Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Harris Coopers ev ödevleriyle ilgili yaptığı 25 yıllık çalışma ve analizin ardından yazdığı kitapta, ev ödevlerinin ilkokul çocuklarına etkisini bir cümleyle özetliyor: Ev ödevi ilkokul öğrencilerini mahvediyor. Ödev gurusu Coopers, Ev Ödevi Savaşı: Yöneticiler, Aileler ve Öğretmenlerin Ortak Paydası adlı kitabında ev ödevinin farklı okul düzeyindeki çocukların başarısına etkisini inceliyor. Buna göre, ev ödevinin lise öğrencilerinin başarısına katkısı oldukça fark edilebilir düzeyde, ortaokul öğrencilerinde bu etki azalırken, ilkokul öğrencilerinin başarısına ise hiçbir olumlu etkisi yok.

Öğretmenler Neden İlkokul Öğrencilerine Ev Ödevi Vermemeli?

1.muthis psikoloji evodevi3 - Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Ev ödevi çocuğun okula karşı negatif bir tavır geliştirmesine neden olabilir. Okula yeni başlayan çocukların önünde yıllar sürecek bir okul hayatı varken, öğretmenlerin isteyeceği son şey onları okuldan soğutmak olur. Aksine, küçük çocuklar öğrenirken eğlenmelidir.

2.

muthis psikoloji evodevi1 - Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Erken dönem ev ödevi uzun vadede çocukla aile arasındaki ilişkiye zarar verebilir. Ev ödevinin amacı ailenin çocuğun eğitimine dahil olması iken, ilkokul öğrencilerinde tam tersi bir etki yaratabilir. Yaş itibariyle ailenin çocuğa ödevini hatırlatması gerekir. Ancak okulda geçen uzun bir günün sonunda, çocuğun duymak isteyeceği son şey ödevdir. Bu durum genelde can sıkıcı ve üzücü bir savaşa dönüşür ve ödevin gerçekten faydalı olduğu ilerleyen dönemlere kadar etkisi devam edebilir.

3.muthis psikoloji evodevi2 - Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Ev ödevi suni bir sorumluluk hissi verir. Ev ödevini destekleyenler, ödevin çocukların sorumluluk duygusunu geliştirdiğini söylerler. Bu ancak ilerleyen yaşlarda mümkündür. Anne babaların her gece çocuklarına ödevlerini hatırlattığı yaşlarda, sorumluluk verme amacı uçar gider.

4.muthis psikoloji evodevi8 - Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Ev ödevi çocukların çocuk olmalarına vakit tanımaz. Araştırmalara göre pek çok çocuk ödev yüzünden hareketsiz kalıyor. Bütün öğrenciler, özellikle de küçük olanlar, akşamlarını ve tatillerini fiziksel aktivitelerle, açık hava oyunlarıyla ve arkadaşlarıyla spor yaparak geçirmeliler. Hem öğretmenler hem de aileler çocukları bu tarz aktiviteler yapmaları için daha sık yönlendirebilirler.

5.muthis psikoloji evodevi9 - Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Okulda üretken olabilmeleri için çocukların dinlenmeye ihtiyacı var. Ev ödevinin bir başka problemi de bu: genellikle çocukların uyku ve dinlenme vaktinden çalıyor. Çocuklar ortalama olarak günde 10 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Ertesi gün okulda tam konsantrasyon ve yüksek verim istiyorsak, çocukların doğru düzgün dinlendiklerinden emin olmalıyız.

Küçük Çocuklar İçin Ev Ödevine 4 Alternatif

1.muthis psikoloji evodevi7 - Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Okumayı teşvik edin. Araştırmaya göre okumak ev ödevinden çok daha etkili ve faydalı. Öğretmen ve veliler çocukların ilgisini çeken konularda kitaplar bularak okutabilir veya sesli okuma yaparak çocukların dinlemesini sağlayabilirler. Tabi bu kişiselleştirilmiş kitapları bulmak, her öğrenciye aynı ödevi vermekten biraz daha zor, ancak kesinlikle sonucuna değer.

2.muthis psikoloji evodevi6 - Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Günlük işlerle sorumluluk sahibi olmayı öğretin. Sorumluluk duygusunu ödevle vermeye çalışmak yerine; sabah uyanıp hazırlanmak, yatağını toplamak, ev işlerine yardım etmek ve hatta evcil hayvanı beslemek gibi günlük işlerle verebilirsiniz.

3.muthis psikoloji evodevi5 - Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Onlara daima öğrenmeye devam ettiklerini öğretin. İlkokul çocukları sürekli olarak yeni bir şeyler öğrenirler. Aileler ve öğretmenler bu durumu çocuğa kavrattıklarında, çocuğun daha fazla öğrenmek için ev ödevine ihtiyacı kalmaz.

4.muthis psikoloji evodevi00 - Ev Ödevinin İlkokul Çocuklarına Etkisi

Müze gezisine götürün. Bilim veya sanat sergilerinde tahmin ettiğinizden çok daha fazla şey öğrenirler. Daha da önemlisi, bilgi ve tecrübe gerektiren bu alanlar başka türlü öğrenilemez. Anne ve babalar çocuklarının ilgisini çekecek yaklaşan etkinlikleri ve sergileri takip ederek çocuklarına bu tecrübeyi kazandırabilirler.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz