Hangi Kedi Senin Ruh İkizin? Kedinizin Karakterini Biliyor musunuz?

Kedinizi ne kadar tanıyorsunuz? Kediniz dışa mı dönük yoksa utangaç mı? Fevri mi yoksa tedbirli mi? Açgözlü? Kıskanç? Oyuncu?

muthis psikoloji kedi2 - Hangi Kedi Senin Ruh İkizin? Kedinizin Karakterini Biliyor musunuz?

Hayvan kişilik araştırması ya da kalıcı, istikrarlı davranış kalıplarının ifadesi uzun ve zengin bir tarihe sahiptir ve şempanze, köpek, güvercinler, fareler ve hatta örümceklerin kişilik özelliklerini keşfetmek için sağlam bir literatüre sahibiz. Ayrıca çita gibi vahşi kedi türlerinde kişilik özellikleri üzerinde de bazı çalışmalar yapılmıştır. Ancak dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın evini paylaştığı ve emri altında yaşadığımız, yani en iyi tanıdığımız kedilerin karakterini anlamak için nispeten çok az çalışma yapıldı.

Yakın zamanda Carla Litchfield ve arkadaşları tarafından PLOS One’da yayınlanan bir çalışma – “The Feline Five (5 Kedi): Evcil kedilerde (Felis catus) kişilik araştırması” – büyük bir evcil kedi örnekleminde kedilerin kişiliklerini araştırmak için yola çıktı. Çalışmanın 2 amacı şöyleydi: Psikolojik olarak sağlıklı olan kedilerin karakter profilini oluşturmak (evcil kedilerle ilgili davranış çalışmaları çoğunlukla stresli kedilerin davranış problemlerine odaklanmıştı) ve oluşturulan karakter profillerinin kedi sahipleri ve veterinerlerin kedi bakımına nasıl katkı sağlayabileceğini ortaya koymak. Kediler insanların sandığından çok daha sosyal hayvanlar ve davranışlarını hem evdeki ya da mahalledeki diğer kedilerin davranışlarına hem de sahiplerinin davranışlarına göre şekillendiriyorlar. Kedilerin sosyal ve duygusal ihtiyaçlarına dikkat edilmemesi onların refah yoksunluklarına olumsuz katkıda bulunabilir. Litchfield ve ekibinin not ettiği gibi; “Şehirde yaşayan kediler, çevrelerini kontrol edememeleri sebebiyle kronik stres yaşıyor olabilirler.”

muthis psikoloji kedi3 - Hangi Kedi Senin Ruh İkizin? Kedinizin Karakterini Biliyor musunuz?

İnsan kişilik analizleri ve daha önce yapılmış hayvan karakter çalışmaları üzerine kurdukları çalışmada Litchfield ve arkadaşları birkaç bin kedi sahibinden kedilerini 52 davranış özelliğine göre değerlendirmelerini istediler. Sonuçlar beş kedi karakter faktörünü (nevrotiklik, baskınlık, dürtüsellik, kabul edilebilirlik ve dışa dönüklük) öneriyor. Her bir kedi, bu beş faktör üzerinde çok düşükten ile çok yüksek arasında bir puan alacaktır. The Feline Five (5 Kedi) çalışması, insan karakter analizi olan Beş Büyük Faktör’deki açıklık, vicdanlılık, dışa dönüklük, kabul edilebilirlik ve nevrotiklik gibi faktörlerle örtüşüyor.

Bu araştırma mutlaka kedi sahipleri için ilgi çekici olacaktır ve kedilerimizi daha iyi anlamamıza ve onların sağlık ve mutluluğunu iyileştiren ev ortamlarını sağlamamıza yardımcı olabilecek bilgiler sunabilir. Litchfield ve arkadaşları karakter profili çıkarmanın kedilere nasıl yardımcı olabileceğine ilişkin bazı özel örnekler sunuyor: Nevrotik düşüncesi (örn. utangaç bir kedi) yüksek olan kediler, evde birden çok saklanma yeri veya sessiz bölge bulundurmanın faydasını görebilir. Nevrotik düşüncesi düşük olan kedilerin (daha cesur kediler), dışarıya çıkmalarına izin verilirse, daha özgürce dolaşacaklarından hastalıklara, örneğin kedi aidsine yakalanma ihtimalleri yükselecektir. Böyle kediler için aşılamalar öncelikli olacaktır. Dışa dönüklük (akıllı, meraklı veya yaratıcı kediler) puanı yüksek olan kediler daha erken sıkılmaya başlayabilir ve ek uyarı ve oyunlardan yararlanabilirler. Kedilerimizin “normal” kişiliklerini bilmek de sağlıklarını izlememize yardımcı olabilir: Kişilikte bir değişiklik (örneğin atılganken bir anda içine kapanan bir kedi) altta yatan bir tıbbi sorunu gösterebilir.

muthis psikoloji kedi1 - Hangi Kedi Senin Ruh İkizin? Kedinizin Karakterini Biliyor musunuz?

Kedi karakterlerini anlamanın bir faydası da barınaklardaki sahiplendirme oranlarını arttırmak olabilir. Amerika’da her yıl neredeyse 3.4 milyon kedi barınak sistemine dahil olmaktadır. Çoğu birden fazla eve girip çıkmakta ve neredeyse yarısına yakını ölüme terk edilmektedir. Hem kedinin hem de potansiyel bir sahibin kişilik değerlendirmeleri, sahiplendirmenin başarılı olma ihtimalini artırabilir. Örneğin Litchfield ve arkadaşlarına göre, nevrotiklik puanı yüksek olan insanlar kedilerle daha yalın ve daha az iletişim kuracağı için aşırı sosyal ve dışa dönük bir kedi için ideal sahip olamazlar. Kedi karakter değerlendirmeleri pek çok kedinin bulunduğu bir eve sonradan giren bir kedinin rahat olma ve diğerleriyle iyi anlaşma şansını artırmaya da yardımcı olabilir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz