Ergen ile Yaşamayı Öğrenmek

“Ergenlik yeniden doğmaktır; daha yüksek ve tamamlanmış insan özellikleri doğar.” Stanley Hall

Ergenlik Nedir?                                                 

Ergenlik, çocuklukla yetişkinlik arasında kalan bir “ara dönemdir.” Bir başka ifadeyle ergenlik, ikinci bir doğumdur. Ergenler,  doğumun  ilk dönemlerinde  yaşama uyum sağlamaya çalışan yeni doğan bir bebek gibi kırılgan, hassas ve savunmasızdır. Fransız Psikiyatrist Françoise Dolto, bunu kabuk değiştiren yengeçlerin durumuna benzetir. Yengeçler kabuk değiştirdikleri dönemlerde zayıf ve savunmasızdırlar. Eğer bu dönemde yaralanırlarsa, bu yaranın izini tüm yaşamları boyunca taşırlar.

Ergenlik dönemi, yaşanılanlar, hissedilenler ve değişen özellikler bağlamında yaşamın diğer dönemlerinden farklıdır. Ergenlik gelişim demektir, değişim ve büyümek demektir. Bir başka ifadeyle “başkalaşım” (metamorphose) ve “dönüşüm” (mutation) demektir. Ergenlik döneminde birey ruhsal, bedensel ve sosyal olarak değişime uğrar. Büyümek sadece ergenliğe özgü değildir, çocuklar da, yetişkinler de büyürler. Ancak pek değişmezler. Ergenler ise hem büyürler, hem gelişirler, hem de değişirler. 

Ekran Resmi 2018 05 04 15.26.40 - Ergen ile Yaşamayı Öğrenmek

Ergenlerde Görülen Bazı Tipik Özellikler Nelerdir?

Ergenler duygulanımda istikrarsızlık yaşar ve duygusal durumları hızlı değişim gösterir. Ergen aynı olaya bir gün ara ile farklı tepkiler verebilir. Neşeli ve mutlu bir durumdan mutsuz, çökkün bir duruma aniden geçebilir.

Ergenlikte cinsel içerikli beğenme ve beğenilme arzusu temel heyecan noktalarındandır. Ergenliğin başlarında karşı cinsle grup halinde birlikte olma isteği ön plandayken, son dönemlerinde karşı cinsten özel bireylere yönelmiş romantik duygular beslenir ve kendi özellerini yaşamak isterler.

Ergenler genellikle yalnız kalma isteği duyarlar. Aile ve akraba çevresinden, bazen arkadaşlarından da ayrı kalıp iç muhasebelerini yaparak, müziğe yönelebilirler.

Ergenlerde genel bir tedirginlik ve huzursuzluk hissi vardır. Burada fiziksel, biyolojik ve cinsel gelişmenin getirdiği hızlı değişime ayak uydurmada zorluk, sosyal ilişkilerdeki aksamalar veya herhangi bir isteğinin engellenmesi gibi nedenler rol oynayabilir.

Ergenlerde aşırı hayal kurma eğilimi vardır. Duygulanımdaki artış hayal yoğunluk ve niteliğini de değiştirir. Geleceğe yönelik tasarılardan karşı cinse yönelik düşüncelere kadar geniş bir yelpazeye dağılır.

Ekran Resmi 2018 05 04 15.29.34 1 - Ergen ile Yaşamayı Öğrenmek

Anne-Baba Olarak Ne Yapmalı?

 • Birlikte zaman geçirin, eğlence ve sohbet için zaman ayırın.
 • Siz veya ergen çocuğunuz sinirliyken tartışmayın, sakinleşmeyi bekleyin ve daha sonra yaptığı davranışla ilgili konuşun.
 • Okul ve okul dışında çeşitli faaliyetlere katılmalarını teşvik edin. İyi olduklarını hissettikleri durumlarda başarılı olmak için sarf ettikleri çabayı takdir edin.
 • Kariyer hedefleri ve seçimleri konusunda ergenlere yardımcı olun. Eğer fikirlerini sık sık değiştirirlerse hayal kırıklığına uğramayın. Yetişkinleri çalışırken izlemelerine imkan verin. Yapmak istemedikleri işi anlamanın, ne yapmak istediklerini anlamak kadar önemli olduğunu unutmayın.
 • Ergenlerin eve geliş saatine ve diğer aile kurallarına, karar ve düşünceleri ile katkıda bulunmalarına izin verin. Bu onların kendi davranışları için sorumluluk geliştirmelerine fırsat yaratacaktır.
 • Ergenlerin itirazlarına rağmen bu dönemde çocuğunuzun arkadaşlarının kimler olduğunun ve neler yaptığının farkında olun. Arkadaşlarının anne ve babası ile tanışın. Evinizde arkadaşları ile hoşça vakit geçirebileceği programlar düzenleyin.
 • Düzenli ve kuralları olan bir çevre sağlamaya devam edin Ergenlerin daha fazla özgür olmalarına izin verilmeli ancak bu onların kendilerini tehlikeye atacakları boyutta olmamalıdır. Şikayet etmelerine rağmen ergenler yetişkinlerin onlar için sağladıkları emniyet ve güven duygusuna ihtiyaç duyarlar ve bu konuda anne babalarına güvenirler.
 • Anlaşılmak ve önemsenmek ergen için çok önemlidir. Bunları bulamadığında iletişimi ve ilişkiyi daha fazla sürdürmenin anlamı olmadığını düşünür ve içine kapanır. Eğer çocuğunuzla ilişkilerinizi yetersiz buluyorsanız şimdiye kadar sürdürdüğünüz ilişki biçimini gözden geçirin.
 • Ergeni başkalarının yanında uyarmayın ve öğüt vermeyin. Bu tür paylaşımları çocuğunuzla yalnızken ve sorunsuz zamanlarda yapmaya özen gösterin.
 • Ergenlerin bağımsız hareket etme doğrultusunda verdiği tepkileri saygısızlık ve başkaldırı olarak yorumlamayın. Bunları yaşadığı değişimin bir parçası olarak değerlendirin.
 • Ergenlerin kıyafet, yemek, eğlence gibi seçimlerine saygı duyun. Kendi bakış açınıza uymuyor diye yargılamayın, eleştirmeyin. Bu; ergenin beni anlamıyorlar düşüncesiyle sizden uzaklaşmasına neden olacaktır. Bunun yerine onu rencide etmeden nedenlerini açıklayın.
 • Ergenin söyledikleri, her zaman söylemek istediklerini anlatmayabilir. Olaylara farklı duygusal tepkiler verebilir. Böyle durumlarda verdiği mesajın altında yatan duyguyu anlamaya çalışın.
 • Ergenle iletişimin sadece yetişkinden ergene doğru; yani tek taraflı olması durumunda ergenin kendi kişiliğini ortaya koyabilmesi için tek yolun otoriteye başkaldırmak olacağını unutmayın.
 • Bu dönemde, ergene en çok yardımcı olacak kişilerin anne-babalar olduğunu göz ardı etmeyin.
 • Tüm olumlu yaklaşım ve tutumlara rağmen, ergenle anne-baba arasında çözümsüzlük boyutunda ciddi gerginlikler yaşanıyorsa, uzman yardımına başvurmayı ihmal etmeyin.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikYalnızlık Bağışıklık Sistemini Olumsuz Etkiliyor
Sonraki İçerikBeyin Hakkında Bilmeniz Gereken 20 İlginç Gerçek
Meltem Küçük
Doğu Akdeniz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde Aile Danışmanlığı eğitimini tamamlayarak Aile Danışmanlığı sertifikası aldı. 2 yıldır Bahçeşehir Koleji'nde okul psikolojik danışmanı olarak görev yapmaktadır. Gelişim Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz