Kendi Kendine Yeten Yetişkinler Olmaları İçin Çocuklarınızın İhtiyacı Olan 5 Davranış

muthis psikoloji pes etme4 - Kendi Kendine Yeten Yetişkinler Olmaları İçin Çocuklarınızın İhtiyacı Olan 5 Davranış

Başarılı çocuklar yetiştirme konusunda inanılmaz bir baskı var. Küçük Mozartlar, minik Einsteinlar yetiştirmek istiyoruz. Ancak çocukların başarılı olması için yaptığımız şeyler aslında onlara fiziksel ve psikolojik olarak zarar veriyor. Pek çok ebeveyn sıkı çalışma ve güveni ödüllendirmek yerine, zeka ve yeteneğe gereğinden fazla değer veriyor.

Kimi ebeveynler çocuklarının hayatlarını her açıdan düzenlemeye ve denetlemeye kalkışırken kimileri de çocuklarını ne istiyorlarsa yapmaları için serbest bırakıyorlar. Ortasını bulup sağlıklı çocuklar yetiştirmek içinse, çocuklarımızın şu 4 yeteneği geliştirmelerini sağlamamız gerekiyor.

1. Bozmayı ve Düzeltmeyi Bilmeliler

Toy Story filmindeki Sid’i hatırlıyor musunuz? Hani şu oyuncakları bozan ve yeni tuhaf oyuncaklar yapan çocuk. Sid biraz sadist bir karakter olabilir ama “problem çözücü” olmak için gereken ilk adımı atıyordu. Eşyaları parçalarına ayırmak amaçsız bir davranış değil, aksine temel bir güdü. Parçalayabilmek ve yeniden inşa edebilmek genç beyinlerin yaşayacağı çok güçlü ve öz bir tecrübe. Onları bundan mahrum etmeyin.

2. Farklı Düşünme Tekniklerini Kullanmayı Bilmeliler

Farklı düşünme “evet” ve “hayır” gibi keskin cevaplardan uzaklaşıp soruları açık uçlu bırakmaktır. Bu düşünce şeklini geliştirmede çocuklarınıza örnek olarak yardım edebilir; oyunlarla pekiştirebilirsiniz.

3. Büyük Riskler Almadan Fırsatları Yakalayabilmeliler

Başarılı girişimciler çok büyük riskler almazlar, ancak riski değerlendirirken ellerindeki bütün bilgileri kullanırlar. Bu da onlara riski fırsata çevirme imkanı sunar. Çocuk eğitiminde amaç elbette “risk peşinde koşan maceracı tipler” yetiştirmek değil; aksine, bir fırsat gördüğünde başarısız olma korkusuna kapılmadan değerlendirebilen çocuklar yetiştirmek. Çocuğunuz spor/müzik/resim kursuna gitmekte zorlanıyorsa onu kursa sürüklemeyin. Bunu bir fırsat olarak sunarak kendi kararı ve isteğiyle gittiğinden emin olun.

4. Beğenilmeyi Popüler Olmaktan Daha çok Önemsemeliler

Beğenilir olmakla popüler olmak her zaman aynı şey değildir. Beğenilir olmak, diğerlerine gösterdiği empati sebebiyle toplum tarafından takdir edilmektir. Kendine yeten çocuklar yetiştirmek istiyorsak aradaki farkı çocuklarımıza öğretmeliyiz.

5. Konuşma Becerlerini Geliştirmeliler

Günümüz yetişkinlerinin harika özgeçmişleri var, ancak konuşma becerileri gelişmiş değil. Konuşma becerilerinin gelişmesi için çocukların ana okulu ve kreşlerden önce milyonlarca kelime duymaları, büyüdükçe göz teması kurarak onlarla konuşmaya başlamanız ve ergenliklerinde (hala sizinle konuşuyorlarsa) onları uzun uzun dinlemeniz gerekiyor.

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz