Ergenlik Dönemindeki Gençleri Anksiyeteye Sürükleyen 10 Sebep

muthis psikoloji ergenlik2 - Ergenlik Dönemindeki Gençleri Anksiyeteye Sürükleyen 10 Sebep

Ağır anksiyete bozukluğu çeken ergen sayısı her geçen gün artıyor. Öyle ki anksiyete bozukluğu ergenlerde bir salgın haline gelmiş durumda.

Bazı gençler başarısızlıktan korkan mükemmeliyetçilerdir. Bazıları da akranlarının kendileri hakkında ne düşündüğüne o kadar takıktır ki hiçbir şey yapamaz hale gelir.

Bazıları daha çok gençken ciddi zorluklarla karşılaşmışken bazılarının istikrarlı bir aile düzeni, destekleyici ebeveynleri ve birçok imkanı vardır.

Anksiyetenin gelişmesinde ise son 20-30 yıllık süreçte gördüğümüz sosyal ve kültürel değişimler oldukça etkili.

muthis psikoloji ergenlik3 - Ergenlik Dönemindeki Gençleri Anksiyeteye Sürükleyen 10 Sebep

İşte ilk 10 sebep:

 • Elektronik cihazlar sağlıksız bir kaçış imkanı sağlıyor
  Dijital cihazlara sürekli erişim, arabadayken oyun oynama, odalarında cezalıyken chat yapabilme gibi, gençlerin can sıkıntısı, yalnızlık ve üzgünlük gibi rahatsız edici duygulardan kaçmalarını sağlıyor.
  Şimdi de koca bir jenerasyonun rahatsızlıktan kaçarak neye dönüştüğünü görüyoruz. Elektronikler, zihinsel güç geliştirme fırsatlarının yerini aldı, karşılarına çıkan zorluklarla baş etme yeteneğini kazanamadılar.
 • Bütün mesele hep “Mutluluk”
  Mutluluk, kültürümüzde o kadar vurgulanıyor ki bazı ebeveynler görevlerinin çocuklarını her zaman mutlu etmek olduğunu düşünüyor. Çocuk üzgünken, ebeveynleri neşesini yerine getiriyor. Kızgınken, onlar sakinleştiriyor.
  Çocuklar, eğer mutlu hissetmezlerse bir şeylerin yolunda gitmediğine inanarak büyüyor. Bu da çok fazla içsel karmaşaya sebep oluyor. Bazen kızgın, üzgün, bitkin, kırgın veya suçlu hissetmenin sağlıklı ve normal olduğunu anlamıyorlar.
 • Ebeveynlerin gerçek dışı övgüleri
  “Takımdaki en hızlı sensin” veya “Sınıftaki en zeki çocuk sensin” gibi şeyler söylemek özgüven inşa etmez. Bunun yerine, bunlara ulaşmaya çalışan çocukta baskı oluşturur. Bu da ciddi anlamda başarısızlık veya reddedilme korkusuna sebep olabilir.
 • Ebeveynlerin kendini gençlerin yarışına kaptırması
  Çoğu ebeveyn ergen çocuklarının kişisel asistanına dönüşür. Çocuklarının rekabet içinde kalabilmesi için çok çalışırlar: Özel hocalar tutarlar, pahalı özel kurslara kayıt yaptırırlar vs. Çocuklarının, en iyi okullara girebilecek başarıya ulaşmalarını kendi işleri haline getirirler. Çocuklarının iyi bir okula girmesi için her şeyde mükemmel olması gerektiği mesajını verirler.
 • Çocukların duygusal yetenekleri edinmemesi
  Akademik hazırlığı vurgularken, çocukların başarılı olmak için ihtiyacı olan duygusal yetenekleri kazanabilmeleri için çok az uğraşıyoruz. Hatta, ülke genelinde yapılan bir ankete göre, üniversite ilk sınıf öğrencilerinin %60’ı üniversite hayatına kendini hazır hissetmiyor.
  Zamanını yönetmeyi, stresle baş etmeyi ve duygularıyla ilgilenmeyi bilmek iyi bir hayatın anahtar elemanlarıdır. Sağlıklı baş etme mekanizmaları olmadan, ergenlerin sürekli karşılarına çıkan problemlerde endişeli hissetmeleri normaldir.
 • Ebeveynler kendilerini rehber yerine koruyucu olarak görürler
  Nasıl olduysa, ebeveynler rollerinin, çocuklarının mümkün olduğunca az fiziksel ve duygusal zararla büyümelerini sağlamak olduğuna inandı. O kadar fazla korumacı oldular ki çocukları hiçbir zorlukla baş etmek zorunda kalmadı. Sonuç olarak, bu çocuklar hayatın gerçeklerine karşı çok kırılgan olduklarını düşünerek büyüdüler.
 • Yetişkinler, çocukların korkularıyla doğru şekilde yüzleşmesine yardımcı olmayı bilmiyor
  Yelpazenin bir ucunda, çocuklarını çok fazla zorlayan ebeveynleri göreceksiniz. Çocuklarından onları dehşete düşüren şeyleri yapmalarını isterler. Diğer yanda da çocuklarını hiç zorlamayan ebeveynleri görürsünüz. Biraz endişe uyandıracak her şeyden çocuklarının vazgeçmelerine izin verirler.
  Korkuyla yüzleşme, korkuyu aşmanın en iyi yoludur fakat ölçülü ve adım adım yapıldığında. Pratiksiz, hafif bir itme ve yol gösterme olmadan, çocuklar asla korkularıyla yüzleşecek özgüveni kazanamazlar.
 • Korku ve suçluluk duygusunun ebeveynliği etkilemesi
  Ebeveynlik, korku ve suçluluk gibi rahatsız edici duyguları yüzeye çıkarır. Fakat bu duyguları kendilerinin hissetmesine izin vermek yerine ebeveynlik alışkanlıklarını değiştirirler. Mesela korktukları için çocuklarının gözlerinin önünden ayrılmasına izin vermezler veya çocuklarına hayır dediklerinden suçluluk hissettikleri için geri adım atabilirler. Sonuç olarak çocuklarına rahatsız edici duyguların tahammül edilemez olduğunu öğretirler.
 • Çocuklara oynamaları için yeteri kadar zaman verilmiyor
  Organize spor ve kulüplerin çocuğun hayatında önemli bir rolü olsa da kuralları koyan ve uygulayan yetişkinlerdir. Yapılandırılmamış oyun çocuklara hayati yetenekler kazandırır; mesela yetişkin hakemliği olmadan anlaşmazlıkla baş etmek. Yalnız oynamak da çocuğa kendi düşünceleriyle baş başa ve kendinden memnun olmayı öğretir.
 • Aile hiyerarşisinin dağılmış olması
  Çocuklar, kararları kendileri vermek istediğini izlenimi oluştursalar da içten içe düzgün kararlar vermeye yetkin olmadıklarını bilirler. Ebeveynlerinin lider olmasını isterler – Hiyerarşi karmakarışık, rütbelerde anlaşmazlık olduğunda bile- Ve hiyerarşi karıştığında veya tersine döndüğünde anksiyeteleri fırlar.

muthis psikoloji ergenlik4 - Ergenlik Dönemindeki Gençleri Anksiyeteye Sürükleyen 10 Sebep

Anksiyete Salgını Nasıl Ele Alınmalı?

Gençlerde dayanıklılık yerine anksiyeteyi besleyen bir çevre inşa ettik. Anksiyete bozukluğunu engelleyemesek de (genetik sebepler de mevcut) gençlerin sağlıklı kalması için ihtiyaçları olan zihinsel güce erişmelerine yardımcı olmalıyız.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz