Hayatına Özen Gösterenlerin Asla Yapmayacağı 7 Şey

Sağa sola bakmadan karşıdan karşıya geçtim, trafik cezalarını ödemeyi unuttum, bankamatik ve kredi kartımı sürekli kaybediyorum, bağımsız çalışmaya başladığımda, kendi kendimi her şeyin yoluna gireceğine ikna ettim.

Benim “bunu da atlatırım” anlayışım jenerasyonumun karakteristik özelliği: Y kuşağı, geleceği hakkında diğer tüm kuşaklardan daha optimist. Pew Araştırma merkezine göre, yeteri kadar kazanamadığını söyleyen Y kuşağından kişilerin %89’u ileride kazanabileceğine inanıyor. Hem de ebeveynlerimizin kazanç ortalamasından daha az kazanmamıza rağmen.
Eğer başarı kucağınıza düşmüyorsa, umudunuzu yitirmeyin. Karamsarlık iş performansınızı da etkiler. Fakat önemsemeyen bir özelliği artık öncelik haline getirmenin zamanı geldi: Özenlilik.

Özenli insanlar daha uzun yaşar, daha iyi notlar alır, daha az suç işler, daha fazla kazanır(eşleriyle birlikte), daha fazla etkileri vardır, uzun vadede başarılı şirketleri yönetme olasılıkları daha fazladır, iş yerinde daha mutlulardır ve daha iyi evlilikleri vardır.
Özenliliğin kazanımlarına ikna olduktan sonra ustalaşmaya çalıştım. Araştırmamda, özenliliğin titizlikten daha fazlası olduğunu fark ettim; A Tipi gibi davranmanın özenlilikle çok zayıf bir korelasyonu var. En geniş anlamıyla, özenli kişiler uzun vadede mutluluk ve başarılarına zarar verecek davranışlardan kaçınmakta çok becerikliler.
İşte özenli kişilerin yapmayacağı 7 şey:

1. Bir hevesle bir şey satın almazlar

muthis psikoloji ozen6 - Hayatına Özen Gösterenlerin Asla Yapmayacağı 7 Şey

Özenli insanlar neye ihtiyacı olduğunu ve satın aldığı şeyin gelecekteki sonuçlarını öngörür.(Buna bütçe denir) Özenli kişilerin kredi kartı limitini aşmaları, fatura ödememeleri veya vergi kaçırmaları pek olası değildir. Ayrıca zaman baskısı altında veya satış taktikleri ve indirimlere kanarak plansız bir alım yapma olasılıkları da düşüktür.

Bir dahaki sefere hevesle bir şey almak üzereyken kendinize şunu sorun: “Daha fazla kazanmak, daha iyi ilişkiler ve daha uzun yaşamak istiyor muyum?” Cevap evetse durun ve bir hafta düşünmek için kendinize zaman verin.

2. Her şeyi akıllarında tutmazlar

muthis psikoloji ozen2 - Hayatına Özen Gösterenlerin Asla Yapmayacağı 7 Şey

Özenli insanlar her şey hatırlayamayacağını bilir. Bu yüzden plan yaparlar, karar verirler ve bir kağıda yazarlar. Önemli tarihleri not alırlar. Richard Branson gibi çok başarılı kişiler, ceplerinde her zaman not defteri taşır. Yunan nakliye devi Aristotle Onassis Forbes’ten Kevin Kruse’e şöyle demişti: “Yazmak, sizi üzerine çalışmaya itecektir. Bu, okullarda öğrenemeyeceğiniz milyon dolarlık bir derstir!” Aynı şekilde, Harvard Tıp Fakültesi, günlük planlar yapmayı ve hatırlatıcı araçlar veya uygulamalar kullanmayı tavsiye ediyor.
Bir dahaki sefere “bunu hatırlamam lazım” diye düşündüğünüzde kendinize güvenmeyin: Nor alın- herhangi bir şeye. Richarda Branson, bir kez not defteri yanında olmadığı için aklına gelen bir fikri pasaportuna yazmış.

3. Yeterli özgüvene sahiptirler ve dik dururlar

muthis psikoloji ozen1 - Hayatına Özen Gösterenlerin Asla Yapmayacağı 7 Şey

Özenli insanlar dimdik durur. Duruşları tavırlarının yansımasıdır: Başkalarının kendileri hakkındaki algılarını önemseler, her şeyi doğru şekilde yapmak isterler ve yüksek özgüvenleri vardır. Çünkü özenli insanlar işlerini iyi yaparlar, özyeterlilikleri yüksektir ki bunun iş performansıyla pozitif korelasyonu vardır.

Siz günlük hayatın karşısına nasıl çıkıyorsunuz? İşe nasıl gidiyorsunuz? Akşam yemeğine? Egzersize? Araştırmalar üst üste göstermiştir ki nasıl davrandığınız nasıl hissettiğinizi etkiliyor. Kötü bir duruş, örneğin, size stresli, üzgün veya korkmuş hissettirebilir. Hayata böyle mi yaklaşmak istiyorsunuz?

4. Aşırıya kaçmazlar

muthis psikoloji ozen7 - Hayatına Özen Gösterenlerin Asla Yapmayacağı 7 Şey

Özenli insanlar küçük şeylerin biriktiğini bilir: Her kilo ve her dakika önemlidir. Özenli insanların obezite riski daha düşüktür ve kilo verme olasılıkları daha yüksektir. Daha az özenli insanlar daha fazla televizyon izler, daha fazla uyur ve alkol ve sigara gibi sağlık için riskli davranışlarda bulunma olasılıkları daha yüksektir.

Özenlilik, hem kendi hem de partnerinizin iyi sağlığıyla ilişkilidir. Vital Longevity Merkezi üyesi Jennifer Lodi-Smith’e göre “Özenli olmak, sağlıklı olmanın habercisidir çünkü özenli bir kişi doktorunun sağlıklı kalması için yapması gerektiğini söylediği şeyleri yapar.” Sizin için kötü olduğunu bildiğiniz bir şeyde aşırıya kaçmak yerine, küçük, ölçülüp biçilmiş, planlanmış adımlar atın.

5. Verdikleri sözden caymazlar

muthis psikoloji ozen8 - Hayatına Özen Gösterenlerin Asla Yapmayacağı 7 Şey
Politician liar gives people impossible promises with fingers crossed on his back.

Özenli kişiler güvenilirdir. Bir buluşmadan cayma, buluşmayı unutma veya kaçırma olasılıkları düşüktür. Çok nadir geç kalırlar. Özenli insanlar kolaya kaçmanın uzun vadeli hedeflere zarar vereceğini, güzel şeylerin zaman ve çok çalışma gerektirdiğini bilir. Belki de bu yüzden özenlilik dürüstlük ve doğrulukla bağlantılıdır.

Verdiğiniz sözden caymamak, neyi vadedebileceğinizi tam anlamıyla anlayabilmeyi gerektirir. Bir dahaki sefere evet demeden önce kendinize şunu sorun: “Verdiğim bu sözü tutabileceğime emin miyim?” Küçücük bir eveti bile söz olarak çerçevelendirmek onun ağırlığını içselleştirmenize, taahhütlerinizi yerine getirmezine ve ilişkilerinizde güven inşa etmeye yardımcı olur.

6. Vazgeçmezler

muthis psikoloji ozen5 - Hayatına Özen Gösterenlerin Asla Yapmayacağı 7 Şey

Özenli insanlar cesurdur. Başarısız olsalar bile işlerini düzgün yapmak için problemi çözmeye çalışmaya devam edeceklerdir. Herkesten daha iyi olmayabilirler fakat herkesten daha istikrarlıdırlar. Illinois Üniversitesinden psikolog Brent Roberts “Yüksek derecede özenli olan çalışanlar birçok şeyi diğer herkesten daha iyi yapıyorlar” şeklinde durumu açıklıyor. Pensnsylvania Üniversitesinden psikoloh Angela Duckworth’un bulgusuna göre çocuklarda akademik başarı için tutku ve azmin güçlü kombinasyonu, yüksek IQ’dan daha önemlidir.
Duckworth’e göre hepimizin kendini geliştirebileceği, cesaretin dört bileşeni var: konuya ilgi (anlama arzusu); istikrarlı pratik kapasitesi (günlük alışkanlık haline getirme); amaç (yaptığınız şeyin anlamlı ve başkalarına faydalı olduğu inancı) ve umut.

7. Problemleri görmezden gelmezler

muthis psikoloji ozen4 1 - Hayatına Özen Gösterenlerin Asla Yapmayacağı 7 Şey

Özenli kişiler kendi arkalarını toparlarlar. Yüksek derecede otonomi ve algılanan iç kontrol odağı gösterirler; başka bir deyişle, hem işte hem yanlış giden şeylerin sorumluluğunu alırlar hayatta ve düzeltirler. Beklenildiği gibi, yüksek iç kontrol odağı olanlar daha fazla hayattan tatmin alırlar ve işlerinde daha iyi performans gösterirler.

Özenli insanlar o kadar iyi dikkat gösterirler ki problemleri daha ortaya çıkmadan öngörürler: “Özenli olarak, kişiler, aksi durumda kendi yaratacakları stresten kaçarlar” şeklinde Inc adlı eserinde Drake Baer durumu açıklamıştır. Problemler kendi kendini çözmez. Küçük şeyler daha da büyüyebilir. Küçük şeyleri bile halletmek için planlama yaparak kendinizi baş ağrısından kurtarın.

Sonuç Olarak

Özenli insanlar hakkındaki tüm araştırmalarımdan sonra, onları şu cümleyle özetleyebilirim: Yenilmez olmadıklarını biliyorlar.

Benim gibi, gerçek dünyaya adapte olmakta zorlananlar için bu özelliği edinmek mutlu ve başarılı yetişkin hayatının anahtarı olabilir. Radikal bir değişim olmasına gerek yok. Ben küçük şeylerle başladım; her sabah yatağımı topluyorum, dağınıkları toparlıyorum ve vergi indirimi için fişleri biriktiriyorum. Ayrıca değişmek için geç değil: Araştırmalar gösteriyor ki özenlilik yaş ilerledikçe gelişmeye devam ediyor.
Eğer bir işaret bekliyorsanız, bu o.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz