Dışavurumsal Yazma Kronik Endişeye Çare Olabilir

Hans Schroder’in önderlik ettiği yeni bir çalışmaya göre, düşüncelerinizi ve duygularınızı, dışavurumsal yazı tekniği kullanarak yazıya dökmek için birkaç dakika ayırmak, beyninizi boşaltmaya ve zihnin daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

Dışavurumsal teknikle yazarken, kimsenin okumayacağı ve sosyal medyada paylaşılmayacağını düşünerek yazdığınız için tüm kısıtlamalardan kurtulursunuz. En derin düşüncelerinizi ve duygularınızı serbestçe yazarsınız.

muthis psikoloji dısavurum1 1 - Dışavurumsal Yazma Kronik Endişeye Çare Olabilir

Schroder ve çalışma arkadaşları, 8 dakika dışavurumsal yazma ile anksiyete bozukluğu olan kronik endişeli kişilerin strese dayalı testlerde daha iyi sonuçlar aldığını gördü. Schroder bu durumu “Dışavurumsal yazma, çalışma belleğinin “taşıdığı yükleri” atıyor ve endişenin bilinç üzerindeki dikkat dağıtıcı etkisini azaltıyor.” diyerek açıkladı.

Bu çalışma için, kronik anksiyete bozukluğu olan üniversite öğrencileri iki gruba ayrıldı. Yarısı 8 dakika boyunca dışavurumsal yazı yazarken diğer yarısı içinde duygu olmayan dün ne yaptıklarını kronolojik olarak sıralayan bir yazı yazdı.

Daha sonra, iki grup da teste alındı ve test boyunca elektroensefalografi(EEG) kullanılarak beyin aktiviteleri ve bilişsel süreçlerinin hız ve isabeti ölçüldü. Dışavurumsal yazı grubunda olanların testte daha iyi sonuçlar aldığı ve EEG’de daha az beyin kaynağı kullandıkları görüldü.

muthis psikoloji dısavurum4 - Dışavurumsal Yazma Kronik Endişeye Çare Olabilir

Schroder “Endişelenmek bilişsel kaynaklarımızı kullanır. Endişeli kişiler sürekli birden fazla iş yapıyor gibidir. Sürekli bir yandan da endişelerini bastırmaya çalışırlar. Çalışmamız gösterdi ki, eğer dışavurumsal yazıyla bu endişeleri kafanızdan atabilirseniz, bilişsel kaynaklarınızı serbest kalır, gerçekten kullanmanız gereken yerlerde kullanırsınız ve daha etkili hale gelirsiniz.” Şeklinde açıkladı.

Schroder ve çalışma arkadaşları, dışavurumsal yazımın, kronik endişenin bilişsel fonksiyon üzerindeki etkisini hafifletebileceği sonucuna vardı. Dışavurumsal yazımla yapılabilecekleri gösteren yeni testleri ve çalışmaları sabırsızlıkla bekliyorlar.

Aynı şekilde, Arizona Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, stresli bir dönemden geçen kişilerde, 3 gün boyunca 20 dakikalık öyküleştirilmiş dışavurumsal yazımın kalp atım hızı değişkenliğinin iyileştiği görüldü. Bu durum, otonom sinir sisteminin fizyolojik olarak “gevşeme tepkisi” verdiğini gösterir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz