Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

Son yıllarda yapılan başarılı yapımların ardından filmler bizleri kolaylıkla içine çekebiliyor. Bu da gizem, korku, dram gibi unsurları içinde barındıran filmleri izlemek için içimizdeki cesareti ortaya çıkarmamıza itiyor. Bakalım siz içinizdeki cesareti ortaya çıkartabilecek misiniz?

1. Split (Parçalanmış)  IMDb: 7,3

1 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

Olaylar, Çoklu Kişilik Bozukluğu ile 23 farklı kişiliğe sahip Kevin’ın üç genç kızı kaçırmasıyla başlar. Kevin’in en baskın karakteri suç işlemeye meyillidir ve bir süre sonra farklı karakterlerin birbiri ile çatışması ile bir parçalanma yaşar.

2.  We Need to Talk About Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız) IMDb: 7,5

2 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

Eva, hamile kaldığı gençlik yıllarında bütün kariyer planlarını ve hedeflerini bir kenara koyarak çocuğunu dünyaya getirmeye karar verir. Fakat oğlu için yaptığı bu fedakarlık maalesef Kevin’in çocukluk yıllarından itibaren başlayarak hayatlarını ters yönde etkilemeye başlar. Kevin 15 yaşına geldiğindeyse lisedeki çete gruplarıyla takılmaya başlar ve hiç kimsenin hoş görmeyeceği olaylara karışır.

Eva oğlunun hatalarından dolayı derin sorumluluk ve suçluluk duyarak, nerede yanlış yaptığını sorgulamaya başlar. Bu arada Kevin’in ayrıldığı babası ile yeniden iletişime geçmek durumunda kalır…

3. Predestination (Yazgı) IMDb: 7,5

3 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

Film, zamanda seyahat edip olmuş ya da olası olayların önüne geçmeye veya suçluları yakalamaya çalışan bir zamansal ajanın hikayesini konu eder. Gizli bir serivise bağlı çalışan ajanın son görevi ise; 1975 yılında New York’ta yaptığı bir patlamada 11.000 insanın ölümünden sorumlu olan Fiyasko Bombacısı adlı kişiyi bulup bu patlamanın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır.

4. La piel que habito (İçinde Yaşadığım Deri) IMDb: 7,6

4 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

Bir kaza sırasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklardan oluşan görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratmak üzerine çalışmalar yapan estetik cerrahı Dr Robert Ledgard’ı konu alıyor.

Eşinin yanmış vücudunu görmesi üzerine intiharı ve küçük kızlarının da buna şahit olması ile büyük bir depresyon geçiren aile iyice hassaslaşır. Küçük kız büyüdüğünde de psikolojik sorunlar yaşayacaktır.

5. Silver Linings Playbook (Umut Işığım) IMDb: 7,7

5 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

Pat Solotano her zaman bardağın dolu tarafına bakan, “Her şeyde bir hayır vardır,” sözüne inanan bir adamdır. Karısı kendisini başka bir adam için terk ettikten sonra akıl hastanesinde kalan Pat, karısını geri kazanmaya ve hayatını yeniden düzene sokmaya kararlıdır. Moralinin bozulmasına asla izin vermemeye çalışan Pat anne babasının yanına taşınır ve kendisini karısının istediği türden bir adam olmaya çalışmaya adar. Ancak bu zor bir mücadeledir. Taa ki hayatı istediği gibi gitmeyen güzel bir genç kadın olan Tiffany ile tanışana kadar.

6. Zodiac IMDb: 7,7

6 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

San Francisco’da bir seri katil, mektuplar ve şifreli mesajları ile polis ile alay etmektedir. Dedektifler, gazete muhabirleri, bu katili yakalamaya ant içmiş dört kişi filmin esas karakterleridir. Katilin ardında bıraktığı izleri takip eden takıntılı dört adam, ne yazık ki aslında katilin adımlarını izler biçimde şekillenmektedir. Bu katil yıllarca görünmedikten sonra yine ortaya çıktığında sadece öldürdüğü insanlar için değil tüm şehrin kabusu haline gelecektir.

7. Black Swan (Siyah Kuğu) IMDb: 8,0

7 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

Eski bir balerin olan ve kızına sürekli dans konusunda hırs aşılayan annesi ile birlikte New York’ta yaşayan Nina, yetenekli bir balerin ve dans en büyük tutkusudur. Bir gün Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, yeni sezonda Beyaz Kuğu’yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar verir ve ilk tercih olarak da Nina’yı görür.

Beyaz Kuğu rolünde harikalar yaratan Nina ne kadar çok çalışırsa çalışsın içindeki Siyah Kuğu’yu ortaya çıkaramaz. Fakat rakibi Lily, Siyah Kuğu performansında Nina’dan çok daha iyidir. İki genç balerinin rekabeti ilginç bir dostluğa dönüşürken Nina da kendi karanlık tarafıyla yüzleşmeye başlar…

8. Gone Girl (Kayıp Kız) IMDb: 8,1

8 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

Amerika’nın Missouri eyaletlerinden birinde yaşayan Nick’in hayatı 5. evlilik yıl dönümleri sabahı karısı Amy’nin bir anda ortadan kaybolması ile tepetakla olur. Çünkü polisin gözünde de Amy’nin ailesinin gözünde de  kendisi birinci şüphelidir.  Kendini bir anda Amy’i arama operasyonunun içinde bulan Nick suçsuz olduğunu ne kadar söylese de kimseyi ikna edemez.

9. Shutter Island (Zindan Adası)  IMDb: 8,1

9 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmeleri ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar işleniyor. Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokar, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar da zorlanır.

10. Jagten (Onur Savaşı) IMDb: 8,3

10 - Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız 10 Psikolojik Film

40 yaşındaki Lucas, geçirdiği zor boşanma döneminin ardından hayatını yeniden düzene koyabilmenin peşindedir. Yeni bir iş bulur, yeni bir kız arkadaşı edinir. Ve ergenlik çağındaki oğluyla arasındaki sorunlu ilişkiyi onarmaya çalışır. Her şey yoluna girmek üzereyken işler bir anda ters gitmeye başlar. Öylesine söylenmiş küçük bir yalan, yaşadığı kasabaya bir virüs gibi yayılır ve Lucas kendini hayatı ve saygınlığı için savaşırken bulur.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz