Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

1. 

muthis psikoloji ifade1 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

Çocuklar bilinçsiz kötü davranışlarıyla bizi test ederler.. Vereceğiniz olumsuz tepki size bir şey kazandırmayacaktır. Daha yumuşak ve öğretici olmanız çocuğunuzda sağlıklı bir ruhsal gelişim sağlar.

2.

muthis psikoloji ifade2 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

Bu sihirli cümle, çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için çok önemlidir . Ayrıca sözlerinizi eylemlerle desteklemeniz önemli. Birlikte vakit geçirmek, oynamak, gülmek, kucaklamak, sorunlarını tartışmak ve gerekirse onu desteklemek…

3.

muthis psikoloji ifade3 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

“Çok güzel! Yatak hazır!”  “Giysilerini çok düzgün bir şekilde katladın! Aferin!” Bu tür ifadeler çocuğunuzun ona destek ve inancını hissettirmesine yardımcı olur. Herhangi bir “olumlu güçlendirme”, onaylanmış davranışların tekrarlanmasına neden olan hoş duygulara ve olumlu duygulara neden olur.

4. 

muthis psikoloji ifade4 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

Hepimiz insanız ve hepimiz hata yapabiliriz. Onları itiraf etmek ve çocuklarınızdan af dilemeye cesaret etmek önemlidir. Bu şekilde onlara değer verdiğimizi ve onlara saygı duyduğumuzu bildiririz. Ve onlara affetmeyi ve eylemlerini tekrar etmemeyi öğretiriz.

5. 

muthis psikoloji ifade5 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

Negatif duyguların bastırılması, nevrozlara ve psikosomatik hastalıklara yol açar. Bir çocuğun öfkeli olma hakkı vardır . Kaybolan bir oyuncak üzülmesine izin vermeli veya ağrısı varsa ağlamasına izin verilmelidir.

Ebeveyn olarak görevimiz, bir çocuğa, kimseye zarar vermeden duygularını ifade etmesi için öğretmektir.

6.

muthis psikoloji ifade6 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

Çocuğun korkusuzluğun imkansız olduğunu bilmesi önemlidir. Dünyadaki herkes bir şeyden korkar. Cesaretlendirmek korkunun üstesinden gelmenin bir yoludur. Çocuğunuz bir şeyden korkuyorsa, kendi anılarınızı ve korkularınızla nasıl başa çıkmayı öğrendiğinizle ilgili deneyimlerinizi paylaşın.

7.

muthis psikoloji ifade7 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

Çocuğa seçme hakkı vererek, kendisini dinlemeyi ve inançlarına, isteklerine ya da çıkarlarına aykırı teklifleri reddetmekten korkmamayı öğretiriz. Sürekli sizin seçtiklerinizi yaşayan çocuk pasif, bağımlı olurlar ve başkalarının otoritesi tarafından kolayca manipüle edilirler.

8. 

muthis psikoloji ifade8 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

Çocuğunuza geçmişteki başarılarını hatırlatarak daha fazlasını başarabileceğinin farkında olmasına yardımcı olursunuz.

9.

muthis psikoloji ifade9 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

“Sorun değil! Tekrar deneyelim.” “Sana inanıyorum!” Çocuğunuz her başarılı kişinin hata yaptığını ve hataların sebat, sabır ve diğer önemli niteliklerin gelişmesine yardımcı olduğunu fark etmelidir.

10.

muthis psikoloji ifade10 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

“Nasıl hissediyorsun?” “Günün nasıl geçti?” Bu sorular, bir ebeveyn ile çocukları arasındaki duygusal yakınlığa katkıda bulunur. Aynı zamanda düşüncelerini formüle etmek için onu eğitir. Sonuçta, çocuğun kendine yeterince duyarlı ve dikkatli olmasına izin verir.

11. 

muthis psikoloji ifade11 - Her Çocuğun Anne Babasından Muhakkak Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

 

Ebeveynler “biz” kelimesini çok kullanırlar. Bu bebeklik döneminde, anne ve çocuğun bir bütün olarak uyumu, çocuğun gelişimi için yararlıdır. Ama devam ettirilmesi gelecekte gelişmeyi ve psikolojik ayrımı engeller. Çocuğun kendine güvenmesi önemlidir. Ve bunun ilk adımı “sen” ifadesidir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz