Görsel Düşünme Fiziksel Öğrenmeyi Hızlandırıyor

muthis psikoloji ogrenme1 - Görsel Düşünme Fiziksel Öğrenmeyi Hızlandırıyor

Fiziksel öğrenme, görsel düşünme yani en basit deyimi ile düşünsel olarak canlandırma ile hızlandırılabilir.

Öğrenme, nöropsikolojik olarak nöron dediğimiz yapıların birbiri arasındaki elektriklenme ile gerçekleşmektedir. Bu elektriklenme nöronlar arasındaki iletim ile gerçekleşmektedir. Örneğin; bir hareketi, bir figürü fiziksel olarak öğrenmek için üst üste tekrarlar ve denemeler yaparız. Bu şekilde beyinde oluşan nöral iletişim sonucu istediğimiz hareketi öğrenmiş oluruz.

Araştırmalar göstermektedir ki, fiziksel öğrenme için, öğrenilmek istenen hareketin zihinde canlandırılması, öğrenme sürecini hızlandırmaktadır. Zihinde yapılan gerçekçi bir canlandırma, görsel bir ifade de taşıdığı için beyindeki nöronlara sinyal gönderilmektedir. Siz bu hareketi henüz yapmadan zihninizde canlandırmaya başladığınızda, öğrenme süreci başlayacaktır.

Araştırmalara göre bu zihinsel canlandırmalar ile beynine görsel sinyalleri yollayarak kas gelişimini dahi sağlayan sporcular vardır. Bu kas gelişimi beyne yollanan görsel sinyali, beynin yapılmış gibi algılayıp, ilgili kaslara sinir iletimi yapması ile gerçekleşmektedir.
Atletizm yarışmasına hazırlanan bir genç kız üstünde bu bahsedilen zihinsel canlandırma, ufak bir deney olarak denenmiştir. Atlet kıza, hocası bir hareketi öğretmeden önce, hareketi detaylı bir şekilde anlatıyor. Fakat deneme yapmadan önce gözlerini kapatıp, kafasında sık sık bu hareketi yaptığını canlandırmasını istiyor. Atlet genç gözlerini kapatıyor ve sürekli bu hareketi yaptığını aklında görsel olarak canlandırıyor. Sonuç olarak genç atlet hareketi ilk denemesinde, çok zor bir hareket olmasına rağmen başarıyor.

muthis psikoloji ogrenme2 - Görsel Düşünme Fiziksel Öğrenmeyi Hızlandırıyor

Sonuç olarak anlıyoruz ki fiziksel bir hareketin zihinsel canlandırılması, beyindeki sinirlere sinyal yollamakta ve öğrenmeyi kolaylaştırmaktır.

Ortada böyle bir araştırma ve sonuç varken bunu hayatımızda genelleyip, herhangi bir konuda istenilen sonuç için bu canlandırmaları yapabiliriz. Bir iş görüşmesine gitmeden önce oradaki duruşumuz ve rahatlığımız ile ilgili canlandırma, bir topluluk önünde kendimizi konuşma yaparken canlandırma, kesin bir hedefimiz varsa, kendimizi o hedefin zirvesinde canlandırma… Bu canlandırmalar heyecanı da azaltacak küçük antrenmanlardır. Beynimize yolladığımız her olumlu görüntü, orada bir elektriklenme yaratacaktır. İşte bu yüzden her zaman beynimizin kapasitesinin farkında olmalı ve düşüncelerimizi bu yönde kullanmalıyız

1 YORUM

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz