Kronik Mutsuz İnsanların 6 Belirgin Alışkanlığı

Hepimiz zaman zaman kötü günler geçiririz. Bu süreç bizi mutsuz etse de geçidir. Ancak bazı insanlar hayatların anında mutsuzdurlar. Kronikleşmiş mutsuzlukları onlara bazı belirgin alışkanlıklar kazandırır. Bu alışkanlıklar içinde bulundukları durumu daha da çıkmaza sokar.

İşte kronik olarak mutsuz insanların 6 alışkanlığı…

1. Hayatın çok zor olduğuna ve hiç düzelmeyeceğine inanırlar.

muthis psikoloji kronik1 - Kronik Mutsuz İnsanların 6 Belirgin Alışkanlığı

Mutlu insanlar hayatın zor olabileceğini bilirler; ancak yine de zorlukların bir süreç olduğunu ve geçeceğini düşünürler. Mutsuz insanlar  ise kendilerini hayatın kurbanları olarak görür, diğer tarafa geçebilmek için yollar aramak yerine ‘bak başıma neler geldi’ zihniyetine saplanır kalırlar.

2. İnsanların büyük kısmına güvenilemeyeceğini düşünürler.

muthis psikoloji kronik3 - Kronik Mutsuz İnsanların 6 Belirgin Alışkanlığı

Bu hatalı bir düşünce değil; ama birçok mutlu olanlar insanlara güvenmeyi seçiyor. Çevrenizle olan bağlantınızı kesmek mutsuz olmanıza etki eden faktörlerden biridir.

3. Hemen her konuda olumsuzluklara odaklanırlar.

muthis psikoloji kronik2 - Kronik Mutsuz İnsanların 6 Belirgin Alışkanlığı

Mutsuz insanlar dünyada iyi ve doğru olan şeyleri görmezden gelmeye, bunun yerine yanlış giden şeylere odaklanmaya meyillidirler. Pozitif konularda ‘evet, ama…’ ile başlayan cümlelerle tepki verirler. Mutlu insanlar da sorunların farkındadırlar; ama aynı zamanda güzel şeyleri görerek endişelerini dengelerler.

4. Kendilerini sürekli başkalarıyla kıyaslarlar.

muthis psikoloji kronik5 - Kronik Mutsuz İnsanların 6 Belirgin Alışkanlığı

Mutsuz insanlar, yeterince iyiliğin ve şansın olmadığına inanır, kendilerini sürekli başkalarıyla karşılaştırırlar. Bu yaklaşım beraberinde kıskançlık ve kin getirir.

5. Geleceğe endişe ve korku ile bakarlar

muthis psikoloji kronik6 - Kronik Mutsuz İnsanların 6 Belirgin Alışkanlığı

Mutsuz insanlar, düşüncelerini iyi değil kötü gidebilecek şeylerle doldururlar. Zihinlerinde her hangi bir hayal ya da plan yoktur. Bu boşlukları daimi kaygı ve korku ile doldurmayı tercih ederler.

6. Sürekli şikayet ederler.

muthis psikoloji kronik4 - Kronik Mutsuz İnsanların 6 Belirgin Alışkanlığı

Mutsuz insanların başlarına gelen olumsuzluklar ve hayatın zorlukları sohbet tercihleridir. Sahip olduklarına şükretmek yerine daima şikayet halindedirler. Söyleyecek bir şeyleri kalmadığında başkalarının hayatlarına ve dedikodularına geçerler.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz