Farklı Görüşlere Karşı İnançlarının Arkasında Durmanın Olumlu Psikolojik Etkisi

Herkesin oybirliğiyle aynı şeyi savunduğu durumlarda çoğunluğa uymak, sahip olduğumuz farklı görüşün arkasında durmaktan daha kolay olabilir. Ancak Buffalo Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, anlaşmazlık durumunda inanç ve görüşlerinin arkasında durmanın olumlu psikolojik etkilerinin olduğunu ortaya koydu.

Sosyal psikolojide, gruba uyum sağlama baskısının insan davranışlarını nasıl etkilediği uzun zamandır araştırma konusu. Çalışmaların çoğu, yalnız kalmanın rahatsızlığı ve gruba uyumun bu rahatsızlığı azalttığı ön kabulü ile, davranışlar ve beyan edilmiş tavırlar üzerine odaklanıyor. Deney sırasında deneklerin sorgulanması, özellikle olay anını hatırlamaları istendiğinde yanıltıcı olabiliyor.

4cb94529459b4e256590cbd8ce6b7c62 good manners left out - Farklı Görüşlere Karşı İnançlarının Arkasında Durmanın Olumlu Psikolojik Etkisi

Buffalo Üniversitesi Psikoloji bölümünden Profesör Seery ise yaptıkları deneyde, deneklerin beyanını değil, kardiyovasküler tepkilerini ölçtüklerini ve ilginç sonuçlar elde ettiklerini ifade ediyor.

Araştırmacılar deneklerin 4 farklı durumda verdikleri tepkiyi ölçmüşler: Grubun politik görüşlerine uymak, kendi politik görüşünü ifade etmek, grup halinde iken katılımcıların görüşüne uymak veya karşı çıkmak.

muthis psikoloji farkli dusunce3 - Farklı Görüşlere Karşı İnançlarının Arkasında Durmanın Olumlu Psikolojik Etkisi

Deneklerin grubun katılmadıkları görüşüne uymaları istendiğinde verdikleri tepki, tehdit durumunda verdikleri tepki ile aynı olurken; tam tersine kendi görüşlerini ortaya koymaları istendiğinde verdikleri tepki meydan okuma durumunda verilen tepki ile aynı olmuş. Araştırmacılar bu durumun, grubun görüşüne uyulduğunda ne kazanılacağından çok ne kaybedileceğine odaklanmadan kaynaklandığını fark etmişler.

Seery, bir konuda grupla ayrı düşmenin yorucu olduğu kadar motive edici ve canlandırıcı bir tecrübe olabileceğini söylüyor. Özellikle Amerika için seçim yılı olduğu göz önüne alındığında, sonuçları bakımından ilginç bir araştırma.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz