İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

1. Bileğinizi arkadan kavramak

muthis psikoloji v1 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Ellerinizi arkanıza aldığınızda, bu hareket karşınızdakine güçlü bir negatif sinyal gönderir. Bu duruş çoğunlukla, karamsar veya kızgın olduğumuzu gösterir. Ve kolunuzu ne kadar yüksek tutarsanız, o kadar memnuniyetsizlik ifade eder.

2. Ayakları çapraz yakmak

muthis psikoloji v2 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Çapraz ayak bilekleri, inandırıcılığı azaltan bir harekettir. Üstüne üstlük elleriniz cebinizdeyse söylediklerinizi kimse dikkate almayacaktır. Bu hareketi yapıyorsanız, genellikle endişelerinizi gizlemeye çalışıyorsunuzdur.

3. Kenetlenmiş eller

muthis psikoloji v3 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Bu hareket kollarınızı göğsünüzün üzerinde birbirine kenetlemenin mini bir versiyonudur. “Kendimi kapamak istiyorum, burada değilim” anlamına gelir. Bu iletişimde tercih edilecek bir hareket değildir.

4. Elleri yükseltilmiş pozisyonda kenetlemek

muthis psikoloji v4 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Bu yükseltilmiş pozisyonda sıkılan eller, önceki hareketin bir modifikasyonudur. Fakat bu daha da kötüsüdür. Kolları ne kadar yüksek tutarsanız, negatif etkisi de o kadar güçlü olur.

5. Bozuk postür (kamburluk)

muthis psikoloji v5 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Kötü duruş sadece sağlığınız için zararlı değildir, aynı zamanda çaresiz, öz-bilinçli ve hayatınızdan tatminsiz olduğunuzu gösterir. Yürürken sırtınızı düzleştirin ve bacaklarınızı kaldırın. Bu ipuçları, görünüşünüzü yeni bir elbiseden bile daha fazla geliştirecektir.

6. Gülümseme şekli

muthis psikoloji v6 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Gülümsemek sizde olduğu kadar çevrenizdekilerde de pozitif etkiler bırakır. Ancak gülümseme şekliniz çok önemli. İçtenlikle ve açık bir şekilde gülümsemekten çekinmeyin ama alaycı bir ifade takınmayın.

7. Elinizi konuştuğunuz kişiye doğru uzatmak

muthis psikoloji v7 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Birçok kişi bu harekete dikkat etmez. Ancak yine de kullandığınızda dikkatli olmalısınız. Yukarıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi kolunuzu yerleştirdiğinizde konuştuğunuz kişide, “Lütfen konuşmayı bırak” şeklinde bir algı yaratabilirsiniz. Bu sizi hoş bir sohbet ortağı yapmaz. Elbette bu kural, diğer kişinin elini tutmak istediğiniz bir durum için geçerli değildir.

8. Elleri bel üstüne koymak

muthis psikoloji v8 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Oldukça agresif bir poz. Bazen bu duruşu yapıyoruz çünkü sadece elimizi nereye koyacağımızı bilmiyoruz. Bunun sinyali şudur, “Peki, bana ne söylemek istiyorsun? Boşa konuşuyorsun”. Bu hareket karşınızdakinin dediklerinin hiçbir değeri olmadığı anlamını taşır.

9. Yumruk sıkmak

muthis psikoloji v9 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Bu el pozisyonu gizli gerilim ve korkuyu ortaya çıkarır. Yumruk ne kadar yükselirse, oradaki gerilim derecesi o kadar artar. Birini yumruklamaya veya kendinizi savunmaya hazırsınız gibi görünür ve etrafınızdaki insanlar bunu hisseder. Bu nedenle, iş görüşmeleri sırasında en fazla dikkat edilen vücut dili hareketidir.

10. Elinizle ağzınızı kapatmak

muthis psikoloji v10 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Konuşurken, ağzınızı elinizle kapatmamalısınız çünkü konuştuğunuz kişi bir şey sakladığınızı düşünebilir. Ayrıca, yalan söylediğimizde bilinçsizce ağzımıza dokunuruz ve birçok insan bunu bilir. Ayrıca, ağzını kapattığın zaman ne dediğinizin anlaşılması da zorlaşır.

11. Birine parmak sallamak

muthis psikoloji v11 - İletişim Kurarken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 11 Hareket

Tehdit edici bir hareket olmanın yanı sıra birini ikna etmek veya kontrol etmek istediğimizde bu hareketi sık sık kullanırız. Ancak çoğu insan bu uyarmadan hoşlanmadığı için etki tam tersi olur.

Genel olarak, karizmanın sırrı oldukça basittir. Duruşunuz ne kadar açık olursa, başkaları üzerinde iyi bir izlenim edinmeniz o kadar kolay olacaktır. Omuzlarını dik tut, ellerini serbest bırak, onlara doğru dön… Bu insanları size daha çok çekecek. Ayrıca, vücut dilini doğru kullanmak büyük orada sizin de rahatlamanızı sağlar.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz