Her Babanın Oğluna Öğretmesi Gereken 8 Şey

Çoğunluk, çocuğun gelişmesinde ve hayatında en büyük rolü annenin oynadığını düşünse de babanın kesinlikle daha iyi yaptığı şeyler vardır. Özellikle bir erkek çocuk için.

Düşünün: Erkek çocuk önce anaokuluna gidiyor ve ardından öğretmenlerin %90’ının kadın olduğu okullara. Çocuk sürekli kadınların yanında ve erkek eğitimi eksik kalıyor.

Sadece bir babanın oğluna verebileceği 8 şeyi listeledik.

1. Kazanmayı ve kaybetmeyi bilmenin ne kadar önemli olduğunu anlatın.

muthis psikoloji baba ogul1 1 - Her Babanın Oğluna Öğretmesi Gereken 8 Şey

Çocuğun oyunları için akranları dışında en iyi oyun arkadaşı babadır. Bu maskülen nitelikler için iyi bir eğitimdir. Bu oyunlar sayesinde çocuk zaferin tadına varacak ve ulaşmak için ne kadar çaba sarf etmek gerektiğini görecektir.

Ayrıca baba için, bu oyunlar, oğluna yenilgilerin kaçınılmaz olduğunu açıklamak için mükemmel bir fırsat olacaktır. Eğer düşersen, kalkarsın ve kaldığın yerden devam edersin. Kaybetmekte utanılacak bir şey yoktur.

2. Kadınlara düzgün davranmayı öğretin

Anne de kadınlara nasıl davranması gerektiğini öğretebilir ancak sadece baba gösterebilir, örnek olabilir. Çocuğun, kadınlara nasıl davranacağını internetten, arkadaşlarından değil babasından öğrenmesi çok önemlidir. Anneye çiçek almaya oğlunuzla birlikte gidin. Bir mağazaya girdiğinizde kadın görevlilerle nazikçe konuşun ki oğlunuz da tanımadığı kadınlarla iletişime geçmekte güçlük çekmesin.

3. Aşk hakkında erkek erkeğe konuşun

Oğlunuz bu güçlü duyguları erkek erkeğe, açıkça konuşarak babasından öğrensin. Babasının ona ilk aşkından, ilk buluşmasından bahsetmesi ve ruhunda bir kıvılcım çıkaracak kız için beklemesini söylemesi bir genç için çok önemli bir hediye olacaktır. Bu tip sohbetler karşılıklı güven için önemlidir.

4. Kendini savunmayı öğretin

muthis psikoloji baba ogul2 - Her Babanın Oğluna Öğretmesi Gereken 8 Şey

Bir erkek çocuğa, güçlü olmasını ve hakkını savunmasını öğretebilecek tek kişi babasıdır. Ne zaman karşılık vermesi gerektiğini, ne zaman karşısındakinin gözünü korkutması gerektiğini veya ne zaman dönüp gitmesi gerektiğini öğretebilir.
Oğluna nezaketin zayıflık olmadığı sözle ve fiile anlatmalıdır.

5. Kendi bakış açısını kazanmasına yardımcı olun

Özel bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece yanında olun ve onunla konuşun. Sadece beklentileriyle annenin değil, farklı bir yaklaşıma babanın da yanında olduğunu anlamalıdır.
Çocuk yetiştirmeye gelince ebeveynler hemfikir olmalıdır. Fakat bazı konularda bakış açıları farklı olabilir. Bu çok normaldir. Babanın yardımıyla, çocuk bir olaya birden fazla bakış açısının olduğunun farkına varır. Analiz etmeyi ve kendi bakış açısını oluşturmayı öğrenir.

6. Farklı hislerle deneyimini zenginleştirin

muthis psikoloji baba ogul5 - Her Babanın Oğluna Öğretmesi Gereken 8 Şey

Her şey bebekken başlar. Hatta daha 6 aylıkken erkek ve kadının sevgi gösterilerinin farkını anlamaya başlar. Anne gibi sevme ve okşama yerine baba daha farklı ve aktif bir şekilde sevgisini gösterir. Çocuğu havaya atar veya kucağına alıp çevirir. Anne bu duruma korkuyla baksa da çocuk, görsel, işitsel ve duyumsal olarak çok farklı bir tecrübe yaşar.

7. Erkek işlerini öğretin

Kadınlara sihir gibi gelen erkeklerin yaptığı –ateş yakmak, çivi çakmak, araba tamir etmek gibi- şeyleri ona öğretin. Çocuğunuz %100 “apartman çocuğu” bile ateş yakmayı bilmek her zaman işine yarayacaktır, mesela mangal!

8. Kendi işlerini halletmeyi öğretin

muthis psikoloji baba ogul4 - Her Babanın Oğluna Öğretmesi Gereken 8 Şey

Kravat bağlamak, tıraş olmak, gömleğini ütülemek buna dahildir. Bunların çoğu artık internetten öğrenilebilse de en iyisi çocuğun bunları babasından öğrenmesidir. Ayrıca erkeklerin de yemek yapabileceğini ona sadece babası gösterebilir. En azından açlıktan ölmeyecek kadar…

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz