fark etmesi için zorlamaya çalıştı.

Brenda 13 yaşına gelindiğinde üzerine zorlanmış olan kadınlığı reddederek inanılmaz erkeksi görünmeye ve davranmaya başladı. Brenda’nın ebeveynleri sonunda 14 yaşındayken gerçeği söyledi. Brenda, suçu ailesinde değil onları yanlış yönlendiren doktorlarda buldu ve kendisine yeni bir isim seçerek biyolojik cinsiyetine David olarak dönmeye karar verdi.

muthis pskoloji david reimer6 - Ölümle Sonuçlanan Dehşet Verici Bir Deney

37 yaşına geldiğinde daha önce östrojenle büyütülmüş göğüsleri alındı. Protezlerle yapay bir penis ve testisler yapıldı. Testosteron tedavisiyle kas yapısı geliştirildi. David, bununla da kalmadı ve 22 Eylül 1990 senesinde Jane Fontaine ile evlenerek 3 çocuğun üvey babası oldu.

Ancak David’in yaşadığı depresyon dayanılmaz hale gelmişti. Çünkü tek mahvolan hayat David’inki değildi. İkiz kardeşi de yaşanan sürecin ektisi altında kalmış ve kendisini öldürmüştü. Kötü ve karmaşık duygaların yakasını bir türlü bıramadığı David, kardeşinden 2 yıl sonra intihar ederek yaşamına son verdi.

Yaşamına son vermesinin nedenleri arasında bir çok şey söylense de Dr. John Money tarafından kullanılan deneyin etkileri sebebiyle intihar ettiğine inanılıyor.

muthis pskoloji david reimer2 - Ölümle Sonuçlanan Dehşet Verici Bir Deney

Sonuç olarak dehşet verici bir deneyin kurbanı; Bruce Reimer olarak doğdu, Brenda Reimer olarak büyüdü, David Reimer olarak öldü.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz