Kişisel Gelişim Ve Başarı Aynı Şey Değildir

muthis psikoloji kitap - Kişisel Gelişim Ve Başarı Aynı Şey Değildir

Kişisel gelişim kitaplarını okumayı 7-8 yıl önce ani bir kararla bırakmıştım. Hepsinin aynı şekilde saçmaladıklarını ve tüm olaylarının buna hazırlıklı olan insanlara gaz vermek olduğunu düşünüyordum. Evet bu gazların verdiği geçici hevesleri çok kez yaşadım. Fakat yanıldığım bir konu olduğunu kabul ediyorum. Hepsini aynı kefeye koymak konusunda hata yapmıştım.

Kitapları seçmeyerek okuduğum konusunda tabi ki pişman değilim fakat bu kitap o zamanlar elime geçseydi şüphesiz okumaya kaldığım yerden devam ederdim.

Kitabın yazarı olan Mark Manson’ın beni en çok etkileyen yani şu oldu. Bu kitabı çok satanlar rafında görmekten daha büyük bir inançla yazmış bana kalırsa. Ayrıca başkaları gibi sizi mükemmelliğinize inandırma gibi bir gayesi de yok.

“Kişisel gelişim ve başarı aynı şey değildir” diyor Mark. Bugün içinde bulunduğumuz kültürü eleştirirken söylediklerini okuyup çok gülüyorum.

“Daha mutlu ol. Daha sağlıklı ol.Üretken ve imrenilen biri ol.
Yataktan selfie çekmeye hazır bir şekilde kalkan karına ve kusursuz çocuklarına her sabah veda etmeden önce on iki karatlık pırlanta tanelerinin içine s*ç…”

İroniktir fakat pozitife ve daha iyiye olan bir takıntı bize sadece ne olmadığımızı hatırlatır. Gerçekten mutlu biri kendine mutluluk sorgusu yapmaz. O sadece mutludur işte.
Daha iyi bir yaşamın sırrı daha fazlasına sahip olmaya çabalamak değildir. Daha aza önem vermek ve gerçekten doğru ve o anda önemli olana aldırmaktır.

Kitapta anlatılan “Kafaya takmama sanatı” aslında hiçbir şeyi kafaya takmama üzerine kurulu değildir.Kafaya takılacakları seçebilme sanatıdır.

Seçmeden kafaya takan insanları şu sözlerle açıklar:
“Broşür dağıtır gibi sorun saçan insanların problemi kafalarına takmaya değecek daha değerli şeylerinin olmayışıdır.”

Sorunlar asla bitmez,sadece gelişirler. Bir milyonerin de para sorunları vardır bir evsizin de… Sadece milyonerin para sorunu daha iyidir. Sorunsuz bir hayat umut eden boşuna bekler. Sadece daha iyi sorunlarla dolu bir hayat beklenebilir.

Kitap içinde konuşulacak ve tekrar tekrar düşünülecek çok konu mevcut. Fakat en beğendiklerimden biriyle yazımı sonlandırmak istiyorum.

Kimimiz içten içe çok değerli olduğunu düşünür kimimiz başkalarından alçak ve kusurlu. İki türlü de yaşayan diğer insanlardan daha özel olduğumuzu hissederiz. Onlar bir yandadır biz bir yanda.

Fakat bir gerçek apaçık ortadadır. “Özel değilsiniz”

Ne yaptığınız hata ve yanlışlar,ne harika başarılarınız ne de üzüntüleriniz ve dertleriniz. Hepsi çok nadir görünenler bile bile daha seneler öncesinden bire bir başkaları tarafından deneyimlendi. Hatta belki çok yakınınızdaki insanlar tarafından hala deneyimlenmekte.

Bu başarı ve kederlerin meşru olmadığı anlamına gelmez. Daha az başarısız olma korkusuyla daha kolay ilerlemek ve sorunlarımızı çözmek için atılacak ilk ve en önemli adım bunu kabul etmektir.

Kafaya Takmama Sanatı hayatla ilgili birçok ders ve hayat tecrübeleri içeren beni birçok konuda düşünmeye sevk eden bir kitap oldu. Okumanızı yürekten tavsiye ederim.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİçinde Bulunduğumuz Hâli, Etrafımıza Bulaştırıyoruz
Sonraki İçerikAşk Ve Şizofreni
Elif Ceren Ak
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiştir. Tıp doktoru olarak iş hayatını sürdürmektedir. Kişisel blogunda motivasyon, psikoloji ve kitaplar üzerine yazılar yazmaktadır.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz