Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 8 Şey

1. Depresif görünmüyorsun.

muthis psikoloji depres5 - Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 8 Şey

Depresyonun farklı çeşitleri vardır ve herkesi aynı şekilde etkilemeyebilir. Üstüme başıma çeki düzen vermem, makyaj yapmam ya da iyi görünmem depresyonda olmadığım anlamına gelmez.

2. Meditasyon yapmayı denemelisin.

muthis psikoloji depres6 - Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 8 Şey

Arkadaşının / amcanın / kardeşinin düzenli meditasyon seanslarıyla depresyonu atlatması çok çok çok güzel! Huzuru ve başa çıkma yöntemlerini bulmaları harika! Ancak benim için meditasyon haftalık terapiden ve düşük doz antidepresanlardan daha iyi değil.

3. Spor yaptığım için hiç depresyona girmiyorum.

muthis psikoloji depres1 - Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 8 Şey

Spor yapmanın mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını artırdığı ve mutlu ettiği bir gerçek. Ancak depresyonu olan kişilerin spor sırasında salgıladığı serotonin miktarı normal bir insanın aynı durumda salgıladığı serotonin miktarından çok çok düşük. Spor yapmak beni de mutlu ediyor evet, ama bütün problemlerimi çözmüyor.

4. Sadece ilaç alsan yetmiyor mu?

muthis psikoloji depres2 - Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 8 Şey

Hayatım boyunca yanımda depresyonun hayat boyu insanı zorlayabilen bir rahatsızlık olduğunu anlayan bir ailem ve arkadaşlarım olduğu için şanslıyım. Ancak antidepresanların varlığı yüzünden pek çok depresyon hastasının sorunlarının ciddiye alınmadığını ve ilacın tedavi için yeterli olduğunun düşünüldüğünü biliyorum. Cevap: Hayır, yetmiyor.

 

5. O kadar fazla uyumamalısın.

muthis psikoloji depres3 - Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 8 Şey

Depresyondaki insanlar tembel oldukları için uyumazlar. Depresyon hastaları onları gerçekten yoran fiziksel semptomlarla mücadele ettikleri için uyurlar. Aslında uyumak, vücut uyku sırasında kendisini iyileştirip yenilediği için depresyon hastalarına iyi bile gelir.

6. Evet biliyorum, ben de hava soğuk olunca depresif oluyorum.

muthis psikoloji depres7 - Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 8 Şey

Depresyon ve depresif kelimeleri haddinden fazla kullanımda. ceket yerine kaban giymek zorunda kaldığın için hissettiğin rahatsızlıkla klinik depresyon arasında dağlar kadar fark var.

7. Hiç intihar etmeye kalktın mı?

muthis psikoloji depres8 - Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 8 Şey

Bugüne kadar depresyonum hakkında konuşurken 2 kez bu soruya maruz kaldım. Eğer depresyonda olan biri size hikayesini anlatıyorsa, bu bir ayrıcalıktır. Siz çekirdeğinizi çitlerken benim hayatımın en karanlık kısımlarını anlatmamı beklemeyin.

8. Filmin bu kısmını izleme, kaldıramazsın.

muthis psikoloji depres9 - Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 8 Şey

İnsanların, depresyonda olan arkadaşlarını, kaldıramayacaklarını düşündükleri şeylerden korumaya çalışmaları çok nazikçe. Şu var ki, depresyonda olabiliriz ancak bizler de yetişkiniz. Kendimizi tanıyoruz. Kaldıramayacağımız bir şeyle karşılaştığımızda ondan uzaklaşmayı akıl edebiliriz. Merak etmeyin, yardımınıza ihtiyacımız olursa sormaktan çekinmeyiz.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz