Nörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu

1. “Teşekkür ederim” demeyi öğrenin

muthis psikoloji norobilim1 - Nörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu

Teşekkür ettiğimizde, kendimizi yaşamın olumlu yönlerine odaklarız. Hoş anılar, serotonin üretimini tetikler. Bu teknik genellikle depresyon tedavisinde kullanılır.

2. Sorunları birer birer çözün

muthis psikoloji norobilim9 - Nörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu

Beynimiz bizi endişelendiren her soruna çözüm aramayı asla bırakmaz. Bu çok fazla enerji gerektirir. Bu yüzden beyin yorulursa ve problem çözülmezse daha fazla endişe hissederiz. Bu nedenle, bir seferde bir problemle başa çıkmak için gerçekten faydalıdır.

3. Pes etmeyin ve sorunları konuşun

muthis psikoloji norobilim3 - Nörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu

Sorunları sürekli içinize atarak çözüm yolları aramayın. Bu durum sizi bir süre sonra savunmasız bırakır ve çözüm aramaktan vazgeçersiniz. Sıkıntılarınız hakkında ne zaman konuşursanız, beyniniz serotonin üretimini tetikler. Hatta durum içinde bulunduğunuz durumun olumlu yanlarını görmenizi de sağlar.

4. Dokun ve kucakla

muthis psikoloji norobilim4 - Nörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu

İnsanlar için sosyal etkileşim gerçekten önemlidir. Fiziksel destek, iyileşme sürecini hızlandırabilir . Eğer fiziksel teması hayatınızdan çıkarırsanız beyin yokluğu zamanla fark eder. Bu, ruh halinizi etkileyen süreçleri tetikler ve depresyonun gelişimine katkıda bulunur.

5. Öğren, öğren ve tekrar öğren

muthis psikoloji norobilim5 - Nörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu

Beyin için yeni bilgi edinme, değişen çevreye kalıcı adaptasyon anlamına gelir. Bu süreç sayesinde beynimiz, sevinç hormonu olan dopamin ile kendini ödüllendirir. Mutlu olmak istiyorsanız, yeni şeyler denemek, çevrenizi değiştirmek, yeni şeyler öğrenmek için korkmayın.

6. Spor yapın

muthis psikoloji norobilim6 - Nörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu

Fiziksel aktivite vücut için kısa süreli stres oluşturur. Stres biter bitmez, vücudunuz bir ödül alır; hipofiz bezi tarafından salınan bir endorfin dozu… Etkisi, ağrıyı azaltan ve ruh halini yükselten uyarıcılara benzer. Bu sonuca ulaşmak için maraton koşmanız gerekmez. Sıradan bir yürüyüş bile harikalar yaratabilir.

7. Uykunuz için gerekli şartları oluşturun

muthis psikoloji norobilim7 - Nörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu

Karanlıkta uyurken, vücudumuz melatonin hormonunu salgılar. Bu hormon, vücuttaki tüm süreçleri yavaşlatır ve hipotalamustaki serotonin düzeyini iyileştirmeye yardımcı olur . Eğer beyin aydınlatmada bir değişiklik tespit ederse, vücudu hızla uyandırmak için stres hormonunun salınmasını tetikler. Bu nedenle, günde 6-8 saat ve sadece karanlık ortamlarda uyumak önemlidir.

8. Hoş beklentiler ile meşgul olun

muthis psikoloji norobilim8 - Nörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu

Özellikle zamanın geçmediğini düşündüğünüz zamanlarda yüksek olmayan hoş beklentiler içine girin. Bu durumda her dakika biraz daha heyecan verici olacaktır. Yemek saatini, doğum günü ya da düğün buluşmalarını beklemek ve ya uzun bir çalışma gününün sonunu hayal etmek size keyif verir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz