Ergenlerle Daha Etkin İletişim Kurmak İsteyen Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli?

Ergenlik döneminde çocuğu olan ailelerin en sık dile getirdikleri yakınmalardan biri de “Çocuğumla iletişim kuramıyorum” şeklinde olmaktadır. Ergenlik dönemindeki bir çocukla daha etkin iletişim kurmanın birinci koşulu belki de “ergenliğe özgü gelişim unsurlarını ve çocuğunuzun bu unsurlardan ne ölçüde etkilendiğini bilmek’’ olarak düşünülebilir.

muthis psikoloji ergen6 - Ergenlerle Daha Etkin İletişim Kurmak İsteyen Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuğunuzla Etkili İletişim Kurmak İçin;

1. Çocuğunuzun,onun ihtiyaçları ile ilgilendiğinizi ve gerek duyduğunda yardımcı olacağınızı bilmesini sağlayın.

2. Çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde televizyonu kapatabilir,yaptığınız işi bir süreliğine bırakabilir, onunla göz göze iletişim kurmaya özen gösterebilirsiniz.

muthis psikoloji ergen1 - Ergenlerle Daha Etkin İletişim Kurmak İsteyen Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli?

3. Size önemli bir haber verdiğinde içten, sıcak bir ifadeyle (olumlu ve olumsuz etkileri) düşünerek yanıt verin.

4. Sizinle konuşmak istediği özel konular olduğunda onunla başkalarının olmadığı ortamlarda konuşun ve onun izni olmadan sırlarını kimseye söylemeyin (tabii onun için hayati-çok önemli bir sorun yaratmayacak bir bilgi ise).

5. Hoşlanmadığınız davranışlarını ve yönlerini başkalarının önünde onu küçük düşürecek şekilde eleştirmemeye dikkat edin.

muthis psikoloji ergen2 - Ergenlerle Daha Etkin İletişim Kurmak İsteyen Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli?

6. Onunla konuşurken onunla aynı hizada olmaya özen gösterin, ona çok yukarıdan ya da çok aşağıdan bakmamaya çalışın.

7. Ona kızdığınızda sinirleriniz yatışıncaya kadar ceza vermeyin ya da suçlayıcı sözler söylememeye çalışın çünkü o sırada gerçek düşüncelerinizi belirtemeyebilir, tarafsız davranamayabilirsiniz.

8. Onu dinlerken mümkün olduğunca sözünü kesmemeye çalışın,sözlerini tamamlamaya çalışmayın.

muthis psikoloji ergen3 - Ergenlerle Daha Etkin İletişim Kurmak İsteyen Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli?

9. ’’Neden?’’ sorusu yerine daha çok “Ne?’’ sorusunu (Örn:ne oldu? ne düşünüyorsun? vs.) sormaya özen gösterin.

10. Belirli bir olayı size anlatırken, olayın ana fikrinden uzaklaşmadan eleştirilerinizi yapın. Örn. başkalarının ona vurduğunu anlatırken, ’’Neden sen o saatte dersini çalışmıyordun?’’ gibi sözler onun olayları yanlış yorumlamasına ve anlamsız duyguları hissetmesine sebep olabilir.

11. Eğer bir durumu,bir olayı öğrendiyseniz,ona olanları bildiğinizi söyleyin, bilmezlikten gelerek onun yalan söylemesine ve ilişkinizin zedelenmesine yol açmayın.

muthis psikoloji ergen5 - Ergenlerle Daha Etkin İletişim Kurmak İsteyen Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli?

12. Onunla konuşurken, büyüklerle konuştuğunuz sözcükleri ve ses tonunu tercih edin, onun küçük ve tecrübesiz olduğunu hatırlatıcı sözler, hitaplar sağlıklı iletişimi zorlaştırabilir.

13. Zorlandığında,sıkıntı hissettiğinde sorun çözme becerilerini geliştirebilmesi için çözümleyici aşamaları bir bir ifade edin. Sorunu onun yerine çözmemeye ya da anlayamayacağı açıklamalar kullanmamaya dikkat edin.

muthis psikoloji ergen4 - Ergenlerle Daha Etkin İletişim Kurmak İsteyen Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli?

14. Ne yaparsa yapsın onu sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi ona hissettirin.

15. Tabii ki öncelikle siz örnek olun. Yaparak, uygulayarak öğretin. Kuru sözlerle değil, beden dilinizle, ses tonunuzla, kullandığınız araç gereçlerle ne istediğinizi gösterin ve mümkünse önce siz uygulayın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYalnızlık
Sonraki İçerikNörobilimcilerden Mutluluğu Yakalamak İçin 8 Önemli İpucu
Fatma Akbulut
Psikoloji lisans eğitimi boyunca hastanelerde yaptığı stajlarda danışanla görüşme yapılırken birebir gözlemci olmuş ve görüşmenin seyrini izlemiştir. Aynı zamanda çocuk ve yetişkinlere çeşitli psikolojik testler uygulamıştır. Eğitim hayatı boyunca çeşitli eğitimlere katılmıştır. Şu anda ise online ve yüz yüze olarak danışan görmeye devam etmekte ve çocuk değerlendirme testlerini uygulamaktadır. Aynı zamanda kişisel bloğunda psikolojiye dair çeşitli konularda yazılar yazmaya devam etmektedir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz