Kötü Giden Evlilik Çocuklar İçin Boşanmak Kadar Yıkıcı

muthis psikoloji bosanma4 - Kötü Giden Evlilik Çocuklar İçin Boşanmak Kadar Yıkıcı

Geçmişte boşanmış çiftlere kötü gözle bakılırdı. Boşananlar yuva yıkanlardı, bencil ve sevmeyendi, çocukların hayatını mahvedendi. Bazı çevreler boşanmışları kabul etmiyordu. Evli çiftlere şu mesaj veriliyordu: Ne pahasına olursa olsun ailenizi dağıtmayın.

Zaman değişti; bugün boşanmayla sonuçlanan evlilikler arttı. Boşanmanın çocuklara zarar verip vermeyeceği ebeveynlerin durumu nasıl idare ettiklerine bağlı oluyor. Fakat şu bir gerçek: Kötü bir evliliğe devam etmenin de çocuklara faydadan çok zarar verdiği kesin.
Sevgisiz bir evliliğe katlanmaya ve her gün duygusal gerilime tahammül etmeye zorlanan çocuklar ebeveynlerinin işlevsiz ilişkisinin bütün yükünü taşıyor. Ebeveynlerinin mutsuzluklarını seziyorlar, soğukluklarını ve samimiyet eksikliklerini anlıyorlar. Çoğu durumda çocuklar kendini suçluyor, ebeveynlerinin kavgalı ilişkinin bir şekilde kendilerinin suçu olduğunu düşünüyorlar. Böyle durumlarda çocuklar için evliliği devam ettirmek kötü bir şaka oluyor.

muthis psikoloji bosanma1 - Kötü Giden Evlilik Çocuklar İçin Boşanmak Kadar Yıkıcı

Çocuklar, kasvetli ve umutsuz evliliklerden şu dört şekilde mağdur oluyor:

  • Kronik Gerilim

Ebeveynlerimizin ilişkisi, bizde hiç solmayan duygusal bir iz bırakır. Ebeveynlerini benimsemek/içselleştirmek çocukların gelişiminin doğal bir parçasıdır. Ebeveynler sürekli birbirine zıtsa, çocuk bu çekişmeyi içselleştirir. Ebeveynleriyle birlikteyken rahatlamış ve sakinleşmiş hissetmesi gerekirken gergin hisseder. Bu tip sürekli gerilim, çocukta depresyon, umutsuzluk ve kronik yorgunluk gibi duygusal, sosyal veya fiziksel rahatsızlıklara sebep olabilir.

  • İstikrarsız Benlik Algısı

James Dean, Rebel Without a Cause filminde, tartışan ebeveynlerine “Yeter! Beni paramparça ediyorsunuz!” diye bağırmıştı. Çünkü ebeveynler arası savaş, çocuğun aklında kök salar. Gerginlik, güvenlik hissini yer bitirir ve onları azıcık iç huzurla, kendi dürtüleriyle çelişkide bırakır. Mesela, sevilmek isterler fakat yakınlık kabul etmezler, arkadaş isterler fakat izole olmayı seçerler; çok güzel yaratıcı kabiliyetleri olabilir ama kendi kendilerini sabote ederler. Ebeveynleri arasındaki dış çatışma, bir süre sonra, hayatlarını karmaşıklaştıran ve duygusal gelişimlerini engelleyen bir iç savaşa dönüşür.

  • Samimiyetten Korkma

Kavgacı ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklar başkalarına yakınlaşmada büyük zorluklar yaşar. Yakınlık, ebeveynlerinde şahit oldukları travmayı tetikler, bu yüzden acı çekmemek için yakınlaşmadan kaçarlar. Samimi bir ilişki kurabilirlerse de temkinli ve tedbirli kalırlar. Bir anlaşmazlık ortaya çıktığında büyük ihtimalle ya kaçarlar ya da ebeveynlerini taklit ederler.

  • Ruhsal Durum Problemleri

Kavgacı ebeveynler, distimi(kronik depresyon) gibi ruhsal problemleri olan çocuklar üretirler. Bu problemler, eğer tedavi edilmezse, kişilik bozuklukları veya madde bağımlılığa yol açabilir. Tüm bu problemlerin kökünde umut eksikliği vardır. Optimizmi bırakmayı ve her zaman en kötüsünü beklemeyi küçük yaşta öğrenirler. Üzücü olarak, kötü evlilikler çocukların çabuk olgunlaşmasına ve çocukluklarını yaşayamamalarına sebep olur.

muthis psikoloji bosanma2 - Kötü Giden Evlilik Çocuklar İçin Boşanmak Kadar Yıkıcı

Boşanmayı Düşünmeden Önce

Evliliği bitirmek, yapılabilecek her şey yapıldıktan sonra kalan seçenek olmalıdır. Avukatınızı aramadan önce, işte birkaç tavsiye:

  • Çift Danışmanlığı

Çift danışmanlığı, ebeveynlere, duygusal savaşa girmeden anlaşmazlıkları çözmeyi öğrettiği zaman çok işe yarar. Ayrıca aksi ebeveynlere, çocukları maruz bırakmadan tartışabilmek için bir alan verir. Çift danışmanlığının amacı iletişimi zenginleştirmek ve samimiyeti artırmaktır. Fakat dikkatli olun; çift danışmanlığı tehlikeli olabilir, yanlış bir terapist evliliğinizin sonunu hazırlayabilir. Güvenilir tavsiyeler alın, araştırmaya zaman ayırın ve birkaç farklı terapistle görüşün. Hangi terapistle görüşeceğinizde ikinizin de hemfikir olduğuna emin olun yoksa bu da farklı bir tartışma konusu olacaktır.

  • Kişisel Terapi

Hiçbir şey evlilik kadar çocukluk problemlerini gün yüzüne çıkarmaz. Çoğunlukla, çiftlerin evlilikten gerçeküstü beklentileri vardır ve iyi evliliklerin çaba gerektirdiğini fark ettiklerinde şaşırırlar. Evliliğinizdeki tüm problemlerden dolayı eşinizi suçlamadan önce kendiniz de yardım alın. Yetenekli bir terapist, ilişkinizde yüzeye çıkan geçmiş problemlerinizi tespit etmeye yardımcı olabilir.

  • Destek Grupları

Grup çalışmalarının en iyi yanı duygularınızı paylaşmak ve yalnız olmadığınızı görmektir. Başka çiftlerin yaşadıklarını, yüzleştikleri zorlukları ve bunları nasıl aştıklarını duymak ihtiyacınız olan motivasyon ve rahatlamayı verir. Ayrıca evliliğinizde yapacağınız seçimlerde yardımcı olacak bir grupla tanışmış olursunuz.

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz