Erkek Çocuk Gelişiminde Her Anne Babanın Bilmesi Gereken 3 Aşama

Ebeveynlik kolay bir rol değildir. Kesinlikle çocuğunuzun yediği ve giydiği şeyleri önemsemekten daha fazlasıdır. Hem kız çocuklarının hem de erkek çocuklarının çok özel gelişim süreçleri var. Psikologlar ve gelişim uzmanları, bir çocuğun yetiştirilmesinde dikkate alınması gereken gelişimi 3 ana aşamaya ayırır.

1. Aşama: Doğumdan 6 yaşına kadar 

muthis psikoloji erkek1 - Erkek Çocuk Gelişiminde Her Anne Babanın Bilmesi Gereken 3 Aşama

Bebekler, cinsiyetlerine bakılmaksızın sadece bebeklerdir. Onlarla oynamamızı, onları kollarımızda tutmamızı, onlarla konuştuğumuzda sevinirler. Çocuklar büyürken çevrelerindeki dünyayı farklı aktivitelerle keşfederler ve bu konuda onlara yardımcı olmak önemlidir. Sosyal psikolog Erich Fromm, bir çocuğun erken gelişiminde ebeveynlerin rollerinin önemini vurgulayan araştırmalar yürüttü. İşte en önemli fikirleri:

  • Eğer bir anne depresyondan muzdaripse, çocuğu da etkileyecektir, çünkü yaşam sevgisi bir anneden çocuğa geçer.
  • Çocuklar ebeveynlerinin katılımına ihtiyaç duyarlar. Burada anneler çoğunlukla sevgi dolu ve şefkatli bir ebeveyn rolünü oynarlar. Bu gerçekten önemlidir çünkü bir çocuğun kendine güven ve sevgi hissetmesi gerekir.

muthis psikoloji erkek2 - Erkek Çocuk Gelişiminde Her Anne Babanın Bilmesi Gereken 3 Aşama

  • Babanın rolü, oğlu için bir otorite olmaktır, çocuğun neye benzeyeceği, neyin iyi ve neyin kötü olduğunu öğreneceği kişi olmalıdır.
  • Bir annenin sevgisi koşulsuzdur. Ama bir babanın sevgisi farklıdır. Doğru şeyler yaparak iyi şeyler yaparak hak edilmesi gerekir. Bu denge korunmazsa, o zaman bir çocuk narsist ya da zalim bir kişi olmak için büyüyebilir.

2. Aşama: 6’dan 13 yaşına kadar

muthis psikoloji erkek3 - Erkek Çocuk Gelişiminde Her Anne Babanın Bilmesi Gereken 3 Aşama

Bu dönem erkeklerin cinsiyet rollerini açıkça fark ettikleri ve çocuksu faaliyetlere dahil oldukları bir çağdır. Psikolog Peggy Drexler, bu yaştaki bir çocuğun ebeveynlik yapması için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmaktadır:

  • Erkek olacağını fark edin. Buradaki nokta, çocuğunuzu erkeksi ve oldukça agresif faaliyetlerini engelleme yerine, sadece bu tür davranışların normal olduğunu ele alın. Büyümeyi, bağımsızlığı ve macera duygusunu teşvik ederken oğlunuzun erkeksiliğine değer verin. Bir oyuncak tabanca ile oynamak ya da şiddet içeren video oyunları oynamak istiyorsa, kısıtlamalarınıza rağmen bir yol bulacaktır.

muthis psikoloji erkek4 - Erkek Çocuk Gelişiminde Her Anne Babanın Bilmesi Gereken 3 Aşama

  • Birçok ebeveynin sorunu, çocuklarının tıpkı kendileri gibi olmasını ve aynı ilgi alanlarına sahip olmalarını istemeleridir. Ancak oğlunuzu farklı etkinliklere katılmaya teşvik etmek hayatını zenginleştirecek ve seçim özgürlüğünü takdir etmesine yardımcı olacaktır.
  • Eleştiriyle başa çıkmak için bir çocuğa öğretin . Aşırı agresif olmamaya nasıl dayanabileceğini ona göster.

3. Aşama: 14 yaşından itibaren

muthis psikoloji erkek5 - Erkek Çocuk Gelişiminde Her Anne Babanın Bilmesi Gereken 3 Aşama

Çocuğun gençleştiği aşama burası. Bu süre, hormonal aktivitenin çocukları öfkeli ve hatta agresif hale getirdiğiçağdır. Buradan çıkış yolu bu enerjiyi doğru kanala yönlendirmektir.

  • Oğlunuzun kendi eylemlerinden sorumlu olmasına yardım etmelisiniz çünkü sorumluluk doğal yolla öğrenilmiyor.
  • Aynı zamanda ona kendi kimliğini kurma şansı verin. Bir çocuk gelişim profesörü olan David Elkind, çocuğunuzun kötü bir yola girdiğini görmedikçe, ona daha fazla bağımsızlık vermeniz gerektiğini düşünüyor .
  • Ve en önemli kural bir rol modeli olmaktır. Davranışınız tersini gösterirse çocuğunuza ne öğrettiğiniz önemli değildir. İyi bir örnek olun ve ebeveynlik konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz