Diğer İnsanlardan Daha Zeki Olduğunuzu Gösteren 12 Özellik

Zaman zaman zekânızdan kuşkuya düştüğünüz oluyor mu? Öyleyse bu işaretlere bir göz atın.  Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara dayanan bu davranış ve özelliklerinden bazılarına sahipseniz, standartlar üstü bir zekanız var demektir.

1. Müzik Dersleri Aldınız mı: Yapılan araştırmalar çocukluk döneminde bir müzik aleti ile haşır neşir olmanın çocuk gelişimine katkıda bulunduğunu gösteriyor. Bu araştırmalardan biri, 4- 6 yaşları arasında sadece bir ay bile olsa müzik dersleri alan öğrencilerin sınavlarda diğer çocuklara nazaran daha başarılı olduğunu iddia ediyor. Bugün birçok kişiden farklı bir bakış açısına ve düşünce yapısına sahip biriyseniz bu çocukken ilgilendiğiniz bir müzik aleti sayesinde olabilir. Çocuklarınıza da müzik dersleri aldırmanız zeka gelişimine pozitif bir katkı sağlayacaktır.

2. En Büyük Kardeş Misiniz: En büyük kardeşlerin işi zordur. Sorumlulukları ağırdır. Ama bir araştırmaya göre bir ailedeki büyük kardeşler, küçük kardeşlere nazaran IQ konusunda avantajlı. Ailedeki büyük kişiler küçüğüne göre genellikle daha başarılı oluyor.

3. Öyle de Zeki, İnce de Belli: Obezite günümüzün en büyük problemi. “Su içsem yarıyor” diyenlere kötü bir haberimiz daha var. 2006’da yapılan bir araştırma zekâ ile vücut yapısı arasında ilginç bir bağlantıyı ortaya çıkardı. Bu araştırmaya göre, bir kişinin bel çevresi ne kadar geniş olursa, bilişsel yetenekleri de o kadar zayıf oluyor.

 4. Anne Sütü Mucizesi: Anne sütü hazırlanması en kolay bebek besini. Zahmetsiz, pratik ve bebeklerin bayıldığı bir lezzet. Anne sütünün zeka üzerinde de etkileri artık bilinen bir gerçek. İngiltere ve Yeni Zelandalı bilim insanları yaklaşık 3 bin çocuğu inceledi ve anne sütü alan çocukların emzirilmeyenlere göre IQ testlerinde neredeyse 7 puan daha fazla aldığını ortaya koydu.

5. Kitapları Seven Çocuklar: Hangimiz küçükken anne ve babamızın okuduğu masallarla uyumadık. Bu masallar bizim kitap okuma zevkimizi de geliştirdi. Bebeklik döneminde kitapları sever miydiniz? Yapılan araştırmalar okumayı erken söken çocukların okul hayatları boyunca yapılan testlerde daha yüksek puan aldığı ortaya çıkardı.

6. Solak Mısınız: Tıp dünyasından son bulgular, solak insanların sorunları çözerken daha yaratıcı düşünme biçimleri ortaya koyduğunu gösteriyor. Sol elini kullanan kişiler müşkül hallerden nasıl kurtulacaklarını çok daha iyi biliyorlar.

7. Sık Sık Endişeleniyor Musunuz: Endişe kötü bir şey gibi görünse de aslında durum farklı. Endişeli insanlar, yapacakları işlerin olası  sonuçlarını diğer insanlara nazaran daha fazla düşünüyorlar. Bunun için de sebep- sonuç ilişkilerini daha iyi kuruyolar. Bu da beynin ekstra çalışması ve zekanın gelişmesi demek…

8. Uzun Boylu Musunuz: Princeton Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, uzun boylu çocukların akranlarından daha iyi çalıştıklarını ve büyüdüklerinde daha fazla başarılı olduklarını gösterdi. Boyunuzla gurur duyabilirsiniz. Uzun boyluysanız diğer insanlardan daha zeki olma ihtimaliniz çok yüksek.

9. Mizah Yönünüz Güçlü Mü: Mizah yeteneğinin gelişmiş olması parlak bir zekâyla doğrudan ilişkilidir. 400 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmada, karikatürler  için eğlenceli espriler üretilmesi istendi. IQ’su yüksek çocukların daha zeki espriler yaptıkları görüldü.

10. Meraklı Mısınız: Meraklı insanlar daha komplike bir düşünce biçimine sahiptir ve neredeyse bütün vakitlerini yeni şeyler keşfetmek ve kendilerini geliştirmek için çaba sarf ederler.

11. Mükemmeliyetçi Bir Yapınız Mı Var: Zeki insanlar genellikle mükemmeliyetçi insanlardır. Bir şeyin standart oluşu onları tatmin etmez. Yaptığı her işte en iyisi olmak için çabalar, öne geçmek için mücadele eder, dolayısıyla da daha çok çalışır.

12. Gece Kuşu Musunuz: Geceleri uyku yerine çalışmayı tercih edenler daha büyük bir zekâya sahiptir. Bilim insanları zeki kişilerin yeteneklerinin sınırlarını genişletmek için gece çalıştıklarını doğrulamıştır.

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz