Köşenize mi çekildiniz? İşte 5 Olası Sebep

Hayatınızda bir an gelir ve her şeyden geri durmaya başlarsınız. Eskiden olsa hemen atlayacağınız projelere aldırmazsınız. bazı gönüllü yaptığınız işlere ayırdığınız vakit azalır ve zamanınızı kullanmak konusunda daha seçici davranırsınız.

Hayata karşı geri durmanızı bazen yaşınıza bazen de yorgunluğa bağlarsınız. Köşeye çekilmekte sıkıntı yok. Ancak sizi bu duruma sürükleyen sebepler bazen düşündüğünüz kadar masum olmayabilir.

Geri çekilmenize neden olan sağlıksız birkaç sebep:

1. Depresyon

muthis psikoloji geri2 - Köşenize mi çekildiniz? İşte 5 Olası Sebep

Geri çekilmeyle en çok ilişkilendirdiğimiz budur. Cumartesi günlerini 12 saat yatakta uyuyarak veya arka arkaya dizi izleyerek geçirmek. Bir partiye veya akşam yemeğine davet edildiğinde direk reddetmek, çünkü ya canınız hiç istemiyordur ya da hiç uğraşamazsınız. Yorgun hissedersiniz, her şeye sanki sürüklenirsiniz ve düşünceleriniz kapkara olmasa bile gridir. – “uğraşmanın ne anlamı var?”, “ne fark eder?” “canım hiç istemiyor” tavırları. Kendinizi eleştirmeye meyillisinizdir. Tabi üzerine yüksek dozda “ben yapamam”, “zaten bunları hak etmiyorum” ekleyerek.

Depresyonun kuzeni kederdir. Aynı gibi görünse de keder bir kayba verilen tepkidir. Bu kayba nelerin sebep olduğu, neleri kaçırdığınız üzerine kafa yorarsınız, olan bitenleri kafanızda oturtmaya çalışırsınız. Eğer kendinizi dışarı çıkmaya ve başkalarının yanında olmaya zorlarsanız, genelde daha iyi hissedersiniz.

2. Kaçınma

muthis psikoloji geri3 - Köşenize mi çekildiniz? İşte 5 Olası Sebep

Çift terapilerinde, boşanmanın eşiğinde olan veya olmayan fakat yine de aylardır bazen yıllardır ev arkadaşı gibi hissetmekten şikayet eden, fiziksel ve duygusal olarak birbirinden sürekli geri duran, ancak ebeveynlikte bağlantı kurabilen yani temelde paralel hayatlar yaşayan ve neredeyse hiç veya nadiren tartışan birçok çiftle karşılaştım. Aslında bu neler olduğu hakkında ipucudur: Anlaşmazlıktan kaçınmak için mesafeyi kullanıyorlar. Bunu çocukluklarında öğrenmişler ki bu çok korkutucu bir şey. Halının altına daha çok problemi süpürdükçe aralarındaki mesafe sadece artmıyor, bu mesafe ilişkilerinin işleyişinin standart yolu haline geliyor.

Bu sadece çiftlerde olmuyor: daha az samimi ilişkilerde de kaçınmak için geri çekiliyor olabilirsiniz. Sizi rahatsız eden iş arkadaşınızdan veya patronunuzdan kaçınmak için ofisinize kapanmış olabilirsiniz. Kaçınıyorsunuz böylece uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

3. Öfke

muthis psikoloji geri6 - Köşenize mi çekildiniz? İşte 5 Olası Sebep

Burada bıkmış ve çekip gitmiş durumdasınız. Haksızlığa uğrayan bir çalışan geri çekilmiş ve bir çıkış bulana kadar kendini salmış durumda. Partnerinin kendisini aldattığını fark eden biri geri çekilir, yatak odasına kapanıp kendi kendine dolar veya gece geç saatlere kadar çalışır.

4. Tükenmişlik

muthis psikoloji geri5 - Köşenize mi çekildiniz? İşte 5 Olası Sebep

Geri çekilme gibi görünen şey çöküş de olabilir. Bu depresyonla gelen sıkıntı verici bir his gibi değildir. İliklerinize kadar hissettiğiniz fiziksel ve duygusal bitkinliktir. Alzheimer hastası ebeveyniyle ilgilenen, engelli çocuğuyla ilgilenen, gece gündüz durmadan çalışanlarda, itfaiyecilerde, arama-kurtarma ve acil müdahale çalışanlarında görülür. Ayrıca hayatınızı çok fazla kaplayan işlerde çalışanlar veya iki işte çalışanlarda görülür.

5. Yansıma ve Tekrar Merkezlenme

muthis psikoloji geri1 - Köşenize mi çekildiniz? İşte 5 Olası Sebep

Yetişkin gelişimi üzerine araştırmalar gösteriyor ki, hayatımız boyunca 7-8 yıl istikrar, 2-3 yıl da istikrarsız ve geçiş süreciyle geçer. Bu süreç bizi 30 yaş veya orta yaş krizi hazırlar. İçerik ilişki sorunlarından işle ilgili olan sorunlara dönüşür. Sorgulama, tatmin olmama, “bunu önümüzdeki 20 yıl boyunca yapmak istiyor muyum?” “bunun için mi okudum” başlar.

Burada farklı türden bir geri çekilme devreye girer. Diğerlerinin karışımı bir şey olabilir. Belki, köşeye sıkışmış hissetmekten ötürü düşük seviye depresyon da başlayabilir.

Fakat bu geri çekilme üretken ve yaratıcıdır. İyi bir yönde kafa yoruyorsunuz, kaygılı ve huzursuz bir şekilde değil. Büyük resim hakkında ve hayatınızın amacı hakkında düşünüyorsunuz. İçinize dönüyorsunuz ki dışarıya kim olduğunuzu daha iyi yansıtabilesiniz.

Siz neredesiniz?

Eğer depresyon ise kendinizi dışarıya atma, kendine eleştirileri biraz susturma ve bu kısır döngüyü kırmak için terapiye yönelmeniz iyi olacaktır.

Eğer kaçınma ise, durma ve adım atma zamanı. Küçük çocuk beyniniz geri tepme hakkında endişelense de problemi tanıyın. Bir zaman ve yer seçin ve söylenmesi gerekenleri söyleyin. Eğer ihtiyacınız varsa başkalarından destek alın.

Eğer öfkeyse, öfkenizi kabullenin. Biriktirmektense, uygun şekilde ifade edin. Neye ihtiyacınız olduğunu başkalarına ve kendinize anlatmak için kullanın.

Eğer tükenmişlikse, enerjinizi toplamak için, ilgilendiğiniz her neyse ondan uzaklaşarak, bir araya ihtiyacınız var ve bunu hak ediyorsunuz. Evet, söylemek yapmaktan daha kolay. Fakat bu çok sık yaşanıyor ve sizden çok şey götürüyorsa artık tekrar oturup düşünmenin ve bir B planı yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Eğer yansıma ve tekrar merkezlenme zamanı ise, uzun yürüyüşlere çıkın, ideal geleceğiniz üzerine beyin fırtınası yapın, büyük resim üzerine, hedefleriniz üzerine düşünün.

Hayatımızdan geri çekiliyoruz çünkü hayatımız bize bir şey söylemeye çalışıyor. Belki de artık dinleme zamanı gelmiştir.

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz