Kalabalıklar İçindeki Yalnızlık Hasta Ediyor

Zaman zaman hepimiz yalnız kalmak isteriz. Biraz sessizlik karmaşadan uzaklaşmak kendimizi iyi hissetmemizi sağlayabilir. Ancak bu durum kronik bir hal almaya başlamışsa işte o zaman psikolojiniz alarm vermeye başlar.

muthis psikoloji yalnizlik2 - Kalabalıklar İçindeki Yalnızlık Hasta Ediyor

Yalnızlık kalabalıklardan uzaklaşmanız değildir. İnsanlar kendilerini yalnızlık içinde hissedebilir. Günlük aktivitelerinizde bir ortamda bulunmak veya insanlarla basit iletişimde bulunmak yalnız olmadığınız anlamına gelmez.

Burada anlatmak istediğimiz kendini yalnız hissetme durumudur. Çok arkadaşınız olsa bile duygu ve düşüncelerinizi kendinize sakladığınız için kendinizi yalnız hissedersiniz.

Mesela konuşmak istediğiniz konuları değil de başkalarının hoşuna gideceğini düşündüğünüz konuları seçmeye çalışırsanız kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Yani etrafınızda onlarca insan olsa bile kendinizi hep yalnız hissedebilmeniz de mümkün.

muthis psikoloji yalnizlik1 - Kalabalıklar İçindeki Yalnızlık Hasta Ediyor

Yalnızlık hissi kronik bir durum kazandığında çeşitli bedensel ve ruhsal sorunlara yol açmaktadır. Araştırmacılar yalnızlık ve sosyal izolasyonun en temel bazı içsel süreçlerimizi etkilediği bunlardan birinin de genlerin çalışması olduğunu göstermiştir. Örneğin bağışıklık sisteminin enfeksiyon hastalıklarındaki koruyucu etkisinin azaldığı, enfeksiyonlara yatkınlığın arttığı araştırmalarla gösterilmiştir. Araştırmalar sosyal çevrenin sağlığı etkilediği yalnız ve sosyal olarak izole insanların daha erken öldüğünü göstermiştir. Stres durumunda ayrıca kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıkların ortaya çıkma riski artar.

muthis psikoloji yalnizlik3 - Kalabalıklar İçindeki Yalnızlık Hasta Ediyor

Ruhsal açıdan bakıldığında ise bu duygu bireyde anksiyete ve özgüven azlığı oluşur, gerginlik ve öfke ile sosyal izolasyona yol açar. Kişide zamanla depresyon ve kalıcı özgüven azlığı ortaya çıkar. Daha da önemlisi intihar riskinin artmasıdır.

Bunun yanında kendine zarar verme, ilaç, alkol ya da sigara kullanımında artış, şiddet ve suç işleme eğiliminde artış söz konusudur.

muthis psikoloji yalnizlik4 - Kalabalıklar İçindeki Yalnızlık Hasta Ediyor

Yalnızlığın size has olmadığını herkesin hayatının belli bir döneminde yalnızlık hissedebileceğini unutmayın.

Yalnızlıktan kurtulmak için;

  • Sosyal aktivitelere katılmaya özen gösterin.
  • Dürüst ve samimi bulduğunuz insanlarla duygu ve düşüncelerinizi paylaşın.
  • İhtiyacınız olduğu durumda kesinlikle bir arkadaşınızdan yardım isteyin.
  • Kendinizden daha yalnız olduğunu düşündüğünüz kişilere ulaşmanız size iyi gelecektir. Sosyal ilişkilerde önceliği ele almak ve kendinizi sınamak önemlidir.
  • Teknolojiden faydalanın ama kendini kaptırmayın. İnternette vakit geçirmek sosyal medya mecralarını sıkça kullanmak alışkanlık yapabilir.
  • Dini uğraşlar, meditasyon, evcil hayvan beslemek, hobilerle uğraşmak yalnızlık hissinin azalmasına yardımcı olur,
  • Arada bir rutininizin dışına çıkın. Aktivitenizi tek başınıza yapsanız da bu yalnızlık hissini azaltır.
  • Yalnızlığınızın içinde yuvarlanıp durmayın. Sorunun üzerine gidin ve harekete geçin.
  • Sürekli yalnızlık hissediyorsanız bu depresyonun habercisi olabilir tıbbi yardım istemeniz uygun olur.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz