İnsan Psikolojisini Bozan Meslekler

Yeni bir araştırma, karar alma ve yönetim sürecine dahil olamadığınız ama bununla birlikte sizden yüksek talepler içeren mesleklerin ruh hastalığı riskini artırdığını ortaya koydu.

Araştırmanın yazarları iş yükünü azaltmanın, yeni ruh hastalığı tanılarını %14 oranında önleyebileceğini tahmin ediyorlar.

insan psikolojisini bozan meslekler 2 - İnsan Psikolojisini Bozan Meslekler

İş yükü şu iki faktörü içeriyor:

  • Yüksek talep: yüksek iş temposundan, çelişen taleplerden, zor iş arkadaşlarından, yüksek yoğunluktan vb. kaynaklanabilir.
  • Düşük kontrol seviyesi: işin nasıl yapıldığı konusunda çok az kontrol sahibi olma, işle ilgili kararlar verememe.

Araştırma İngiltere’de 45-50 yaş aralığındaki 6,870 kişiyi incelemiş.

45 yaşında sahip olunan iş yükünün beş yıl sonra ruh sağlığı sorunlarını öngördüğünü bulmuşlar.

Araştırmaya öncülük eden Dr. Samuel Harvey sonuçları şöyle özetliyor:

“Sonuçlar gösteriyor ki eğer işyerlerindeki iş yükü durumlarını bertaraf edebilseydik, en yaygın ruh hastalıklarının %14’ünü engelleyebilirdik.

İşyerleri çalışanların iş yükünü azaltacak yeni tedbirler alabilirler ve çalışanların işleriyle ilgili kontrol algılarını artırmak başlangıç için oldukça iyi bir adım sayılır.

Bu da çalışanların mümkün olduğu kadar çok karar almasını sağlayan girişimlerle sağlanabilir.

Çalışanların işlerini nasıl yürüttükleri, işin temposu üzerindeki kontrolü ve çatışan taleplerle nasıl başa çıkacakları konusunda kendi takdirlerine ihtiyaçları vardır – yoksa iş onları hasta edebilir.

muthis psikoloji yorgun0 - İnsan Psikolojisini Bozan Meslekler

“Bu bulgular, ruhsal bozuklukların artan maliyetlerini azaltma çabalarımızda iş yerlerinin oynayacağı rol için birer uyarı işaretidir. Pek çok insan için işte olmanın onların sağlığına yararlı olduğunu hatırlamakta fayda var. Ancak bu araştırma, kuruluşların iş yerlerini ve çalışma koşullarını değiştirerek çalışanların refahını ve ruhsal durumunu iyileştirebileceğine  dair güçlü kanıtlar sunmaktadır.”

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz