Hitler Psikolojisi

Ekran Resmi 2018 02 28 19.30.50 - Hitler Psikolojisi

Manipülasyon size ihtiyacınız olmayan bir eşya aldırabilir, güzellik algınızı değiştirebilir, sizi ayrımcılığa sürükleyebilir.

Peki manipülasyon size suçsuz ve tanımadığınız yüzlerce kişiyi öldürtebilir mi?

Gaz odaları Alman subaylarının elleri daha fazla kirlenmesin diye Almanya’da icat edilmiştir. Yaşananların hepsinin sebebinin Hitler olduğunu düşünmek zor fakat bir bakış açısıyla öyleydi.Peki nasıl yaptı? Neden yaptı? Merak ettim.

Hitler Almanya’da 5 çocuklu ve dar gelirli bir ailede Dünya’ya geldi.İçine kapanık ve arkadaşı olmayan, annesi ve babası tarafından pek de tanınmayan bir çocuktu. Babası bir alkolikti. Ayıkken çok titiz düzenli ve disiplinli bir adamken, sarhoş olduğunda birçok kez Hitler ve kardeşlerini döver, hakaretler ederdi, onları kırbaçladığı bile olmuştu.Hitler babasından çok çekinirdi ve onun bu iki farklı kişiliği onu dünyaya karşı güvensiz yaptı.

Sanata çok ilgiliydi ve yüksek okula gitme vakti geldiğinde sanat okuluna gitmek en büyük hedefiydi. Bu konuda birçok öğretmeninden yardım istedi, sanat okulu seçmelerinde yeterince yetenekli olmadığı gerekçesiyle okula alınmadı.

Çok üzüldü ve Dünya’ya çok sinirlendi. Bu süreçten sonra çeşitli konularda okudu, bazen okuduklarını bir topluluk içinde anlatırdı hemen etrafında insanlar toplanır ve onu dikkatle dinlerlerdi. İşte kabul gördüğü bir alan bulmuştu.

Askerleri çok sevdi, hem babası gibi titiz ve düzenliydiler hem de onun gibi dengesiz davranışları yoktu. Asker oldu.

Almanya Dünya Savaşı’ndan bitik ve tüm özgüvenini yitirmiş bir şekilde çıkmıştı. Kendini Almanya’ya benzetiyordu. O da değersiz ve hor görülmüştü, özgüvenini yitirmişti. Zamanla Alman Irkının ilahi kurtarıcısı olduğu düşüncesi kafasına yerleşti.

Yüzlerce, binlerce konuşma yaptı. Hep Almanlara duymak istediklerini söyledi ve aslında kendi duymak istediği şeyi “Özel olduklarını”… O da Dünya’ya öfkeliydi tıpkı Almanya gibi.

Hep aynı tip kıyafet giyinirdi hep aynı bıyığı bırakırdı.Yüz binlerce kişilik bir konuşma yapsa dahi insanları sıraya dizerdi. Siyasetçilere ve kendine özel üniformalar giyerdi. Hep geç kalırdı konuşmalarına. Aslında bu taktikleri konuşacağı şeylerin “önemini” vurgulayan birer manipülasyondu. Kendine en özel ismi verdi “Führer”.

Sonunda Dünya’ya bir yeri olduğunu ispatlamıştı.Milyonlarca insanı katlederken bile “yüce kurtarıcı olduğunu düşünüyordu.Öyle ki bu yeri kaybetme korkusu yüzünden “hastalık hastası” oldu.Kanser olduğunu düşünerek yüzlerce doktor gezdi.

Büyük kurtarıcı olmadığı ortaya çıktığında ise sadece “görülebilir” biri olmak uğruna “ büyük yıkıcı” olmayı göze aldı.

Bu büyük öfkeyi şöyle dile getirdi:

“Asla teslim olmayacağız. Belki bizi yıkabilirler. Biz biz isek Dünya’yı da kendimizle birlikte alevlerin içine sürükleyeceğiz.”

İntiharıyla birlikte Dünya’yı alevlere sürükleyemedi belki falat manipülasyona meyilli milyonlarca insanın da desteğiyle adını tarihe “Büyük Yıkıcı” olarak kazımayı başardı.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklarımız
Sonraki İçerikGünlük Hayatımızda Stres ve Baş Etme Yolları
Elif Ceren Ak
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiştir. Tıp doktoru olarak iş hayatını sürdürmektedir. Kişisel blogunda motivasyon, psikoloji ve kitaplar üzerine yazılar yazmaktadır.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz