İlişkinize Bağlı Kalın Bağımlı Değil…

Bağımlılık ve bağlılık birbirinden tamamen farklı kavramlardır. Bağlanma; her bireyde sağlıklı olarak gelişmesi gereken doğal bir süreç iken, bağımlılık ise başlı başına patolojik bir durumdur.

İlişkilerin temeli olan bağlılık gayet sağlıklı iken sağlıksız olan ise bağımlılık olmasıdır. İlişkiye olan bağımlılık ilk başlarda haz verici olsa da daha sonrasında kontrolden çıkan duygu ve davranışlara yol açar. Bu durum tıpkı madde bağımlılığına benzemektedir.
Partnerinizin yanında olmanız ilişkinizin güçlenmesini sağlar ama ona muhtaç hissetmeniz ilişkinize zarar vereceği gibi zamanla sizi hastalık derecesinde olumsuz etkiler. Kısacası sağlıklı bir ilişkide çift bağımlı değil birbirine bağlıdır.

Bu durumda eğer partneriniz ile uzun ve sağlıklı bir ilişki yaşamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var;

Birey olduğunuzu unutmayın

İlişkinizin kişiliğinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Bir başkasının hayatını yaşamazsınız. Kendinize zaman ayırıp, kendi dilek ve arzularınızı da tatmin etmek için bir gayret gösterin.

Kontrol etmekten vazgeçin

İlişkiyi sürekli kontrol etmeye çalışmayın. Kendini partnerine muhtaç hisseden kişi, onu daha çok kontrol eder. Partnerinizin hayatını ya da davranışlarını istediğiniz kalıba sokma çabası bağımlılık duygusu ortaya çıkarır. Bu durum çiftlerin birbirinden ayrı yaşamayacağı algısını ortaya çıkarmakta ve öz güven kaybına yol açmaktadır.

Sürekli ilişkinizden söz etmeyin

İlişkide bağımlılık yaşayanlar, partnerlerinden uzak oldukları zamanlarda da hep ondan konuşulmasını ister. İlişki her şeyden önce sizin özelinizdir. Her ortamda söz edilmesi fayda sağlamadığı gibi sizinde başka konuya odaklanmanızı engeller.

Kıskançlık krizlerini engelleyin

Bağımlı ilişkilerde saplantılı düşünceler vardır. Kıskançlık sahiplenmenin bir göstergesi değil, daha çok kaybetme duygusunun bir göstergesidir. Kaybetme kaygısı da sizi bağlılıktan koparıp bağımlılık boyutuna taşır.

Kendinizden şüphe duymayın

Partneriniz olmadan tek başına, kendini çok güçsüz ve çaresiz hissedeceğiniz düşüncesini aklınızdan çıkarın. Sizi güçlü kılanın partneriniz olduğunu inancı öz güven kaybına yol açar. Zamanla tek başınıza alacağınız basit kararlarda bile yaşarsınız.

Uzman yardımı almaktan çekinmeyin

Bağımlılığın öne geçilmesi için kendinizi disipline etmeniz önemli. Ancak çabalarınız sonuçsuz kalıyorsa uzman kişilerin kontrolünde hareket etmeniz faydalı olacaktır.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz