Kendinizden Sonuna Kadar Emin Görünmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural

“Gerçekten yapana kadar yapmış gibi görün” düsturu, kendimize güvenmesek bile güveniyormuş gibi görünmemizi salık veren ve özgüveni artıran bir anlayış.

University College London’dan 21 yaşındaki Rachel Davis, bu yöntemi pek çok tanımadığı insanla tecrübe ettiği yeni durumlarda denemiş. Davis, özgüveninin düşük olduğu durumlarda havalı, müstehzi ve esprili davranmaya çalıştığını ve bu yöntemin tanımadığı insanlarda başarılı olduğunu söylüyor.

Chelsea Sanat Okulu’ndan 22 yaşındaki Ruby Andrews ise, Londra gibi bir şehirde ayakta kalabilmenin ancak bu düsturla mümkün olduğunu ifade ediyor.

Peki kendimize güvenmediğimiz halde güveniyor gibi görünmeyi nasıl başarırız? İşte size özgüveninizi artıracak 6 ipucu ve uygulama alanları:

1. Beden dilinizi kontrol edin 

muthis psikoloji dis3 1 - Kendinizden Sonuna Kadar Emin Görünmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural

Harvard Business School’dan Profesör Amy Cuddy, duruşunuzu biraz düzelterek olduğunuzdan daha “büyük” gibi görünmenin hayatınızın gidişatını değiştirebileceğini söylüyor.
Eğer şampiyon gibi durursak, şampiyon gibi hissederiz. Gururlu ve dik durmak beyne psikolojimiz hakkında olumlu sinyaller gönderir.

2. Ses tonunuzu kontrol edin

muthis psikoloji dis2 - Kendinizden Sonuna Kadar Emin Görünmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural

Sessiz konuşmak, az konuşmak veya konuşurken tereddüt etmek özgüvensizlik portresi çizer. Kendi kendine konuşma pratiği yapmak ve bunu kaydetmek işe yarayabilir. Bu yüzden konuşurken sesinizi kaydedin ve birkaç kez tekrar dinleyerek yaptığınız hataları veya yapmanız gerekenleri not alın. Sakinleşin, aralarda nefes alın ve tereddütsüz konuşun. Bu çalışmalar konuşma şeklinizin ve ses tonunuzun üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

3. Göz teması kurun 

muthis psikoloji dis1 - Kendinizden Sonuna Kadar Emin Görünmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural

Muhatapların gözünün içine bakmak ve gülümsemek özgüveni artırır. Andrews çoğunlukla başı önünde gezdiğini ancak başı dik şekilde yürüyerek göz teması kurduğunda yaşadığı tecrübelerin daha iyi, olumlu ve özgüvenli olduğunu fark ettiğini ifade ediyor.

4. Düşünce şeklinizi değiştirin 

muthis psikoloji dis6 - Kendinizden Sonuna Kadar Emin Görünmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural

Eğer özgüveniniz düşükse, büyük ihtimalle kafanızın içindeki eleştirici ve olumsuz bir sesi dinliyorsunuz. Özgüveni yükseltmenin anahtarı o negatif sesi susturarak kendinizle olumlu, bilge ve sevecen bir tonda konuşmaktır. Davis negatif düşüncenin konsantrasyonunu ve yaratıcılığını azalttığını söylüyor ve negatif düşünceden kaçmak için sevdiği şeyleri – ailesini, arkadaşlarını, hobilerini – düşündüğünü ifade ediyor.

5. İyi hissettiren kıyafetlerini giyin 

muthis psikoloji dis5 - Kendinizden Sonuna Kadar Emin Görünmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural

Ne Giydiğine Dikkat Et kitabının yazarı Karen Pine, bir grup öğrenciye Superman kostümü giydirerek yaptığı deneyde, kostüm giyen öğrencilerin giymeyen kontrol grubuna göre daha özgüvenli olduklarını gözlemlemiş. Pine’a göre iyi giyinmek sadece iyi ve özgüvenli hissettirmez, davranışlarınızı da olumlu yönde etkiler ve özgüveniniz hareketlerinize yansır.
Ütülü ve bedeninize yakışan kıyafetler de özgüveninizi artırır. Bu yüzden başkalarını taklit etmeyi bırakın, kendi stilinizi yansıtan, temiz ve ütülü kıyafetler giymeye özen gösterin.

6. Size iyi hissettiren şeyi bulun

muthis psikoloji dis4 - Kendinizden Sonuna Kadar Emin Görünmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural

Davis, kendisini fark ettirecek bir şey, örneğin makyaj yaptığında daha özgüvenli olduğunu fark etmiş. Andrews ise spor yapmanın ve övgü almanın özgüvenini artırdığını hissediyor. Siz de kendinizi iyi hissettirip özgüveninizi artıracak ayrıntıları bularak hayatınızın gidişatını değiştirebilirsiniz.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz