İlişkinizin Gizli Düşmanı: Retroaktif Kıskançlık

Retroaktif kıskançlık; eşiniz ya da sevgilinizin geçmişteki duygusal veya cinsellik deneyimlerine karşı gösterdiğiniz takıntılı merak durumudur.

Kısmen geriye dönük kıskançlık ya da retrospektif kıskançlık olarak da bilinen retroaktif kıskançlık durumu çoğu insanda farklı şekillerde görülür. Partnerinizin eski ilişkilerini merak etmekte normal. Bu durum çok sürmez ve kişiyi kabul ederek şimdiki zamana odaklanırsanız sıkıntı yok. Ancak saplantı halindeki merak ilişkinizi dönülmez bir yola sokabilir. Geriye dönük kıskançlık yaşayan biri zamanla zihninde varsayımlar oluştururken partnerinin geçmişteki ilişkisiyle kendi ilişkisini kıyaslama eğilimi bile gösterir. Bu durum da kontrolü güç duyguları ortaya çıkarır. 

 Korkudegisik fobiler header - İlişkinizin Gizli Düşmanı: Retroaktif Kıskançlık

Retroaktif kıskançlık yaşayan birinin en belirgin duygusu korkudur. Bu bireylerde önceki sevgilerle kıyaslanma ve sonucunda beğenilmeyip terk edilme düşüncesi hakimdir.

Kaygıcausas hipocondria - İlişkinizin Gizli Düşmanı: Retroaktif Kıskançlık

Bireyin yaşadığı yoğun endişe anksiyete ataklarına yol açabilir. Bu kişiler gelecek kaygısı baş gösterirken umutsuz ve depresif duygular öne çıkar.

 Öfke Triangle of Self Obsession 3 - İlişkinizin Gizli Düşmanı: Retroaktif Kıskançlık

Birey, partnerinin geçmişini düşünürken sebepsiz öfke patlamaları yaşar. Sürekli partnerini suçlar ve mantıksız tartışmalar çıkarır.

Şüpheshutterstock 640006972 - İlişkinizin Gizli Düşmanı: Retroaktif Kıskançlık

Retroaktif kıskançlık yaşayanlar partnerlerinin geçmişteki ilişkilerin tamamını asla anlatmadığını ya da doğru anlatmadığı hissine kapılırlar.

 Şiddetbigstock Anger Issues And Stress Concep 157688750 696x464 - İlişkinizin Gizli Düşmanı: Retroaktif Kıskançlık

Birey partnerinden aldığı cevaplarla tatmin olmaz ve sürekli sorgu halindedir. Bu durum zamanla partnerine duygusal ya da fiziksel şiddette döner.

İlişkinizin sonlanmasına sebep olabilecek retroaktif kıskançlık durumunun tedavisi elbette mümkün. Geriye dönük kıskançlık yaşayan bireylerin düşünceleri saplantı boyutuna ulaştıysa  atılacak en doğru adım bir uzmana danışmaktır. Belli bir düzeyi aşan bu tür kıskançlık düşünceleri ciddi bir tedavi ve terapi sürecini gerektirir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz