Müzik Dinleyerek Çalışılır Mı?

Bilimsel araştırmalara göre bazı durumlarda hayır, bazı durumlarda evet..

  • Yeni bir konuyu öğrenmeye çalışırken müziği kapatın!

Beyin aynı anda birçok bilgiyi algılar fakat sadece bir tanesini size söyler. Bu da bizim için en önemli olan bilgidir. Psikolojide buna seçici algı denir. Yeni bir konuyu öğrenmeye ve anlamaya çalışırken algımız bir konuya bir müziğe kayacaktır. Fazladan bir uyaran ile daha fazla enerji sarf etmemiz gerekeceği için verimlilik azalır.

muzikilecalismak - Müzik Dinleyerek Çalışılır Mı?
Keep calm and let the music play on
  • Gürültülü bir ortamdaysanız, kulaklıkları takın!

Bu sefer çok fazla uyaranın olduğu bir ortamda olacağımız için, uyaran sayısını en aza indirmek verimliliğimizi artıracaktır. Gürültülü ortamlar stres hormonu olan kortizol salgısını arttırır. Müzik, stres hormonunu azaltan ve mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayan bir etkiye sahip olduğu için, ögrenme ve muhakeme gibi görevleri olan prefrontal korteksin daha iyi çalışmasını sağlar. Tabi müzik tercihinin de daha klasik tarzda sözsüz müziklerden yana olması çok daha iyi olacaktır.

  • Fiziksel performans gerektiren her şeyde müziği açın!

Yaparken yeni bir şey öğrenmediğiniz, zaten yapageldiğiniz işlerde, yürümek, koşmak, ameliyat etmek, araç kullanmak gibi, müzik dinlemek performansınızı arttıracaktır.

  • İlham perisi hala gelmediyse, müziği iyice açın!

Yaratıcılık gerektiren yazarlık, çizerlik, ressamlık vb. işlerde, beynimizin sanatçı ruhlu sağ tarafını kullanacağımız için bizi havaya sokabilecek her türlü müziği dinleyebilirsiniz. Sonuçlara siz de şaşıracaksınız..

  • Çok sessiz ortamlarda çalışamayanlar için..

Bazı insanlar kütüphane gibi tam sessizliğin olduğu yerlerde çalışamazlar. En ufak seslerde bile dikkatleri dağılır.

Yeni ve sürpriz olan her şey beynimizin ilgisini çeker ve dopamin salgılarız. Yani daha çok keyif alırız. Sevdiğiniz bir şarkıyı ilk dinleyişimizde sonrakilere göre çok daha fazla keyif alırız. Hatta bu sebepten ilk olan her şeyin beynimizde ayrı bir yeri vardır ve o ilk şarkıdan aldığımız hazzı yaşamak için tekrar tekrar dinleriz!

muzik dinleyerek calisma - Müzik Dinleyerek Çalışılır Mı?

Bu bilgiler ışığında şunu söyleyebiliriz ki, sessiz ortamlarda çalışamıyorsanız en alışkın olduğunuz melodileri tercih edin.Çünkü demek ki sizin beyniniz yeni uyaranlara daha duyarlıolduğu için etrafında olup biten hiçbir şeyi kaçırmak istemiyor!

1 YORUM

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz