Günlük Hayatımızda Stres ve Baş Etme Yolları

Ekran Resmi 2018 02 28 19.44.01 - Günlük Hayatımızda Stres ve Baş Etme Yolları

Stres modern hayatın kaçınılmaz ve her alanında hâkim olan bir durumdur. Bizler stresle başa çıkmayı ne kadar başarabiliyoruz? Yaşadığımız stresi ne kadar yönetebiliyoruz? Ya da ne kadar yönetmeyi biliyoruz?

Günlük hayatımızda trafikte, ilişkilerimizde, işimizde stresin birçok çeşidiyle karşılaşıyoruz. Trafikte bazen sinirli bir kişinin hakaretleri, ilişkimizde partnerimizin kırıcı söylemleri, işimizde ise çalışma arkadaşlarımızın ya da patronumuzun söylemleri stres yaşamamıza neden oluyor. Bunlar günlük yaşadığımız anlık ve belki çok içselleştirmeyeceğimiz günlük stresörlerdir. Bu stresörlerin birde daha içselleştireceğimiz çeşitleri vardır. Bunlar; aldatılma, boşanma, belki partnerinizden ayrılma, bir yakınımızın veya bizim hastalanmamız, iş değişikliği, şehir değişikliği, çocuğumuzun okula başlaması gibi daha majör stresörler hayatımızda daha etkilidir. Bunların daha etkili stresörler olmasının nedeni kontrol edemememizden kaynaklı ve ucu duygusal bağımız olan kişilere dokunduğu için bu durumlarda daha fazla strese girip bunu içselleştirmemiz daha olağandır.

Neden stres oluyoruz ve bu kadar dış etkenin yarattığı stresle nasıl baş ediyoruz?

streslebasetmeyollari - Günlük Hayatımızda Stres ve Baş Etme Yolları

Stres yaşarken, hissedilen baskı iç ya da dış kaynaklı olup bizleri strese maruz bırakıyor ve böylece kişi engellendiğini düşündüğü için stres yaşamaya başlıyor. Peki stresle nasıl baş edeceğiz? Burada en önemli nokta bilmekten öte uygulamaya önem vermektir. Şimdi sizlere ‘kendinize zaman yaratın’ dediğimde eminim çoğu kişi yoğunluğundan yakınacaktır. Gün içerisindeki koşturmanız esnasında kendinize zaman ayırmak ne kadar güç gibi görünse de 10-15 dakika sevdiğiniz bir müzik eşliğinde kahve içmek ya da arabanızda bir yerden bir yere giderken trafiğe aldırmadan sevdiğiniz bir parçayı dinlemek ne kadar zamanınızı alacaktır? Maksimum 5 dakika. Bence, bu 5 dakikayı kendinize çok görmeyin.

Bunun gibi kendiniz için yapabileceğiniz basit günlük rahatlama alanları açın. Bu 5 dakika da olabilir 30 dakika ya da 1 saat. Bunu siz belirlemelisiniz. Burada önemli nokta olabildiğince kendinize karşı esnek olmaya çalışın. Yeni karşılaşabileceğiniz durumlara karşı esnek olmaya çalışın. Bir kişiyle sıkıntı yaşadığınız zaman uzlaşma odaklı olmaya çalışın. Kontrol edemeyeceğiniz ve uzlaşamayacağınızı düşündüğünüz durumlarla ise kabullenici olmaya çalışın. ‘’evet bu durum bu şekilde ve benim yapabileceğim bir şey maalesef yok’’ demeniz bile sizi bir nebze rahatlatacaktır.

Son olarak önerebileceğim başka bir yöntem ise, sıkıntılarınızı ya da yaşadığınız stres anını karşınızdaki kişiyle ya da bir yakınınızla konuşamıyorsanız bunu bir kâğıda, telefonunuzun not bölümüne yazıp kendinizi bir nebze de olsa anlık olarak rahatlatabilirsiniz.

Tüm bu süreçlerde bir çıkış yolu bulamıyorsanız, başa çıkamadığınız noktada bir uzmandan yardım almayı ihmal etmemenizi öneririm. Sevgiyle kalın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikHitler Psikolojisi
Sonraki İçerikKöşenize mi çekildiniz? İşte 5 Olası Sebep
İpek Ece Başaran
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü İngilizce eğitim görerek bitirdi. İstanbul Ticaret Üniversitesinde Aile Danışmanlığı bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz