Öfke Kontrolü İçin Asla Aklınızdan Çıkarmamanız Gereken 8 Madde

1. Tartışmadan önce düşünün: Yaşanan olayın sıcaklığında sonrasında pişman olacağınız bir şey söyleme ihtimaliniz çok yüksek ve kolaydır. O sebeple sonrasında pişman olmamak için sakinleşip düşünün aklınızdakileri toparlayıp ondan sonra konuşun. Konuşmadan önce düşünmezseniz konuştuktan sonra düşünmek zorunda kalırsınız.

2. Öfkenizi sakinleştikten sonra ifade edin: Öfkenizi sakinleşmeden önce kavgacı bir üslup ile ifade ederseniz kendinizi ve rahatsızlığınızı ifade etmekten ve karşı tarafın sizi anlamasını sağlamaktan çok olayı zıtlaşmaya götürürsünüz. Karşınızdaki insanın sizi dinlemesini ve anlamasını istiyorsanız önce sakinleşmeli, sakin bir üslup ile zıtlaşmadan öfkenizin sebebini anlatmalısınız.

3. Küçük egzersizler yapın: Fiziksel aktivitelerin sağlıklı düşünmenize faydalı olduğu ve stresi azalttığı bilinmektedir. Öfkenizi kontrol edemeyeceğinizi düşündüğünüz zamanlarda koşu ya da yürüyüş yapmanın öfkenizi dindirmeye ve konu hakkında daha sağlıklı düşünmenize çok yardımı olacaktır.

4. Zıtlaşmadan çözüm üretmeye çalışın: Anlık sinirle ilk aklınıza gelen tepkiyi vermekten kaçının. Anlık sinirle vereceğiniz tepkileriniz ve zıtlaşmacı tavır hiçbir problemi çözmeyeceği gibi her şeyi çok daha da berbat edebilir. Çözüm üretmek istiyorsanız tepki vermeden önce problemi tam olarak anlamalı ve çözümü üzerinde düşünmelisiniz.

5. “Sen” değil “ben” odaklı ifadeler kullanın: Başkalarını suçlamak her zaman olayı zıtlaşmaya ve kavgaya götürür. Bu sebeple sözlerinizde “Sen” değil “Ben” diyerek özneyi kendiniz yapmalısınız. Birini eleştirmek ya da suçlamak sadece tansiyonu artırır. Onun yerine özneyi kendiniz yapın.

6. Başkaları hakkında kin gütmeyin: Kin, nerfet ve öfke gibi duyguların aklınızı doldurmasına izin vermeyin bu duygular düşündükçe sizi yiyip bitirir. Affetmek önemlidir sizi yiyip bitiren duygulardan kurtarır. Bu sebeple affetmek mutluluk yolculuğu için atmanız gereken ilk ve en önemli adımlardan biridir.

7. Ortam gerginleştiğinde mizaha başvurun: Mizah her zaman gerginliğin kaybolmasında en önemli yöntemlerden biridir. Ortamı yumuşatır ve tarafların sakinleşmesine yardımcı olur. Fakat mizah ile iğnelemek arasındaki farkı ayırt edebilmek ve karşıdaki kişiyi rencide etmemek önemlidir.

8. Profesyonel yardım almanız gerekiyorsa asla gecikmeyin: Öfke kontrolü huzurunuz ve mutluluğunuz için başarmanız gereken çok önemli bir konudur. Eğer bunu başaramadığınızı düşünüyorsanız mutlaka profesyonel yardım almalısınız. Huzurunuz ve mutluluğunuz gecikmeye gelmez. Bu sizin en büyük hakkınız.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz