Depresyon Nedir, Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon (majör depresif bozukluk) hissettiklerinizi, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi bir tıbbi hastalıktır. Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır. Depresyon, üzüntü duymaya ve / veya daha önce zevk alınan faaliyetlere olan ilginin kaybolmasına neden olur. Çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir ve insanların iş yerindeki performanslarını azaltabilir.

depresyon - Depresyon Nedir, Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyonun bazı belirtileri şunlardır.

-Üzgün ​​hissetmek ya da depresif bir ruh hali

-Hoşlanılan aktivitelere karşı ilgi ve zevk kaybı

-İştahtaki değişiklikler; kilo kaybı veya aşırı kilo alma

-Enerji kaybı veya artan yorgunluk

-Kendini değersiz veya suçlu hissetmek

-Düşünme, konsantre olma ve karar verme zorluğu

-Ölüm veya intihar düşünceleri

Bu belirtilerin depresyon olarak adlandırılabilmesi için en az iki hafta sürmesi gerekir ve tanılamayı mutlaka yetkili bir uzmanın yapması gerekir.

Araştırmalar her altı kişiden birinin hayatında bir defa depresyon yaşayacağını göstermektedir.. Kadınlar erkeklerden daha fazla depresyon riski taşımaktadır. Bazı araştırmalar, kadınların üçte birinin yaşamları boyunca büyük bir depresif dönem yaşayacağını göstermektedir.

Sevilen birinin ölümü, iş kaybı ya da ilişkinin sona ermesi, bir kişinin katlanacağı zor deneyimlerdir. Bu tür durumlara karşılık olarak üzüntü veya keder duygularının gelişmesi normaldir. Sıkıntı yaşayanlar genellikle kendilerini “depresif” olarak tanımlayabilirler.

depresyon nedir - Depresyon Nedir, Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı üzgün olmak, depresyona sahip olmakla aynı şey değildir. Üzüntü süreci, her bireyin kendine has olmakla birlikte depresyon özelliklerinin bazılarını taşır.

Bazı insanlarda sevilen birinin ölümü majör depresyona yol açabilir. İşini kaybetmek, fiziksel saldırıya uğramak, büyük bir felaketin kurbanı olmak bazı insanlarda depresyona yol açabilir. Keder ve depresyon birlikte baş gösterdiğinde, üzüntü daha şiddetlidir. Keder ve depresyon arasındaki bazı örtüşmelere rağmen, bunlar birbirinden tamamen farklıdır. Aralarındaki ayrımı iyi yapmak, insanların ihtiyaç duydukları yardımı, desteği veya tedaviyi almasına yardımcı olabilir.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon, ruhsal bozuklukların en sık görülenleri arasındadır. Depresyonu olan kişilerin yüzde 80-90’ı tedaviye iyi yanıt verir.

Bir tanı veya tedaviden önce, bir sağlık uzmanı bir görüşülmesi ve kapsamlı bir teşhis değerlendirilmesi yapılmalıdır. Depresyon tedavisi mutlaka bir uzman tarafından ve uzman gözetiminde yapılmalıdır.

Bazı durumlarda, depresyonun tiroid problemi gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için bir kan testi yapılabilir. Değerlendirme yapmak, bir tanıya varmak ve bir eylem planı oluşturmak için; spesifik semptomları, tıbbi geçmişi ve aile geçmişini, kültürel faktörleri ve çevresel faktörleri iyi analiz etmek gereklidir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz